V dňoch 13. – 14. júna 2019 sa v Biškeku uskutočnilo zasadnutie Rady hláv členských štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS) – Shanghai Cooperation Organisation (SCO). Zasadnutiu predsedala Kirgizská republika pod vedením prezidenta S.Sh. Jeenbekov. Na summite sa zúčastnili hlavy štátov Čínskej ľudovej republiky, Ruskej federácie, Kazašskej republiky, Kirgizskej republiky, Tadžickej republiky, Uzbeckej republiky, Indickej republiky a Pakistanskej islamskej republiky.
Zasadnutia sa okrem najvyšších predstaviteľov členských štátov taktiež zúčastnili: prezident Afganskej islamskej republiky, prezident Bieloruskej republiky, prezident Iránskej islamskej republiky, prezident Mongolskej republiky, zástupca generálneho tajomníka OSN R. Dicarlo, výkonný tajomník Spoločenstva nezávislých štátov S.N. Lebedev, Generálny tajomník Organizácie dohovoru o kolektívnej bezpečnosti V.A. Semerikov, predseda Kolégie Eurázijskej ekonomickej komisie T.S. Sargsyan, námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárnu spoluprácu na Blízkom východe a v strednej Ázii R. Khalikov.
Počas summitu lídri krajín prijali spoločnú „Biškeckú deklaráciu“, ktorá v rámci 6 hlavných bodov odráža prijaté stanoviská členských štátov na rastúcu turbulentnosť globálnych i regionálnych procesov; na rastúce napätie v globálnej politike i ekonomike; na proces ekonomickej globalizácie, ktorá čelí rastu jednostranných protekcionistických opatrení i na výzvy týkajúce sa medzinárodného obchodu; ako aj na aktívne prerozdelenie globálnej rovnováhy moci ako výsledného procesu vzniku nových centier rozvoja v Ázii a zvyšujúcej sa vzájomnej závislosti medzi účastníkmi medzinárodných vzťahov.
V spoločnom vyhlásení zdôraznili dôležitú úlohu ŠOS v udržiavaní regionálneho mieru a stability, ako aj v rozvoji prosperity členských štátov. Predstavitelia členských štátov podčiarkli, že ŠOS sa etablovala ako pevná platforma na posilnenie vzájomného porozumenia, dôveryhodného dialógu a rovnocenného partnerstva v záujme budovania nového typu medzinárodných vzťahov, založeného na všeobecne uznávaných zásadách a normách medzinárodného práva. Členské štáty opätovne potvrdili spoluprácu v oblasti bezpečnosti, politiky, obchodu, ekonomiky, vrátane finančných, investičných, dopravných, energetických, poľnohospodárskych oblastí, ako aj v oblasti rozvoja kultúrnych a humanitárnych väzieb v rámci ŠOS. Dôležitá pozornosť bola upriamená taktiež na prehlbovanie spolupráce so všetkými zainteresovanými štátmi, predovšetkým so štátmi so statusom pozorovateľa, ako i partnerskými krajinami.
Lídri krajín ŠOS zdôraznili potrebu zintenzívniť spoločné úsilie zabezpečiť bezpečnosť a implementáciu trvalo udržateľného rozvoja na priestranstve ŠOS.
Najvyšší predstavitelia dôrazne odsúdili terorizmus vo všetkých jeho formách a prejavoch. Vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby posilnilo celosvetovú spoluprácu v boji proti terorizmu, s ústrednou úlohou OSN, prostredníctvom riadneho vykonávania príslušných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a Globálnej stratégie boja proti terorizmu, bez politizácie a dvojitých štandardov, rešpektujúc zvrchovanosť a nezávislosť všetkých štátov, ako aj potrebu konsenzu v prijatí Komplexného dohovoru proti medzinárodnému terorizmu. V tejto súvislosti bolo zdôraznené Memorandum o spolupráci medzi Výkonným riaditeľstvom Protiteroristického výboru OSN (UN CTED) a Regionálnou protiteroristickou štruktúrou ŠOS, podpísané 25. marca 2019 v Bratislave. Taktiež boli vyzdvihnuté výsledky medzinárodnej konferencie na vysokej úrovni pod názvom „Medzinárodná a regionálna spolupráca v boji proti terorizmu a jeho zdrojom financovania, vrátane obchodovania s drogami a organizovaného zločinu“, ktorá sa konala v Dušanbe, v dňoch 16.-17. mája 2019.
