Kancelária riaditeľa národného spravodajstva (Office of the Director of National Intelligence) zverejnila svoj vôbec prvý spravodajský odhad o dopadoch klimatických zmien na národnú bezpečnosť USA do roku 2040 – National Intelligence Estimate on Climate Change. Dokument predstavuje konsenzuálny názor všetkých 18 členov spravodajskej komunity, že zmena klímy predstavuje významnú bezpečnostnú hrozbu. Správa uvádza, že zmena klímy bude čoraz viac zhoršovať riziká pre záujmy národnej bezpečnosti USA. Dopady klimatických zmien budú najmä po roku 2030 zvyšovať globálne napätie, zhoršovať situáciu v mnohých oblastiach sveta a tieto budú čeliť rastúcemu riziku nestability a potrebe humanitárnej pomoci.
Správa ponúka tri hlavné závery:
- Geopolitické napätie bude pravdepodobne rásť, keďže krajiny majú veľké nezhody o tom, ako urýchliť znižovanie emisií skleníkových plynov, ktoré bude potrebné na splnenie cieľov Parížskej dohody.
- Rastúce fyzické dopady zmeny klímy pravdepodobne zhoršia vývoj v geopolitických ohniskách, keďže štáty podniknú kroky na zabezpečenie svojich záujmov.
- Vedecké prognózy naznačujú, že zosilňujúce sa fyzikálne účinky zmeny klímy do roku 2040 a neskôr, budú najviac citeľné v rozvojových krajinách, u ktorých je pravdepodobné, že sú tiež najmenej schopné prispôsobiť sa takýmto zmenám.
Americká spravodajská komunita identifikuje 11 krajín a dva regióny, kde je energetická, potravinová, vodná a zdravotná bezpečnosť obzvlášť ohrozená. Päť z 11 krajín je v južnej a východnej Ázii – Afganistan, Barma, India, Pakistan a Severná Kórea – štyri krajiny sú v Strednej Amerike a Karibiku – Guatemala, Haiti, Honduras a Nikaragua. Kolumbia a Irak sú ďalšie. Ohrozená je aj stredná Afrika a malé štáty v Tichomorí. Tieto krajiny sú chudobnejšie s menšou schopnosťou prispôsobiť sa zmene klímy, čím sa zvyšuje riziko nestability a vnútorných konfliktov. Vlny horúčav a suchá by mohli spôsobiť tlak na služby, ako je dodávka elektriny. Nestabilita by sa mohla rozširovať najmä v podobe tokov utečencov a vytvárať tak nové humanitárne požiadavky. Zdrojom problémov sa stane aj prístup k vode. Na Blízkom východe a v severnej Afrike asi 60 % zdrojov povrchovej vody prekračuje medzištátne hranice. Pakistan a India majú dlhodobé problémy s vodou. Taktiež povodie rieky Mekong, by mohlo spôsobiť problémy medzi Čínou, Kambodžou a Vietnamom.
Ďalším zdrojom rizika je schopnosť niektorých použiť geoinžinierstvo na boj proti klimatickým zmenám. To zahŕňa použitie futuristickej technológie, napríklad odosielanie reflexných častíc do hornej stratosféry, ktoré napodobňujú chladiace efekty sopečnej erupcie, alebo používanie aerosólov na chladenie oceánov v určitej oblasti. Ak by však jedna krajina konala sama, mohlo by to vyvolať presunutie problému do iného regiónu a vyvolať tak odpor u iných štátov, ktoré by tým boli zasiahnuté. Výskumníci vo viacerých krajinách vrátane Austrálie, Číny, Indie, Ruska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov amerických, ako aj niekoľkých členských štátov EÚ, skúmajú tieto techniky, ale existuje len málo všeobecne akceptovaných pravidiel pre používanie týchto technológii.
Správa je výrazom toho, že klimatické zmeny sú v súčasnosti jednou z hlavných oblastí problematiky národnej aj globálnej bezpečnosti a že dopady klimatických zmien si vyžadujú okamžitú pozornosť. Dokument publikujeme v plnom znení.
Dokument na stiahnutie dostupný tu: NIE-USA-Climate-Change-and-National-Security
* * * * *
Zdroj: https://www.dni.gov/index.php/newsroom/reports-publications/reports-publications-2021/item/2253-national-intelligence-estimate-on-climate-change
Ilustračné foto: https://pixabay.com/sk/photos/b%c3%barka-po%c4%8dasie-hrom-sveteln%c3%a9-skrutky-1768742/