Prezident USA Barack Obama predniesol 28. mája 2014 významný príhovor na vojenskej akadémii vo West Pointe. V prejave vymedzil rámec a nástroje americkej zahraničnej politiky druhej časti svojho volebného obdobia.
Podľa Obamu boli Američania nepostradateľným národom v 20. storočí a pravdepodobne to bude platiť aj v 21. storočí. Uviedol, že svet sa mení stále rýchlejšie a je potrebné uvažovať, ako budú Spojené štáty uplatňovať svoju vodcovskú úlohu. Izolacionizmus nepovažuje za možnú cestu a nie každý problém má vojenské riešenie. Prístup USA k uplatňovaniu svojej pozície globálneho lídra načrtol v štyroch bodoch
V prvom bode, ktorý bol venovaný použitiu vojenskej sily, prezident zdôraznil, že: „Spojené štáty použijú vojenskú silu, v prípade nevyhnutnosti aj jednostranne, ak to budú vyžadovať naše kľúčové záujmy, ak budú ohrození naši občania, ak budú ohrozené naše zdroje alebo bezpečnosť našich spojencov.“ Súčasne ale, pri globálnych problémoch, ktoré nepredstavujú priamu hrozbu, sa USA budú usilovať o kolektívnu akciu, vyžívať diplomaciu, sankcie a ďalšie nástroje a až v prípade nevyhnutnosti multilaterálnu vojenskú akciu.
V rámci druhého bodu Obama uviedol, že terorizmus zostáva najväčšou priamou hrozbou, ale je potrebné zmeniť stratégiu boja proti terorizmu. Vojenská akcia proti každej krajine, kde teroristi majú základne je naivná a neudržateľná. Je potrebné spolupracovať s krajinami, ktoré sa teroristi usilujú využiť a pomáhať im pri riešení tejto hrozby. Teroristická hrozba už nevychádza z jednotného vedenia Al-Káidy, ale z decentralizovaných pobočiek a pridružených extrémistov.
Tretím aspektom amerického lídrovstva je posilnenie úsilia o medzinárodný poriadok. Medzinárodné organizácie a inštitúcie musia odpovedať meniacemu sa svetu. Multilaterálna spolupráca je potrebná a má aj výsledky. Spojené štáty musia ísť príkladom pri rešpektovaní noriem a pravidiel, nie je možné vyzývať iné štáty na rešpektovanie pravidiel, pokiaľ ich sami nerešpektujeme.
Posledným, štvrtým bodom je ochota USA konať v mene ľudskej dôstojnosti. Podpora demokracie a ľudských práv nie je prejavom idealizmu, ale bezpečnosti. Demokracia a stabilita majú menšiu tendenciu produkovať vojny alebo terorizmus.
Obama taktiež zdôraznil, že americké vedenie vyžaduje vidieť svet taký aký je, ale aj taký aký by mal byť.
Prejav publikujeme v plnom znení.
ilustračné foto: www.whitehouse.gov