Pod predsedníctvom Bieloruska sa 30. novembra 2017 v Minsku konalo pravidelné zasadnutie Rady kolektívnej bezpečnosti Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB – Организация Договора о коллективной безопасности; CSTO – Collective Security Treaty Organisation). Rada kolektívnej bezpečnosti (RKB ODKB) je najvyšším orgánom organizácie, ktorý pozostáva z hláv členských štátov: Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska, Ruskej federácie a Tadžikistanu. Rada kolektívnej bezpečnosti ODKB sa zaoberá principiálnymi otázkami týkajúcimi sa činnosti organizácie, príjma rozhodnutia zamerané na realizáciu stanovených cieľov a zabezpečuje koordináciu činnosti členských štátov. V rámci zasadnutí najvyššej rady môžu prijímať účasť taktiež ministri zahraničných vecí, ministri obrany, generálny tajomník organizácie, splnomocnení zástupcovia členských štátov pri organizácii, tajomníci bezpečnosti členských štátov, ako aj iné pozvané osoby.
Na zasadnutí Rada kolektívnej bezpečnosti ODKB prijala Deklaráciu vedúcich predstaviteľov organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti pri príležitosti 25. výročia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti a 15. výročia vytvorenia Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, schválila plán implementácie Stratégie kolektívnej bezpečnosti ODKB do roku 2025, a taktiež schválila rozpočet organizácie na rok 2018. Osobitá pozornosť bola venovaná posilneniu a zefektívneniu vojenskej spolupráce vrátane vojenských cvičení a obranného potenciálu, ako dôležitej súčasti kolektívnej bezpečnosti pri zabezpečovaní zvrchovanosti a územnej celistvosti členských štátov organizácie. V rámci prijatého Vyhlásenia hláv členských štátov ODKB o spoločných opatreniach na posilnenie obranného potenciálu bola vyzdvihnutá potreba prehĺbenia vedecko-technickej spolupráce, modernizácie mechanizmov a vojenských zariadení, ako aj rozvoj siete servisných stredísk pre opravu a údržbu zbraní a vojenského materiálu. Lídri krajín zároveň zdôraznili, že kolektívne opatrenia nie sú namierené proti tretím stranám. Vyhlásenie uvádza, že zvýšenie obrannej kapacity je neoddeliteľnou súčasťou kolektívnych opatrení zameraných predchádzať ohrozeniu a porušeniu mieru, vrátane agresívnych aktov. Počas zasadnutia bola podpísaná Dohoda o spolupráci v oblasti zabezpečenia informačnej bezpečnosti a bolo prijaté rozhodnutie o opatreniach proti nelegálnej migrácii z tretích krajín so statusom stálej regionálnej operácie pod názvom „Nelegálne”.
Hlavy štátov taktiež diskutovali o tendenciách rozvoja medzinárodnej situácie a o opatreniach potrebných na posilnenie kolektívnej bezpečnosti. V rámci zasadnutia bolo prijaté Vyhlásenie o situácii v Sýrii a jej okolí, v ktorom hlavy členských krajín potvrdzujú podporu zvrchovanosti, jednoty a územnej celistvosti Sýrskej arabskej republiky, obhajujú rýchle odstránenie hrozby terorizmu a ukončenie vnútorného ozbrojeného konfliktu v tejto krajine politickou a diplomatickou cestou prostredníctvom širokého dialógu bez predbežných podmienok a vonkajších zásahov. V rámci vyhlásenia, hlavy štátov berú na vedomie prínos Ruskej federácie v odstránení ohniska medzinárodného terorizmu, ktorý vytvoril podmienky pre ukončenie občianskej vojny a dosiahnutie trvalého politického urovnania v Sýrskej arabskej republike. Taktiež oceňujú prínos Kazašskej republiky v urovnaní situácie v Sýrii prostredníctvom poskytovania platformy pre medzinárodné stretnutia v Astane. Najvyšší predstavitelia členských štátov v rámci vyhlásenia vyzývajú zúčastnené strany, aby využili priaznivé podmienky pre aktivizáciu rokovaní v rámci Ženevského procesu pod záštitou OSN. Považujú za nanajvýš potrebné zvolať Sýrsky kongres pre národný dialóg, ako aj presadzovať ďalšie iniciatívy zamerané na podporu politického riešenia sýrskej krízy na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 2254. Hlavy štátov ODKB zdôraznili potrebu aktivizovať a vytvoriť komplexný dialóg zameraný na konsolidáciu etnických, náboženských a politických zložiek sýrskej spoločnosti, ako aj jej tradičných inštitúcií, vrátane snahy spojiť Sýrčanov s úsilím nastoliť politický život v krajine a určiť rámec a kontúry štátnej štruktúry s dlhodobou perspektívou. Hlavy štátov vyjadrili hlboké znepokojenie nad humanitárnou situáciou v Sýrii a vyzvali k podpore procesu deeskalácie a stabilizácie, vrátane pomoci pri oživení ekonomiky, zastavení jednostranných sankcií, pomoci v humanitárnej oblasti, v zachovaní historického dedičstva, obnovení zariadení na podporu života, ako aj sociálnej a hospodárskej infraštruktúry.
