Riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby USA (Defence Intelligence Agency – DIA) gen. Vincent R. Stewart prezentoval 23. mája 2017 v senátnom výbore pre ozbrojené sily (Senate Armed Services Committee) dokument venovaný hodnoteniu svetových bezpečnostných hrozieb „Worldwide Threat Assessment“.
Dokument uvádza päť hlavných bezpečnostných hrozieb pre USA – a to sú Rusko, Čína, Severná Kórea a násilné extrémistické organizácie. Senátorov osobitne zaujali vyjadrenia gen. Stewarta, že „Putin považuje Rusko za globálnu superveľmoc, ktorej bolo odopreté jej právoplatné miesto agresívnymi Spojenými štátmi a západnou politikou, ktorá si kladie za cieľ udržiavať Rusko v podriadenej pozícii.“ Ruské vedenie považuje jadrovú silu za základ strategického odstrašenia. Podľa Stewarta hodnoty USA a Ruska nie sú v zhode, ich záujmy budú často protikladné a Spojené štáty budú vždy súťažiť o vplyv po celom svete.
Gen. Stewart konštatoval, že i keď úsilie Moskvy o modernizáciu ozbrojených síl komplikujú ekonomické i demografické problémy, reforma armády napreduje; efektívne vzniká agilná sila, schopná vykonávať expedičné operácie a podporovať bojové operácie mimo Ruska. Za posledných 8 rokov sa ruská armáda zameriava na zlepšenie jej velenia a riadiacich štruktúr i podzemných zariadení, aby lepšie čelila moderným hrozbám. Ruský generálny štáb je schopný sledovať operácie na Strednom východe zo svojho hlavného veliteľského centra, pričom na podporu úderov v Sýrii využíva účinnejšie bezpilotné lietadlá. Bezpečnostná stratégia Moskvy charakterizuje rozšírenie NATO a umiestnenie infraštruktúry Atlantickej aliancie bližšie k hraniciam Ruska ako ohrozenie jeho národnej bezpečnosti.
Osobitne zaujímavá je časť Stewartovej správy, ktorú venoval konfliktu na východnej Ukrajine medzi Ruskom podporovanými separatistami a ukrajinskou vládou. Podľa dokumentu konflikt pravdepodobne pretrvá po celý budúci rok bez perspektívy na úplnú realizáciu dohôd z Minska; nie je pravdepodobné, že by sa Rusko vzdalo svojich destabilizujúcich akcií, pretože konflikt je pre Kremeľ najúčinnejšou pákou nátlaku na Kyjev. Ani Ukrajina nebude kapitulovať pred ruskými požiadavkami a nebude realizovať kontroverzné prvky minských dohôd, ako je udelenie zvláštneho statusu niektorým častiam Donbasu pod kontrolou separatistov. Násilie pozdĺž línie kontaktu medzi povstalcami a ukrajinskou armádou zostane obmedzené na menšie incidenty, i keď Rusko si zachová pripravenosť na vystupňovanie konfliktu.
Ruský denník Vzgljad komentoval analytickú správu gen. Stewarta slovami, že „americké armádne spravodajstvo sa už tradične vyznačuje oveľa väčším pragmatizmom, ako CIA“, ktorá je príliš spolitizovaná a byrokratická inštitúcia. Správy analytikov DIA nie sú v politických kruhoch v USA príliš populárne pre svoj pragmatický a pokojný tón. Ani správa spravodajských analytikov armády Spojených štátov pre členov výboru pre ozbrojené sily Senátu nevyznieva jednoznačne ako doklad o ruskej agresivite voči NATO, i keď prezentuje potenciál Ruska použiť vojenskú silu na dosiahnutie jeho kľúčových strategických cieľov. „Ruská vláda sa snaží byť vplyvným centrom v tom, čo opisuje ako multipolárny, post-Západný svetový poriadok“ – uviedol riaditeľ DIA gen. Vincent R. Stewart.
/Igor Cibula/
* * * * *
Dokument na stiahnutie dostupný tu: DIA-worldwide-threat-assessment-2017
* * * * *
Zdroj dokumentu: http://www.dia.mil/News/Speeches-and-Testimonies/Article-View/Article/1189500/statement-for-the-record-worldwide-threat-assessment/
Ilustračné foto: pixabay.com