Internetový portál britskej agentúry Reuters uverejnil komentár Josha Cohena – „Don’t call Putin a genius“, ktorý spochybňuje strategickú „genialitu“ ruského prezidenta Vladimíra Putina. Poukazuje na to, že hrubý domáci produkt ruskej ekonomiky predstavuje iba 7% HDP Spojených štátov, takže Putin „pravdepodobne veľmi dobre hrá slabou rukou.“ Destabilizoval Ukrajinu anexiou Krymu a podporou separatistov v Donbase. V Ázii dokázal rozvinúť užšie vzťahy s Čínou. V USA sa snažil pomôcť Donaldovi Trumpovi ovládnuť politickú scénu Washingtodusanu. Získal ústrednú pozíciu vo veľkom diplomatickom úsilí ukončiť občiansku vojnu v Sýrii. Cohen tvrdí, že aj napriek tomu, že Putina pozorovatelia nazývajú „novým šerifom Blízkeho východu“, ktorý rozšíril svoj vplyv i mimo tohto regiónu, jeho úspechy môžu viesť k „zlyhaniam“.
Autor komentára upozorňuje na to, že po anexii Krymu Kremeľ dúfal, že použije kombináciu ruských agentov, miestnych spolupracovníkov a neregulárnych ruských vojakov, aby získal južnú a východnú časť Ukrajiny, kde mala vzniknúť „Novorossija.“ Avšak súkromne financované vojenské batalióny a dobrovoľnícke oddiely zastavili Rusmi podporovaných separatistov, situácia vyústila do väčšieho pocitu ukrajinskej národnej identity, vyhrotili sa protiruské nálady a podpora vstupu Ukrajiny do EÚ a NATO. Ubudli milióny ukrajinských voličov priateľsky naklonených voči Rusku; anexiou Krymu Putin stratil zvyšok Ukrajiny. Ani zasahovanie Ruska do amerických prezidentských volieb nevyšlo podľa plánu. V auguste tohto roku Kongres takmer jednomyseľne schválil nové ekonomické sankcie proti Rusku.
Cohen konštatoval, že Kremeľ sa môže držať nádeje, že prezident Trump sa bude usilovať o zlepšenie vzťahov s Moskvou, ale americká domáca politika zabráni tomu, aby sa tak stalo. Niektorí členovi Trumpovho kabinetu budú pravdepodobne vyvíjať tlak proti akémukoľvek pokusu pána Bieleho domu o zlepšenie rusko-amerických vzťahov. Ani užšie vzťahy Putina s Pekingom nepredstavujú hrozbu, ktorej sa niektorí Američania tak obávajú. Rusko je v postavení „trpaslíka“ voči čínskej ekonomike a táto nerovnováha odradí Rusko od úlohy mladšieho partnera v akejkoľvek možnej aliancii. Napriek spoločným vojenským cvičeniam je nepravdepodobné, že by sa formálne vytvorila akékoľvek protizápadná aliancia týchto dvoch euroázijských mocností, medzi ktorými existuje historická nedôvera.
Okrem Putinovho diplomatického úspechu v otázke Sýrie zaznamenal Kremeľ aj postoje ostatných kľúčových krajín Blízkeho východu, ktoré sa snažia s Ruskom dohodnúť. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu niekoľkokrát navštívil Putina a požiadal ho, aby rešpektoval záujmy Izraela v Sýrii. A mnohí pozorovatelia považujú za fakt historického významu, že kráľ Salmán ibn Abd al-Azíz – sprevádzaný delegáciou 1 500 osôb – sa stal prvým saudským panovníkom, ktorý navštívil Moskvu. Uzavreli s Putinom viacero dohôd, vrátane zmluvy o zakúpení vyspelého ruského protiraketového systému S-400. Podľa Cohenovho hodnotenia sa môže Putin javiť ako „maklér“ Stredného východu, ale môže nastať čas, keď sa príde na to, že tvrdenia o jeho „geopolitickej genialite“ sú viac mýtom ako realitou
* * * * *
Spracoval: Igor Cibula
Zdroj: https://uk.reuters.com/article/us-cohen-putin-commentary/commentary-dont-call-putin-a-genius-idUKKBN1DT2TH
Ilustračné foto: pixabay.com