V prijatom Vyhlásení o podpore mediátorskych snáh spolupredsedov krajín Minskej skupiny OBSE v urovnaní situácie v Náhornom Karabachu, hlavy členských štátov vyhlásili podporu úsiliu krajinám – spolupredsedom Minskej skupiny OBSE pre Náhorný Karabach. Hlavnou úlohou misie spolupredsedníctva Minskej skupiny OBSE v rámci Ruskej federácie, Francúzska a USA, ktorá ako jediná má mandát medzinárodnej štruktúry, je pomôcť stranám pri dosahovaní riešenia konfliktu v Náhornom Karabachu prostredníctvom politických a diplomatických prostriedkov. Vyhlásenie uvádza, že vďaka úsiliu všetkých troch krajín boli vypracované princípy ako základ pre riešenie problémov, ktoré sa odrážajú v spoločných vyhláseniach prezidentov Ruskej federácie, Francúzskej republiky a Spojených štátov amerických o konflikte v Náhornom Karabachu. Potvrdzujúc nutnosť mierového riešenia konfliktu v Náhornom Karabachu, lídri krajín vyjadrili podporu úsiliu krajín – spolupredsedov Minskej skupiny OBSE pre urovnanie konfliktu na základe noriem a zásad medzinárodného práva, Charty OSN a Helsinského záverečného aktu, najmä pokiaľ ide o použitie sily alebo hrozby silou, územnú celistvosť, rovnosť a právo národov na sebaurčenie. Podporili implementáciu dohôd dosiahnutých na samitoch, ktoré sa konali vo Viedni, Petrohrade a Ženeve v rokoch 2016-2017 s cieľom zabrániť, dodržiavať prímerie, prijať ďalšie opatrenia na zníženie napätia v konfliktnej zóne a zintenzívniť proces rokovaní.
Na zasadnutí prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev predstavil priority predsedníctva, ktoré od 1. decembra 2017 preberá Kazachstan. Pred zasadnutím Rady kolektívnej bezpečnosti sa taktiež konalo spoločné zasadnutie Rady ministrov zahraničných vecí ODKB, Rady ministrov obrany ODKB a Výboru tajomníkov bezpečnostných rád.
Prijaté dokumenty, ktoré boli zverejnené, publikujeme aj na našej stránke.
* * *
Deklarácia vedúcich predstaviteľov organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti pri príležitosti 25. výročia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti a 15. výročia vytvorenia Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti: Deklarácia-ODKB-ru
Vyhlásenie hláv členských štátov ODKB o spoločných opatreniach na posilnenie obranného potenciálu: Vyhlásenie o posilnení obranného potenciálu-ru
Vyhlásenie o situácii v Sýrii a jej okolí: Vyhlásenie o situácii v Sýrii-ru
Vyhlásenie o podpore mediátorskych snáh spolupredsedov krajín Minskej skupiny OBSE o urovnaní situácie v Náhornom Karabachu: Vyhlásenie-Minsk-ru
* * * * *
Zdroj a ilustračné foto: http://www.odkb-csto.org/news/detail.php?ELEMENT_ID=12036&SECTION_ID=91