V dňoch 11. – 13. septembra 2018 sa vo Vladivostoku konalo v poradí štvrté Východné ekonomické fórum (Eastern Economic Forum / Восточный экономический форум). Témou tohtoročného fóra bolo „Ďaleký východ: rozširujúc hranice možností“. Fórum predstavuje medzinárodnú platformu pre diskusie o stratégiách rozvoja politických, ekonomických a kultúrnych väzieb medzi Ruskou federáciou a krajinami Ázijsko–tichooceánskeho regiónu. Každoročne fórum vo Vladivostoku predstavuje miesto pre rokovania o kľúčových otázkach svetovej ekonomiky, regionálnej integrácie, rozvoji nových priemyselných odvetví a technológií, ako aj o globálnych výzvach. Hlavnou úlohou fóra je posilnenie vzťahov medzinárodného investičného spoločenstva, komplexné expertné hodnotenie ekonomického potenciálu ruského Ďalekého východu, ako aj zvýšenie jeho konkurencieschopnosti a investičnej atraktívnosti na národnej i medzinárodnej úrovni.
Na plenárnom zasadnutí prijali účasť ruský prezident Vladimír Putin, prezident Čínskej ľudovej republiky Xi Jinping, prezident Mongolskej republiky Khaltmaagiin Battulga, japonský premiér Shinzo Abe a premiér Kórejskej republiky Lee Nak-yeon.
V rámci plenárneho zasadnutia bola vyzdvihnutá bezpodmienečná priorita rozvoja Ďalekého východu. Ruský prezident zdôraznil úlohu Ďalekého východu ako hnacej sily ruskej domácej ekonomiky, ako aj potrebu vytvorenia silného hospodárskeho a priemyselného centra v dynamicky rozvíjajúcom sa regióne, na základe medzinárodnej spolupráce a integrácie, zahŕňajúc podnikateľské a investičné aktivity, ako aj sféry vzdelávania, vedy a kultúry. V rámci zasadnutia bola zdôraznená dôležitosť plnej realizácie logistického potenciálu Ďalekého východu, ktorý disponuje veľkým vývozným potenciálom, zahŕňajúc rozsiahlu modernizáciu Bajkalsko-amurskej magistrály, Transsibírskej magistrály, prístavov Ďalekého východu, ako aj Severnej námornej cesty, čím by sa výrazne zvýšilo dopravné prepojenie medzi Ázijsko-tichooceánskym regiónom a Európou. Taktiež bola vyzdvihnutá dôležitosť potenciálu Severnej námornej cesty ako najkratšej námornej trasy medzi Ďalekým východom a Európou, potvrdzujúc aktuálnou plavbou prvej kontajnerovej lode ľadovej triedy „Arctic-4“ z Vladivostoku do Sankt-Peterburgu, so zastávkami v kórejskom Pusane a v nemeckom Bremerhavene, bezpečnosť, efektívnosť a význam ruskej Arktídy ako medzinárodného koridoru, čím sa otvára nová stránka v histórii námorného obchodu.
V rámci zasadnutia bolo zdôraznené, že v záujme trvalo udržateľného rozvoja je potrebné zabezpečiť stabilitu, mier a bezpečnosť v Ázijsko-tichooceánskom regióne, ako aj zabrániť vzniku nových konfliktov a riešiť dlhotrvajúce spory výlučne na základe dialógu. Bol vyzdvihnutý význam spolupráce Ruska so Šanghajskou organizáciou pre spoluprácu (Shanghai Cooperation Organisation – SCO), s ekonomickým zoskupením Ázie a Tichomoria (Asia-Pacific Economic Cooperation – APEC), so Združením národov juhovýchodnej Ázie (Association of Southeast Asian Nations – ASEAN), ako aj s ďalšími regionálnymi združeniami. Ruský prezident zdôraznil, že pre dosiahnutie vysokého tempa rastu a udržanie statusu kľúčového aktéra svetového hospodárstva a obchodu, je potrebné zachovať hospodársku slobodu, vytvoriť priestor pre podnikateľskú iniciatívu – bez sankcií, zákazov a politických predsudkov, založený predovšetkým na pragmatizme. V rámci zasadnutia boli vyzdvihnuté existujúce príležitosti na podporu infraštruktúry, energetiky a environmentálnych projektov medzi Ruskom a Mongolskom, taktiež bola vyzdvihnutá úspešná realizácia projektov medzi Kórejskou republikou a Ruskom, ako aj možnosť prerokovania trilaterálnych projektov v oblasti infraštruktúry, energetiky s účasťou Ruska, Kórejskej republiky a Severnej Kórey. Taktiež dôrazne podčiarkol nevyhnutnosť normalizácie situácie týkajúcej sa Kórejského polostrova.
