V septembri uplynul rok od podpísania prvej dohody z Minska o stabilizovaní situácie na východe Ukrajiny. Pokrok nepriniesla ani druhá dohoda podpísaná vo februári tohto roka. Napätie sa neustále stupňuje a proruskí separatisti nemienia plniť podpísané dohody. V súčasnosti to vyzerá skôr na patovú situáciu.
Aký môže byť ďalší vývoj situácie na Donbase, pomenoval poradca prezidenta Ukrajiny a riaditeľ Národného inštitútu strategických štúdii Volodymyr Horbulin, ktorý uvádza päť možných scenárov, pričom prvé tri sú radikálne a dva kompromisné.
- Scenár totálnej vojny Ten je možný v prípade rozhodnutia Ruska o začatí otvorenej vojenskej agresie s cieľom vytvorenia pozemného koridoru na Krym a k vojenskému kontingentu v separatistickom Podnestersku. V takom prípade Ukrajina bude nútená pristúpiť k celkovej militarizácii spoločnosti, ekonomickej, politickej, kultúrnej, ako aj k vyhláseniu vojnového stavu. Rusko sa v prípade otvorenej vojny dostane do medzinárodnej izolácie a pravdepodobná bude aj téma vylúčenia z Bezpečnostnej rady OSN a iných medzinárodných organizácií. Podľa poradcu ukrajinského prezidenta Ukrajina má v prípade tohto scenára šancu na úspech, pretože proti nej by stál štát s obmedzenými technologickými a finančnými možnosťami, s nedokončenou modernizáciou armády. Aj v prípade ak Rusko obsadí časť ukrajinského územia, vojna sa neskončí, prejde do gerilovej podoby a diverzných činností. Cenou víťazstva bude rozrušená infraštruktúra a ekonomický potenciál Ukrajiny, rozsiahle straty na životoch vojakov a civilného obyvateľstva. V prípade porazenia Ruska by bola definitívne doriešená otázka Donbasu a navrátenia Krymu. Scenár je najmenej pravdepodobný, pretože chýba vôľa ruského národa bojovať proti Ukrajine a Rusko by sa ako priamy aktér vojnového konfliktu dostalo do ešte väčších ekonomických a sociálnych problémov, ako sa v súčasnosti už nachádza.
- Scenár zrieknutia sa Donbasu V prípade tohto scenára by sa Ukrajina definitívne zriekla separatistického územia časti Luhanskej a Doneckej oblasti (Donbasu). aj akýchkoľvek vzťahov s ním. Ďalší osud odtrhnutého Donbasu by zaujímal Ukrajinu len z pohľadu vlastnej bezpečnosti. V dôsledku toho by sa minimalizovali aj vzťahy s Ruskom a stúpla by pravdepodobnosť vybudovania ochranného múru po celej dĺžke rusko-ukrajinskej hranice. Realizácia tohto scenára bude zložitá, pretože separatisti sa už budú môcť odvolávať na dodržiavanie minských dohôd zo strany Ukrajiny a budú pokračovať ešte s väčšou intenzitou v úsilí o získanie ďalších území. Horbulin zdôvodňuje uvedený scenár náladami v ukrajinskej spoločnosti (až 62 % Ukrajincov je ochotných súhlasiť s odčlenením okupovaných území), ktorá si čoraz častejšie kladie otázku, či má význam usilovať sa o vojenským konfliktom zdevastované územie časti Donbasu, na ktorom zostalo obyvateľstvo bez vôle podriadiť sa ukrajinskej vláde. Scenár úplného zrieknutia sa separatistických území je spojený so stratou štyroch percent územia a dlhým adaptačným obdobím ukrajinskej ekonomiky.
