Voľby na Ukrajine vyvolali na Západe značný pocit uspokojenia. Sú považované za potvrdenie prozápadnej orientácie Ukrajiny a východisko pre napredovanie krajiny. Význam volieb je nepopierateľný. Ukrajina má konečne parlament, ktorého legitimitu nie je jednoduché spochybniť. Rovnako aj orientácia politického smerovania je pre nás na Slovensku potešujúca. Jedna vec je ale vyjadrenie voličov vo voľbách a vec druhá je nasledujúca politická realita.
Ukrajina pred desiatimi rokmi uskutočnila podobnú voľbu ako v súčasnosti, ale po niekoľkých rokoch konečný výsledok vôbec nezodpovedal očakávaniam. Deklaratívne prozápadný lídri Juščenko, Tymošenková a spol, nesplnili sľuby a skôr prehĺbili krízu v krajine. Ukázalo sa, že Oranžová revolúcia nebola revolúciou, ale len vnútorným mocenským prevratom.
Je reálne očakávať od rodiacej sa politickej moci lepšie výsledky? Vnútorné podmienky fungovania sú nepriaznivé. Okrem zlej ekonomickej a sociálnej situácie je to aj konflikt na východe krajiny, ktorého kompromisné riešenie je v dohľadnej dobe málo pravdepodobné. Dôležitá bude aj schopnosť lídrov Porošenka a Jaceňuka nájsť zhodu v zásadných otázkach, aby sa nezopakoval scenár rozkolu medzi Juščenkom a Tymošenkovou.
Zásadnou otázkou ale je, kto bude držať reálnu moc v krajine. Politická moc nejestvuje oddelene od ekonomického pozadia politiky, ktoré je dlhodobo formované oligarchami. Ruský historik Zubov v Českej televízii prednedávnom povedal, že „Ukrajina bola po dve desťročia krajinou, ktorú riadili oligarchické a v zásade banditské skupiny. Na Ukrajine ale prebehla revolúcia a ľud sa usiluje získať kontrolu nad situáciou.“ V jeho slovách je názorne ukázané, ako sa želanie stáva otcom myšlienky. Pokiaľ na Ukrajine bola reálna moc v rukách oligarchov, potom na jej presun na demokratické inštitúcie nestačia len voľby. Je nutné eliminovať ekonomické základy moci oligarchov. Netreba ani zabúdať na to, že oligarchovia dnes majú aj vlastné ozbrojené sily, ktoré sú zapojené do konfliktu na východe krajiny.
Pokiaľ má byť deklarované prozápadné smerovanie krajiny úspešné, tak nová moc bude nútená hlavne nájsť riešenia, ktoré dokážu prinútiť oligarchov opustiť mocenské pozície a často aj proti ich záujmom reformovať krajinu. Jestvuje ale nebezpečenstvo, že Ukrajina bude deklaratívne politicky prozápadne orientovaná, ale jej vnútorné fungovanie bude preberať prvky afgánskych warlordov a kosovskej politickej mafie. A pre časť západného spoločenstva bude postačujúca protiruská orientácia krajiny.
Je pravdepodobné, že Ukrajina má to najhoršie len pred sebou. Stabilizovať, zreformovať a oživiť zlyhávajúci štát s narušenou územnou integritou, separatizmom a ozbrojeným konfliktom na vlastnom území je nepredstaviteľne ťažká úloha. Bez ohľadu na to, z akých pozícii situáciu na Ukrajine, jej genézu a pôvodcov hodnotíme, je pre nás životne dôležité a nutné pomáhať riešiť situáciu u nášho suseda. Pre Slovensko má stabilná a prosperujúca Ukrajina zásadný význam a pomocou Ukrajine chránime aj seba.
ilustračné foto: www.kmu.gov.ua/