V Kyjeve boli 13. septembra 2022 prezentované odporúčania o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu (International Security Guarantees For Ukraine: Recommendations), ktoré na základe iniciatívy prezidenta Zelenského vypracovala expertná skupina vedená bývalým generálnym tajomníkom NATO Anders Fogh Rasmussenom a vedúcim Kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrijom Jermakom.
Odporúčania obsahujú výzvu na vytvorenie Kyjevskej bezpečnostnej zmluvy – spoločného dokumentu o strategickom partnerstve, ktorý spája Ukrajinu a garantujúce štáty. Odporúčania poskytujú viacúrovňový prístup k zárukám. Hlavná skupina spojencov by prijala jasné záväzky na podporu ukrajinských ozbrojených síl, zatiaľ čo širšia skupina by poskytla nevojenské záruky postavené na mechanizmoch sankcií.
Hlavné odporúčania správy:
- Najsilnejšia bezpečnostná záruka pre Ukrajinu spočíva v jej schopnosti brániť sa proti agresorovi podľa článku 51 Charty OSN. Na to potrebuje Ukrajina zdroje na udržanie významnej obrannej sily schopnej odolať ozbrojeným silám a polovojenským silám Ruskej federácie.
- Vyžaduje si to viacročné úsilie o trvalé investície do ukrajinskej obrannej priemyselnej základne, transfery zbraní a spravodajskú podporu od spojencov, intenzívne výcvikové misie a spoločné cvičenia v spolupráci s EÚ a NATO.
- Bezpečnostné záruky by mali byť jednoznačne formulované; stanovujú celý rad záväzkov, ktoré by prijala skupina ručiteľov spolu s Ukrajinou. Musia byť právne a politicky záväzné na základe bilaterálnych dohôd, ale musia byť previazané aj v rámci spoločného dokumentu o strategickom partnerstve – nazývaného Kyjevský bezpečnostný pakt.
- Balík záruk by mal obsahovať preventívne opatrenia vojenského, finančného, infraštruktúrneho, technického a informačného charakteru na zabránenie novej agresii. Taktiež aj opatrenia, ktoré sa príjmu okamžite v prípade nového zásahu do suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Okrem toho štruktúra Kyjevského bezpečnostného paktu by zahŕňala plnohodnotný balík sankcií voči agresorskému štátu a môže obsahovať aj ďalšie zložky, ako napríklad dohody o poskytnutí moderných systémov protivzdušnej obrany/protiraketovej obrany Ukrajine, regionálne dohody o bezpečnosti v regióne Čierne more a ďalšie.
- Balík záruk prepojí hlavnú skupinu spojeneckých krajín s Ukrajinou. To by mohlo zahŕňať USA, Spojené kráľovstvo, Kanadu, Poľsko, Taliansko, Nemecko, Francúzsko, Austráliu, Turecko a severské, pobaltské a stredoeurópske krajiny.
- Bezpečnostné záruky nie sú náhradou za ambíciu Ukrajiny vstúpiť do NATO. Táto ašpirácia je zabezpečená v ukrajinskej ústave a je suverénnym rozhodnutím Ukrajiny. Ukrajina je tiež na ceste k členstvu v EÚ. Ako člen EÚ bude Ukrajina využívať výhody doložky EÚ o vzájomnej obrane. Členstvo v NATO aj v EÚ z dlhodobého hľadiska posilní bezpečnosť Ukrajiny. Dnes načrtnuté záruky nijako neohrozujú tieto ciele, ale zabezpečia, že Ukrajina bude mať to, čo potrebuje na svoju obranu za akýchkoľvek okolností.
Na zverejnení týchto odporúčaní reagoval podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev ktorý uviedol, že projekt „bezpečnostných záruk“ pre Kyjev je v podstate prológom k tretej svetovej vojne.
Dokument na stiahnutie dostupný tu: UA-International-Security-Guarantees-2022
Expertná skupina pracovala v zložení:
- Andriy Yermak, Ukraine, Head of the Office of the President of Ukraine (Co-Chair)
- Anders Fogh Rasmussen, Denmark, Former Prime Minister and NATO Secretary General (Co-Chair)
- Kevin Rudd, Australia, Prime Minister (2007-2010; 2013), Foreign Minister (2010-2012), and President of the Asia Society
- Carl Bildt, Sweden, Prime Minister (1991-1994) and Foreign Minister (2006-2014)
- Lord William J. Hague of Richmond, UK, Foreign Secretary (2010-2014)
- Michèle A. Flournoy, USA, Under Secretary of Defense for Policy (2009-2012)
- Norbert Röttgen, Germany, Chair of Bundestag Foreign Affairs Committee (2014-2021) and Environment Minister (2009-2012)
- Giampiero Massolo, Italy, President of the Italian Institute for International Political Studies
- Anna Fotyga, Poland, MEP (2014-present) and Foreign Affairs Minister of Poland (2006-2007)
- Adam Eberhardt, Poland, Director of the Centre for Eastern Studies (OSW)
- Marie Dumoulin, France, Director Wider Europe programme, European Council on Foreign Relations.
- Andrii Kostin, Ukraine, Member of the Parliament of Ukraine, Moderator of the Group
- Roxana Cristescu, Ukraine, Senior Advisor at the European Institute of Peace (EIP)
Source:
- https://www.president.gov.ua/en/news/andrij-yermak-ta-anders-fog-rasmussen-prezentuyut-rekomendac-77729
- https://rasmussenglobal.com/media/working-group-on-security-guarantees-for-ukraine-kicks-off-in-kyiv
- https://1prime.ru/society/20220913/838103185.html
Image: https://pixabay.com/sk/photos/vlajka-ukrajina-war-mier-vojak-7036018/