V Litve bolo počiatkom marca zverejnené hodnotenie bezpečnostných hrozieb pre Litvu a trendov v bezpečnostnej situácii v oblasti. Dokument je spoločným produktom spravodajskej zložky ministerstva obrany (Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas/ The Defence Intelligence and Security Service) a úradom štátnej bezpečnosti (Valstybės saugumo departamentas/State Security Department).
Podľa dokumentu je v súčasnosti najvýznamnejším faktorom národnej bezpečnosti Litvy „rusko-bieloruská vojna na Ukrajine“. Litva považuje Bielorusko za partnera Ruska pri ruskej agresii proti Ukrajine. Bielorusko nielenže poskytlo Rusku svoje územie na vojenské operácie proti Ukrajine, ale prijalo aj vojenský kontingent, čo má negatívny vplyv na bezpečnosť Litvy a ďalších členov NATO. Úzke väzby medzi Ruskom a Bieloruskom aj vo vojenskej oblasti budú mať v nasledujúcom desaťročí negatívny vplyv na národnú bezpečnosť Litvy.
Konečným cieľom Ruska je znovuzískanie vojenskej nadvlády v regióne, v blízkosti východnej hranice NATO. Reálna pravdepodobnosť na dosiahnutie tohto cieľa by si vyžadovala ešte minimálne 5-10 rokov, ale tieto politické ambície založené na vojenskej sile, predstavujú existenčnú a dlhodobú hrozbu pre krajiny v regióne. Vladimir Putin má dlhodobú víziu prebudovanie moci Ruska na úroveň ZSSR alebo ruskej ríše.
Správa uvádza, že útok Ruska na Ukrajinu skonsolidoval litovskú spoločnosť a viedol k tomu, že absolútnu väčšina obyvateľov považuje Rusko za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Rusko sa preto usiluje využiť „osamelých prokremeľských radikálov“ v snahe pôsobiť na verejnú mienku v krajine.
V oblasti kybernetickej bezpečnosti pôsobia proti záujmom Litvy aj heckerské skupiny, spojené najmä s Ruskom a Čínou. Spektrum útokov je široké: snažia sa zhromaždiť informácie o cieľoch, ktoré Rusko potrebuje, podkopať prístup používateľov k zdrojom vo verejnom a súkromnom sektore, narušiť ich fungovanie a zničiť uložené údaje.
Vo vzťahu k Číne dokument upozorňuje na posilnenie moci čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Čína demonštruje, že je pripravená prekročiť „červené čiary“ vo vzťahoch s Taiwanom. Vojenská invázia nie je pravdepodobná, ale agresívne správanie voči Taiwanu bude narastať. Čínu a Rusko spája príbuzný záujem a podobné ponímanie hrozieb. Peking podporuje Moskvu diplomaticky a informačne a pomáha zmierniť dôsledky sankcií uvalených proti Rusku.
Z dôvodu rozsahu dokumentu zverejňujeme odkaz na jeho umiestnenie na stránke Ministerstva obrany Litvy.
* * *
Odkaz na dokument dostupný tu: https://kam.lt/wp-content/uploads/2023/03/Assessment-of-Threats-to-National-Security-2022-published-2023.pdf
* * * * *
Source and Image: https://kam.lt/en/latest-lithuanian-intelligence-threat-assessment-report-reviews-security-situation-in-lithuania/