Po svojom nástupe do úradu prezidenta USA, v januári 2009, Barack Obama podpísal Memorandum o transparentnosti a otvorenej vláde /Memorandum on Transparency and Open Government/ a v októbri 2009 vydal Nariadenie o otvorenej vláde /Open Government Directive/. Táto požaduje aby federálne orgány, vrátane spravodajskej komunity, uskutočnili konkrétne kroky k dosiahnutiu transparentnosti a spolupráce vo vzťahu k verejnosti.
Vo svojom prejave o národnej bezpečnosti 17. januára 2014 Obama uviedol, že spravodajská komunita si musí zachovať dôveru amerického ľudu a zrealizovať reformné programy a postupy na zabezpečenie väčšej transparentnosti. V tom istom roku prijatá Národná spravodajská stratégia /2014 National Intelligence Strategy/, ktorá hovorí o „pokračovaní implementácie prístupov, ktoré poskytujú zodpovedajúcu transparentnosť.“
Vo februári 2015 riaditeľ Národného spravodajstva USA vydal Princípy spravodajskej transparentnosti pre spravodajskú komunitu / The Principles of Intelligence Transparency for the Intelligence Community/. Boli stanovené štyri základné princípy:
- Uskutočňovať vhodnú transparentnosť vo vzťahu k zvýšeniu verejného porozumenia o spravodajskej komunite.
- Byť aktívnejší a prehľadnejší pri zverejňovaní informácií pre verejnosť.
- Chrániť informácie o spravodajských zdrojoch, metódach a aktivitách.
- Usmerniť poslanie spravodajskej komunity, procesy a činnosti na podporu zavádzania transparentnosti.
Tieto zásady majú uľahčiť rozhodovanie v oblasti sprístupňovania spravodajských informácií verejnosti spôsobom, ktorý zvyšuje verejné povedomie o spravodajské činnosti a zároveň zabezpečuje ochranu informácií a zabraňuje poškodenie národnej bezpečnosti. Transparentnosť vyžaduje inštitucializovaný, strategicky orientovaný a koordinovaný prístup v rámci spravodajskej komunity, ktorý umožní zvýšenie povedomie verejnosti o spravodajskej komunite a jej činnosti pri zaistení národnej bezpečnosti. Transparentnosť vyžaduje nielen adekvátne reagovať na sprístupňovaní informácii podľa zákona, ale taktiež sprístupňovať informácie s využitím rôznych verejne prístupných kanálov. Spravodajská komunita by mala komunikovať s verejnosťou prostredníctvom tradičných, ako aj sociálnych médií, priamou komunikáciou s externými účastníkmi procesov, účasťou na akademických aj ďalších konferenciách ako aj s využitím ďalších komunikačných prostriedkov. Prioritnou úlohou samozrejme naďalej zostáva poskytovanie včasných a spoľahlivých informácii pre potreby zaistenia národnej bezpečnosti a s tým súvisiaca ochrana zdrojov a informácii pred neoprávneným zverejnením. Je preto nutné nájsť rovnováhu medzi transparentnosťou a plnením úloh spravodajskej komunity v prospech národnej bezpečnosti.
Zatiaľ posledným krokom v tomto procese bol podpis charty nového orgánu spravodajskej komunity USA Rady spravodajskej transparentnosti – Intelligence Transparency Council, ktorú riaditeľ Národného spravodajstva USA J. Clapper podpísal 5. apríla 2016. Rada sa skladá zo zástupcov každej zo 17 spravodajských agentúr Spojených štátov. Jej úlohou je identifikovať a presadzovať vhodné možnosti a oblasti transparentnosti spravodajských služieb v súlade s Princípmi spravodajskej transparentnosť pre spravodajskú komunitu.
Princípy transparentnosti v anglickom jazyku na stiahnutie dostupné tu: Principles-Transparency-IC-en
Princípy transparentnosti v slovenskom jazyku na stiahnutie dostupné tu: Principles-Transparency-IC-sk
Implementačný plán princípov transparentnosti na stiahnutie dostupný tu: Principles of Intelligence Transparency Implementation Plan
Charta rady spravodajskej transparentnosti na stiahnutie dostupná tu: Transparency-Council-Charter
Ilustračné foto: pixabay.com