Hodnotenie svetových hrozieb spravodajskou komunitou USA (Worldwide Threat Assessment of the US Intelligence Community) je verejne dostupným dokumentom, ktorý prináša komplexný pohľad spravodajských služieb USA na hrozby pre americkú národnú bezpečnosť. Dokument bol publikovaný 29. januára 2014 a vznikol pod gesciou riaditeľa národného spravodajstva USA J. Claperra.
Materiál má dve hlavné časti. V prvej sú hodnotené hrozby globálneho charakteru a v druhej hrozby regionálne.
Globálne hrozby sú hodnotené po týchto oblastiach– kybernetický priestor, kontrašpionáž, terorizmus, zbrane hromadného ničenia, kozmický priestor, transnacionálny organizovaný zločin, ekonomické trendy, prírodné zdroje (potraviny, voda, energia, extrémne prejavy počasia, Arktída), zdravotné riziká, masové ukrutnosti).
Z hľadiska regionálneho je pozornosť venovaná týmto oblastiam – Stredný východ a Severná Afrika (Arabská jar, Egypt, Sýria, Irán, Irak, Jemen, Libanon, Libya, Tunisko); Južná Ázia (Afganistan, Pakistan, India) ; Sub-saharská Afrika (Sahel, Somálsko, východná Afrika, Sudán a Južný Sudán, Nigéria, Stredoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Armáda božieho odporu) ; Východná Ázia (Čína, Severná Kórea) ; Rusko a Eurázia (Rusko, Kaukaz a Stredná Ázia, Ukrajina, Moldavsko a Bielorusko); Latinská Amerika a Karibik (Haiti, Stredná Amerika); Európa (kľúčové partnerstvo, Turecko, Západný Balkán).
V rámci globálnych hrozieb je na prvom mieste zaradený kybernetický priestor. Dokument označuje za kritický trend zvyšovanie využívania kybernetického priestoru, ktorý je stále viac významný aj pri zabezpečení plnenia základných funkcií štátnej správy, priemyslu a obchodu, zdravotnej starostlivosti, sociálnej komunikácie a v oblasti osobných údajov. Súčasťou tohto problému je riadenie prvkov kritickej infraštruktúry ako je vodné hospodárstvo, ropovody a plynovody, elektrická energia, distribúcia tovarov a služieb. Súčasťou kybernetického priestoru sa stále viac stávajú automobily, domáce spotrebiče a podobne, čo ďalej bude zvyšovať závislosť na informačných technológiách
Terorizmus je naďalej jednou z najvýznamnejších hrozieb a teroristické hrozby vychádzajú z rozmanitej škály teroristických aktérov, od formálnych skupín po domácich násilných extrémistov, ktorí sa stali najpravdepodobnejšou hrozbou (Boston). Podľa hodnotenia je výrazne znížená hrozba zo strany Al-Quaidy, pretože nestabilita na Blízkom východe a v severnej Afrike urýchlila decentralizáciu hnutia, ktoré je stále viac ovplyvňované miestnymi a regionálnymi problémami.
V oblasti problematiky zbraní hromadného ničenia (ZHN), pokračuje úsilie niektorých štátov získať tieto zbrane. Potrebné technológie sú viac dostupné, biologické a chemické materiály majú takmer vždy dvojité použitie. Globalizovaný svet umožňuje získať najnovšie vedecké objavy ako aj vedcov. Podľa materiálu sa Irán usiluje získať schopnosť vyrobiť ZHN, ak sa k tomu rozhodne. Nie je ale známe, či ich bude chcieť vyrobiť. U Severnej Kórei ide v tejto oblasti o získanie jadrových schopností pre odstrašenie, medzinárodnú prestíž a nátlakovú diplomaciu.
Súťaž a bezpečný prístup k prírodným zdrojom ( napr. potraviny, voda a energia ) sú stálé bezpečnostné hrozby . Demografické trendy, najmä rast svetovej populácie a urbanizácie, taktiež zvyšujú tlak na dostupnosť zdrojov, najmä na jedlo, vodu a energie. Extrémne výkyvy počasia narúšajú trh s potravinami a energiou, podnecujú k migrácii, môžu vyvolať nepokoje a občiansku neposlušnosť. Tieto problémy môžu využívať extrémisti na podporu svojej činnosti. Informačné technológie rýchlo šíria udalosti medzi verejnosť. Relatívne malé udalosti môžu vyvolať významný dopad aj širšom rozsahu. Podľa hodnotenia dokumentu, sú medzištátne konflikty o potraviny zatiaľ nepravdepodobné. Pravdepodobnejšie sú vnútorne spory napríklad o pôdu a jej využívanie.
V časti venovanej regionálnym hrozbám medzi zaujímavé patrí hodnotenie oblasti Stredného východu a severnej Afriky, kde hodnotenie vymedzuje tri hlavné trendy vývoja na Strednom východe. V dôsledku konfliktov dôjde rozšírenie oblastí, ktoré nebudú pod kontrolou vlády; ekonomické ťažkosti, ktoré môžu destabilizovať vlády a posledným trendom je negatívny pohľad na USA.
Pre Slovensko je zaujímavý pohľad na Afganistan, nakoľko SR sa aj vojensky angažuje v tejto krajine. Podľa dokumentu Taliban verí, že po odchodu ISAF sa bude schopný vrátiť k moci. Afganské národné bezpečnostné sily sú za predpokladu pokračujúcej finančnej pomoci pravdepodobne schopné udržať kontrolu nad väčšinou hlavných miest.
V časti venovanej Európe sú za nosné udalosti tohto roku považované pokračujúce rokovania o dohode o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstvom, voľby do Európskeho parlamentu, stiahnutie spojeneckých vojsk z Afganistanu a nové vedenie v EÚ a NATO.
Celý dokument publikujeme tu: 2014 WWTA_US IntelCom
ilustračné foto: pixabay.com