Najvyšší predstaviteľ Čínskej ľudovej republiky opätovne potvrdil svoju aktívnu podporu a účasť na rozvoji spolupráce v ruskom Ďalekom východe a vyzdvihol jedinečnosť geografických výhod. Podčiarkol, že čínsko-ruské vzťahy zažívajú najlepšie obdobie v histórii, vyzdvihol najmä solídny politický základ a partnerstvo v komplexnej strategickej spolupráci. Zdôraznil význam bohatého energetického potenciálu, ktorým disponuje severovýchodná Ázia, podčiarkol vedúcu svetovú pozíciu severovýchodnej Ázie v oblasti vedeckého a technologického výskumu, ako aj dostatok finančných a ľudských zdrojov. Čínsky prezident vyzdvihol dôležitosť aktívneho prispôsobenia stratégií rozvoja oboch krajín. Taktiež vyjadril podporu a vyzdvihol prvé výsledky spojenia dvoch projektov, čínskej iniciatívy „Nová hodvábna cesta – Jeden pás, jedna cesta“ (New Silk Road – One Belt, One Road) a Eurázijskej ekonomickej únie. Zdôraznil potrebu zvýšenia vzájomného prepojenia infraštruktúry, v oblasti liberalizácie zdôraznil potrebu uľahčenia obchodných a investičných postupov, potrebu zvýšenia pohybu kapitálu a technológií, ako aj potrebu optimalizácie dodávok zdrojov a priemyselnú štruktúru, s cieľom spoločne vybudovať otvorenú regionálnu ekonomiku a vytvoriť ekonomický kruh severovýchodnej Ázie. S cieľom aktivizovať spoluprácu a zachovať historické a kultúrne dedičstvo Ďalekého východu a severovýchodnej Ázie, v rámci trvalo udržateľného rozvoja, navrhol na existujúcom základe rozšíriť kanál prepojenia národov a vytvoriť nové možnosti pre spoluprácu, zahŕňajúc platformy pre výmeny medzi ľuďmi z rôznych krajín a rôznych vekových kategórií, posilniť a prehĺbiť spoluprácu v tradičných oblastiach ako sú cestovný ruch, mládež, vzdelávanie a kultúra.
Mongolský prezident vyzdvihol stratégiu tranzitu, na základe ktorej by malo Mongolsko vstúpiť na svetový trh prostredníctvom území susedských štátov, využívajúc námorné prístavy a železničný transport. Podčiarkol význam mongolsko-ruskej medzivládnej dohody (podpísanej v júni tohto roku) o podmienkach tranzitu tovarov v rámci železničného transportu, na základe ktorej získalo Mongolsko prístup k moru, a zároveň možnosť pripojiť sa k medzinárodnej obchodnej a ekonomickej integrácii. Mongolský prezident zdôraznil význam vytvorenia mongolsko-rusko-čínskeho hospodárskeho koridoru. Taktiež vyjadril pripravenosť spolupracovať na výstavbe plynovodu z Ruska do Číny cez územie Mongolska. Hlava štátu zdôraznila vážnosť podpísanej dohody o hospodárskom partnerstve z roku 2015 medzi Mongolskom a Japonskom, ako aj vážnosť spoločných výskumných prác na vytvorenie podobných dohôd s Kórejskou republikou, s cieľom vytvorenia priaznivejších podmienok pre rozšírenie spolupráce. Zároveň podčiarkol aj proces rokovaní o odôvodnení podpísania dohody o voľnom obchode s Eurázijskou ekonomickou úniou. Počas zasadnutia boli taktiež vyzdvihnuté rokovania v rámci OSN, v ktorých Rusko, Čína, Japonsko, Kórejská republika a Mongolsko rokujú o otázkach vytvorenia regionálnej energetickej supersiete. Mongolský prezident zdôraznil dôležitosť realizácie projektu energetickej supersiete, ktorá je riešením problému v poskytovaní elektrickej energie krajinám severovýchodnej Ázie, zahŕňajúc vyvažovanie záťaže a rezerv. Zároveň uviedol, že Mongolsko a Čína spustili projekt budovania spoločného energetického komplexu a super energetických prenosových vedení, čo je dôkazom konkrétneho začiatku vytvorenia energetickej supersiete.
V rámci japonsko-čínskych vzťahov, japonský premiér vyzdvihol dôležitosť spoločnej zodpovednosti za mier a prosperitu v regióne ako aj vo svete, a zároveň pripomenul 40. výročie uzatvorenia bilaterálnej zmluvy o mieri a priateľstve, a následne vyzval k normalizácii vzťahov a k spolupráci vo všetkých sférach. Zdôraznil potrebu vytvárania trvalého mieru a prosperity v Ázijsko-tichooceánskom regióne v 21. storočí. Vyzdvihol dôležitosť historického stretnutia vodcov Spojených štátov amerických a Severnej Kórey, ktoré sa uskutočnilo v júni tohto roku v Singapure. Vyjadril svoju plnú podporu a ocenil stretnutie ako pozitívny krok, ktorý je zameraný na riešenie problémov týkajúcich sa únosu japonských občanov, jadrových zbraní a raketového programu Severnej Kórey. Podčiarkol nevyhnutnosť úplného odstránenia jadrových zbraní na Kórejskom polostrove. Vyjadril podporu plánovanému stretnutiu vedúcich predstaviteľov Severnej a Južnej Kórey v Pchjongjangu. Japonský premiér taktiež vyjadril odhodlanosť ukončiť otázku negatívnej minulosti v japonských vzťahoch so Severnou Kóreou a začať s normalizáciou diplomatických vzťahov, ak dôjde ku konkrétnym opatreniam, ktoré budú zamerané na odstránenie jadrových zbraní a na vyriešenie problému únosu japonských občanov. V súvislosti s japonsko-ruskými vzťahmi, japonský premiér ohodnotil bilaterálne vzťahy ako pokrokové a vyzdvihol zrýchlenie a posilnenie spoločnej spolupráce, ako aj realizáciu viac ako 150 spoločných projektov. Lídri oboch krajín súhlasili s uzavretím mierovej zmluvy, ktorá zostala nevyriešenou otázkou vyše 70 rokov. Taktiež diskutovali o problematike Kurilských ostrovov, o „jadrovom dáždniku“, ktorý poskytuje Japonsku USA a o otázke bezpečnosti v súvislosti s umiestnením amerických protiraketových systémov na území Japonska.