- Scenár satelitného štátu Na jeho základe sa Ukrajina stane satelitom Ruska, uzná autonómiu Donbasu, zriekne sa Krymu a euroatlantického smerovania krajiny. Takéto prímerie oberie Ukrajinu o značnú časť nezávislosti jej zahraničnej politiky a primkne ju k historickému osudu Ruska. V takom prípade zhoršenie vnútorných sociálnych konfliktov, rast náboženského fundamentalizmu, regionálneho separatizmu a prípadný ekonomicky kolaps ruskej ekonomiky sa nevyhnutne deštruktívne odrazia aj na Ukrajine. Významnou hrozbou pre ukrajinskú spoločnosť by bolo jej vtiahnutie do imperiálnych ambícií Ruska, čo by znamenalo vopred prehratý konflikt s poprednými štátmi sveta a euroatlantickým spoločenstvom. To by znamenalo nové straty, nové konflikty a nové historické zlomy, aké nezodpovedajú národným záujmom Ukrajiny, ktoré si vybrali Ukrajinci na Majdane v roku 2013. Tento scenár by bol pre Ukrajinu politicky nezmyselný a historicky samozničujúci.
- Scenár zmrazeného konfliktu Išlo by o podobu zmrazených konfliktov v Podnestersku, Abcházsku a Južnom Osetsku. Tento scenár z dlhodobého hľadiska tiež vyhovuje Rusku. Jeho podstatou je, že separatistické územia časti Donbasu zostanú súčasťou územia Ukrajiny ako autonómne celky so širokými právomocami. Ukrajina by bola nútená obnoviť ekonomické vzťahy so separatistickým Donbasom a sanovať jeho rozrušenú infraštruktúru, pričom na autonómnych územiach by zostal bábkový režim riadený z Moskvy. Tzv. autonómne vlády Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky by sa snažili vplývať na ukrajinskú vnútornú a zahraničnú politiku s cieľom zabrániť euroatlantickému smerovaniu krajiny, čo by pravdepodobne znamenalo ďalšiu destabilizáciu bezpečnostnej situácie a návrat k aktívnej fáze vojenského konfliktu. Dovtedy by uzavreté prímerie umožnilo zrušenie sankcií voči Rusku, obnovenie ekonomických vzťahov s Európskou úniou a USA, čo by napomohlo ekonomický rast Ruska a tým aj posilňovanie bojaschopnosti jeho ozbrojených síl. Hoci tento scenár by umožnil pomerne rýchle zastavenie bojov na Donbase, Ukrajina by sa pravdepodobne stala negatívne vnímaným štátom, a to v dôsledku sústavných politických kríz, rastu kriminality a nelegálneho obchodu vrátane zbraní a narkotík. Čas trvania tohto stavu sa dá odhadnúť ťažko, ale podľa historických skúseností, by mohlo ísť o desiatky rokov. Na konci by sa Ukrajina vrátila tam, kde začínala – k antagonizmu.
- Scenár limitovanej vojny a rokovaní Ide o scenár, v ktorom nedôjde k plnohodnotnej vojne, ale ani k mierovému stavu. Bude pokračovať rokovací proces v rôznych formátoch, lež bez podstatných výsledkov. Ukrajina bude zväčšovať svoj vojensko-technický potenciál a postupne prejde od blokovania separatistov k ich vytláčaniu, od pasívnej obrany k aktívnej. Dôjde k posilneniu medzinárodných sankcií a diplomatickej izolácie Ruska. Na realizáciu tohto scenára bude potrebné politické umenie a kreativita ukrajinskej diplomacie aj morálna výdrž síl rýchlej reakcie a špeciálneho určenia. Tento scenár by umožnil dosiahnuť najlepší výsledok s minimálnymi stratami, hoci by si pri realizácii vyžadoval veľa času, schopností a trpezlivosti.
Ani jeden z uvedených scenárov budúceho vývoja situácie na Donbase nie je možné vylúčiť, pričom všetky predstavujú pre Ukrajinu väčšie alebo menšie riziká. Ani jeden nepočíta s obnovením situácie na Donbase z čias pred vypuknutím vojenského konfliktu. Aj keď scenár zmrazeného konfliktu nie je pre Ukrajinu výhodný a dokonca bezperspektívny, Ukrajina bude pravdepodobne nútená pod vplyvom vnútorných a vonkajších okolností súhlasiť práve s takýmto riešením situácie.
Článok bol publikovaný v Obrane č.10/2015, zverejnené so súhlasom autora
Ilustračné foto: commons.wikimedia.org