Predstavitelia členských štátov ŠOS zdôraznili, že neexistujú žiadne dôvody pre akékoľvek teroristické a extrémistické činy, a uviedli, že považujú za dôležité zaviesť komplexné opatrenia pre posilnenie boja proti terorizmu a proti jeho ideológii, ako i eliminovať faktory a podmienky vedúce k terorizmu a extrémizmu. Podčiarkli neprípustnosť zasahovania do vnútorných záležitostí štátov pod zámienkou boja proti terorizmu a extrémizmu, ako aj neprijateľnosť využívania teroristických, extrémistických a radikálnych skupín.
Členské štáty ŠOS, zdôraznili potrebu implementácie ustanovení Kódexu správania sa pre dosiahnutie sveta bez terorizmu, ktorý bol podpísaný v New Yorku, 28. septembra 2018.
Zdôraznili potrebu zabezpečiť skoré nadobudnutie platnosti Protokolu o bezpečnostných zárukách k Zmluve o zóne bez jadrových zbraní v Strednej Ázii pre všetkých signatárov.
Taktiež podčiarkli neprípustnosť pokusov o zabezpečenie vlastnej bezpečnosti na úkor bezpečnosti ostatných štátov, ako aj skutočnosť, že jednostranné a neobmedzené hromadenie raketových obranných systémov jednotlivými krajinami alebo skupinami štátov poškodzuje medzinárodnú bezpečnosť a destabilizuje situáciu vo svete.
Vyzdvihli dôležitosť prísneho dodržiavania existujúceho právneho režimu využívania vesmíru, ktorý zabezpečuje výlučne mierové využitie tohto priestoru. Uvítali prácu skupiny vládnych expertov OSN v preskúmaní odporúčaní týkajúcich sa podstatných prvkov právne záväzného medzinárodného nástroja na predchádzanie pretekov v zbrojení vo vesmíre, vrátane spoľahlivých záruk, ustanovujúce zákaz umiestnenia zbraní vo vesmíre.
Potvrdili zintenzívnenie spoločných úsilí plne realizovať jednu z prioritných úloh ŠOS, medzi ktoré patrí nedovolené pestovanie, výroba, obchodovanie, predaj a distribúcia omamných látok, psychotropných látok, aj prostredníctvom troch medzinárodných dohovorov o kontrole drog a iných príslušných právnych nástrojov.
V súvislosti s rastúcimi hrozbami chemického a biologického terorizmu zdôraznili potrebu mnohostranných rokovaní o medzinárodnej Konvencii o boji proti činom chemického a biologického terorizmu. Taktiež zdôraznili potrebu prísneho dodržiavania Dohovoru o zákaze vývoja, výroby a hromadenia zásob bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní a o ich zničení.
Vedúci predstavitelia členských krajín Indickej republiky, Pakistanskej islamskej republiky, Kirgizskej republiky, republiky Tadžikistan vyjadrili zámer pretendovať vo voľbe na nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Kazašská republika, Čínska ľudová republika, Pakistanská islamská republika, Ruská federácia a Uzbecká republika vyjadrili svoje zámery stať sa členmi Rady OSN pre ľudské práva.