Premiér Kórejskej republiky vyzdvihol Ďaleký východ ako kontaktné miesto spájajúce východnú a západnú kultúru, podčiarkol potenciál tejto dynamickej oblasti a potrebu zabezpečenia mieru a prosperity Ázijsko-tichooceánskeho regiónu. Taktiež vyzdvihol význam Severnej námornej cesty ako najkratšej trasy medzi severovýchodnou Áziou a Európou. Podčiarkol dôležitosť Ďalekého východu v kórejsko-ruských vzťahoch. Vyzdvihol dohodu o zrušení vízovej povinnosti medzi krajinami, ktorá nadobudla platnosť v roku 2014 a pripomenul, že práve na pôde Ďalekovýchodnej federálnej univerzity bola ako prvá vo svete otvorená fakulta kórejských štúdií. Južná Kórea vyjadrila podporu v participácii spojenia transportu, logistickej a energetickej infraštruktúry v Eurázii, ktorá má vytvoriť novú hnaciu silu pre kórejské hospodárstvo, ako aj zabezpečiť mier, stabilitu a spoločnú prosperitu euroázijského kontinentu. Premiér zdôraznil návrh kórejského prezidenta vytvoriť „deväť mostov spolupráce“, ktoré predstavujú deväť kľúčových oblastí spolupráce medzi Južnou Kóreou a Ruskom: plyn, železničný transport, elektrická energia, výstavba lodí, vytváranie pracovných miest, poľnohospodárstvo, rybolov, rozvoj námorných prístavov a Severnej námornej linky. V rámci zasadnutia premiér podčiarkol prejav prezidenta Južnej Kórey Moon Jae-in, ktorý na otváracom ceremoniáli 15. augusta, pri príležitosti oslobodenia Kórey, navrhol vytvoriť železničné spoločenstvo východnej Ázie za účasti Kórejskej republiky, Ruska, Číny, Japonska a Mongolska. Taktiež poznamenal, že Kórea a Rusko už identifikovali nové oblasti vzájomnej interakcie ako sú: zdravotná starostlivosť, životné prostredie, vzdelávanie. Vyzdvihol blížiace sa otvorenie prvého kontaktného miesta Južnej a Severnej Kórey, ako aj blížiace sa stretnutie dvoch vodcov v Pchjongjangu a obnovenie stretnutí na vysokej úrovni lídrov Severnej Kórey a Spojených štátov amerických. Zdôraznil dôležitosť série rokovaní, ktoré by mali umožniť dosiahnuť praktický pokrok v odstránení jadrových zbraní. Vyzdvihol, že kórejská vláda vynakladá maximálne úsilie na získanie podpory od medzinárodného spoločenstva, aby sa spolupodieľalo na denuklearizácii a vytvorení mierového režimu na Kórejskom polostrove, a v rámci svojho prejavu taktiež požiadal o podporu a aktívnu pomoc všetkých vodcov severovýchodnej Ázie. Najvyšší predstavitelia krajín diskutovali o možnostiach jednostranných a medzinárodných garancií bezpečnosti Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v prípade jej úplnej denuklearizácie, o možnostiach poskytnutia „jadrového dáždnika“ pre KĽDR, a o dôležitosti prítomnosti jadrových veľmocí v dohodách. Taktiež diskutovali o otázkach vojenskej aliancie Južnej Kórey a USA.
V rámci zasadnutia bola vyzdvihnutá existujúca dohoda o zóne voľného obchodu medzi Eurázijskou ekonomickou úniou a Vietnamom, ako aj proces vytvorenia podobnej dohody so Singapurom. Lídri krajín taktiež diskutovali o vzájomných teritoriálnych sporoch a o ujasnení spoločných pozícií.
* * * * *
Zdroje:
1. Eastern Economic Forum plenary session (anglický jazyk): http://en.kremlin.ru/events/president/news/58537
2. Eastern Economic Forum plenary session (ruský jazyk): http://kremlin.ru/events/president/news/58537
3. Eastern Economic Forum: https://forumvostok.ru/en/about-the-forum/
Ilustračné foto: http://en.kremlin.ru/events/president/news/58537