„Ako je Márquez veľkým černokňažníkom súčasného románu, tak je Kapuściński neobyčajným čarodejníkom reportáže.“
John le Carré
Ryszard Kapuściński (1932 – 2007) vyštudoval históriu na Varšavskej univerzite v roku 1955, ale od počiatku sa upísal novinárstvu, najmä reportáži. Publikoval v mnohých poľských novinách a časopisoch, ale ozajstnú slávu doma i v zahraničí mu priniesli jeho početné reportážne knihy, v ktorých sa venoval najmä problematike tretieho sveta – Afrike a Latinskej Amerike (Čierne hviezdy, 1963, Keby celá Afrika, 1969, Kristus s puškou na pleci, 1975, Ešte deň života, 1976). Svetový ohlas si však získala najmä Futbalová vojna (1978), v ktorej sugestívnym spôsobom opísal udalosti i pozadie vojny medzi Salvadorom a Hondurasom v roku 1969. V knihe Cisár (1978) sa zas veľmi pôsobivo zmocnil udalostí etiópskej revolúcie, ktorá zvrhla cisára Haile Sellassieho. V diele Šachinšách (1982) zasa sledujeme pád režimu iránskeho šacha Rezá Pahlavího a nastolenie fundamentalistickej vlády ajatolláha Chomeíniho.
Kapuściński mal neobyčajný inštinkt, vďaka ktorému sa vždy ocitol v tom kúte sveta, kde sa dialo niečo historic významné a pre svetový vývin príznačné. Preto neprekvapuje, že ho púta Afrika a jej dekolonizačné úsilia i problémy, ktoré s tým súvisia. Musel si všimnúť Latinskú Ameriku v čase veľkého revolučného kvasu, lomcujúceho týmto kontinentom. A nemohol, samozrejme, obísť ani pád poslednej koloniálnej ríše na zemeguli – sovietskeho Impéria.
Kniha Impérium (1993) je výsledkom viacerých autorových ciest po bývalom Sovietskom zväze, najmä však posledného putovania z rokov 1989 – 1991, teda času, keď sa tam udiali rozhodujúce udalosti, zavŕšené rozpadom komunistickej veľmoci. Je to fascinujúca kniha a mala zaslúžený úspech doma (vydavateľ musel robiť niekoľkonásobnú dotlač prvého vydania) i v zahraničí.
Mohlo by sa zdať, že jej slovenské vydanie s odstupom rokov už nie je aktuálne – ale po jej prečítaní zistíme, že to vôbec nie je pravda. Autor totiž s geniálnou intuíciou vystihol problémy, ktoré doteraz ovplyvňujú a zrejme ešte dlho budú ovplyvňovať vývin v danej krajine. Tá nám z mnohých, aj veľmi súčasných dôvodov nemôže byť ľahostajná. Autor totiž vie pri svojom písaní nájsť tie detaily, ktoré majú nadčasovú platnosť, vie ich začleniť do dlhodobej historickej perspektívy, vie svoje reportérske videnie povýšiť na filozofi u dejín. A tak jeho zdôraznené upozorňovanie na stáročnú imperiálnu povahu ruského (a sovietskeho) štátu i na nevyhnutné vnútorné napätia v podobe národnoemancipačných snáh menších a malých národov ríše, ktoré táto povaha vyvoláva, majú trvalú platnosť.
Ukážka z knihy dostupná tu: Preskakujúc kaluže /Imperium-ukážka/
Vydavateľstvo Absynt – www.absynt.sk