Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin predniesol 1. júla úvodný prejav na stretnutí veľvyslancov a stálych predstaviteľov Ruskej federácie. Príhovor bol venovaný smerovaniu zahraničnej politiky Ruskej federácie a ruskému pohľadu na súčasné problémy medzinárodných vzťahov.
V úvode Putin zdôraznil, že vývoj vo svete je veľmi dynamický, rastie konfliktný potenciál, zostrujú sa staré rozpory a vznikajú rozpory nové. Medzinárodné právo nie je funkčné a základné normy nie sú rešpektované. Ako príklad týchto procesov uviedol situáciu na Ukrajine, kde došlo k ohrozeniu ruských záujmov – bezpečnosti ruskojazyčného obyvateľstva, hrozilo obmedzenie prístupu Ruska k Čiernemu moru a v konečnom dôsledku možnosť príchodu vojsk NATO a zmena v pomere síl v oblasti. Podľa Putina je situácia na Ukrajine vyvrcholením negatívnych tendencií v medzinárodných vzťahov, na ktoré Rusko dlhodobo upozorňovalo.
Putin uviedol, že Rusko bude aj naďalej obhajovať práva Rusov v zahraničí všetkými dostupnými prostriedky – od politických nástrojov až po právo na sebaobranu.
Na svete sú aj ďalšie problémové oblasti. Nedostatky v európskej bezpečnosti, krízy na Strednom východe, v juhovýchodnej Ázii, v Tichomoria a v Afrike. Pretrvávajú problémy v globálnom ekonomickom a finančnom systéme, vrátane oslabenia morálnych a duchovných noriem.
Putin povedal, že v uplynulých dvadsiatich rokoch sa partneri Ruska pokúšali Rusko presvedčiť o svojich dobrých úmysloch a pripravenosti k spolupráci. Súčasne sa ale naďalej rozširuje NATO, ktoré sa posúva k ruským hraniciam. Názory Ruska na tento proces nie sú brané v úvahu. Aj situácia na Ukrajine je výsledkom tejto politiky.
Podľa Putina je riešenie svetových problémov nutné uskutočňovať spoluprácou a nie konfrontáciou. Rusko podporuje vedúcu úlohu OSN a rešpektovanie medzinárodného práva. Medzinárodné právo nie je možné aplikovať selektívne a účelovo, podľa záujmov niektorých krajín.
Dlhodobou strategickou prioritou Ruska je posilňovanie spolupráce a integrácie v rámci SNŠ. Hnacou silou euroázijskej integrácie sú Rusko, Bielorusko a Kazachstan. Dohoda o euroázijskej ekonomickej únii, podpísaná 29. mája je kvalitatívne novým krokom, ktorý je impulzom ekonomického rozvoja.
Rusko má záujem o rozvoj vzťahov aj mimo tohto priestoru, najmä s EÚ. Európa je ruským prirodzeným a najvýznamnejšie obchodným a ekonomickým partnerom. Stabilita na celom území Eurázie a udržateľný rozvoja ekonomík a Ruska v EÚ závisí na dobre koordinovanej spolupráci na základe spoločných záujmoch.
Putin okrem iného ďalej zdôraznil, že všetci aktéri – Rusko, Ukrajina a európske krajiny by mali vážne uvažovať o tom, ako znížiť pravdepodobnosť akéhokoľvek druhu politických a ekonomických rizík a nepredvídateľných situácií na európskom kontinente. Je potrebné vylúčiť akékoľvek protiústavné prevraty v Európe, zasahovanie do vnútorných vecí suverénnych štátov, používanie vydieranie v oblasti medzinárodných vzťahov a nedovoliť podporu radikálnych a neonacistických síl.
Putin upozornil na nebezpečenstvo šírenia nestability, čo je nebezpečné najmä v postsovietskom priestore, kde mnohé štáty nemajú stabilný politický systém. Podobné problémy sa ale môžu objaviť aj v Európe, kde existujú etnické aj sociálne problémy.
Bezpečnosť, stabilita a nezasahovanie do vnútorných záležitostí by sa mohlo stať základom spoločného priestoru pre humanitárnu a obchodnú spoluprácu od Atlantiku k Tichému oceánu. MZV Ruskej federáciu v tomto smere pripraví návrhy.
Rusko bude pokračovať v posilňovaní východného smeru spolupráce v ázijsko- tichomorskom regióne, vrátane strategickej spolupráce s Čínou, ktorá sa uskutočňuje skutočne na rovnoprávnom základe. Dôležitý je aj rozvoj vzťahov s Japonskom a ďalšími krajinami, vrátane krajín ASEAN. Rusko využije potenciál rastúcich trhov v Latinskej Amerike a Afrike.
Podľa Putina majú Rusko-americké vzťahy veľký význam pre celý svet a Rusko nemá záujem je ukončiť. Ich súčasná, nie najlepšia úroveň, nie je zavinená Ruskom a je dôsledkom ignorovania záujmov Ruska.
Posledná časť prejavu sa týkala zapojenia Ruska v rôznych medzinárodných formátoch. Putin uviedol, že Rusko nemá záujem účastniť sa na rôznych fórach v polohe pozorovateľa, ktorý sa nemôže podieľať na rozhodovaní o otázkach, ktoré sa týkajú ruských záujmov. Rusko má záujem o rovnoprávny dialóg.
Celý príhovor publikujeme v ruskom a anglickom jazyku.
text a ilustračné foto: kremlin.ru