Členské štáty ŠOS podporili úsilie vlády a národa Afganskej islamskej republiky, s cieľom obnoviť mier a zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj tejto krajiny. Členské štáty ŠOS opätovne potvrdili svoju pripravenosť v poskytnutí pomoci v procese politického urovnávania konfliktu pod vedením a za účasti samotných občanov, a to na bilaterálnom základe aj v rámci kontaktnej skupiny ŠOS-Afganistan.
Členské štáty ŠOS považujú za dôležité trvalo udržateľné vykonávanie Spoločného komplexného akčného plánu o iránskom jadrovom programe v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2231, na základe prísneho vykonávania záväzkov zo strany všetkých jej účastníkov.
V súvislosti s riešením sýrskej otázky, najvyšší predstavitelia členských krajín ŠOS zdôraznili spoločnú pozíciu vyjadrujúcu absenciu alternatívy k riešeniu situácie v Sýrii prostredníctvom dialógu pri zabezpečení suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti tejto krajiny. Osobitne bol podčiarknutý fakt, že spolupráca v rámci Astanského formátu vytvorila potrebné podmienky na realizáciu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2254.
Kazašská republika, Kirgizská republika, Pakistanská islamská republika, Ruská federácia, Tadžická republika a Uzbecká republika, ktoré opätovne vyjadrili podporu čínskej iniciatíve „Nová hodvábna cesta“, ocenili výsledky Druhého medzinárodného fóra „Jeden pás – jedna cesta, ktorý sa konal v Pekingu, v dňoch 25.-27. apríla 2019. Taktiež ocenili realizáciu projektov v rámci prepojenia Eurázijskej ekonomickej únie a Novej hodvábnej cesty.
Vo vyhlásení sa členské štáty zamerali na rozširovanie a prehlbovanie spolupráce v oblastiach, ako sú: obchod, financie, investície, doprava, energetika, poľnohospodárstvo, inovácie, technológie, spolupráca v oblasti protikorupčných opatrení, spolupráca v oblasti zdravotníctva, vedy, vzdelávania, kultúry, športu, cestovného ruchu, s cieľom zlepšiť podnikateľské prostredie v regióne a podporiť začínajúce projekty pre mladých.
V kontexte spolupráce v otázkach klimatických zmien členské štáty zdôraznili dohody dosiahnuté na 24. konferencii zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách v Katoviciach o hlavných princípoch praktickej realizácie Parížskej dohody.
Taktiež zdôraznili posilnenie ekonomickej oblasti spolupráce v rámci organizácie, s cieľom spoločne vytvoriť otvorený typ svetovej ekonomiky. Najvyšší predstavitelia vyzdvihli dôležitosť spoločných pozícií členských štátov ŠOS v podmienkach narastajúcich jednostranných protekcionistických opatrení jednotlivých štátov, ktoré podkopávajú základy multilaterálneho obchodného systému a vytvárajú umelé prekážky rozvoja obchodnej, hospodárskej, finančnej a investičnej spolupráce. Podčiarkli dôležitosť úlohy Svetovej obchodnej organizácie.
Taktiež bola podčiarknutá perspektívna úloha ŠOS vo vytvorení širokého, otvoreného, vzájomne prospešného a rovnocenného partnerstva, s cieľom využiť potenciál krajín regiónu ako i medzinárodných organizácií a multilaterálnych združení v regióne.
Členské štáty ŠOS vyjadrili svoj zámer aktívne sa usilovať o posilnenie medzinárodných pozícií ŠOS, čím sa posilní úloha organizácie v globálnych a regionálnych otázkach.
Predsedníctvo v organizácii na nadchádzajúce obdobie prechádza k Ruskej federácii.
* * * * *
Použité zdroje:
- Shanghai Cooperation Organisation – Information Report http://rus.sectsco.org/news/20190614/550898.html
- Deklarácia z Biškeku (anglická verzia) http://eng.sectsco.org/documents/, http://kremlin.ru/supplement/5421/print
Ilustračné foto: http://rus.sectsco.org/for_media/20190614/552510_551551.html