Internetový portál moskovského centra Nadácie Carnegie uverejnil štúdiu „Avoiding U.S.-Russia Military Escalation During the Hybrid War“, jeho riaditeľa Dmitrija Trenina. Autor v štúdii považuje hybridnú vojnu za konflikt v podstate medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Moskva sleduje súbor cieľov, z ktorých najdôležitejší je znovu potvrdiť úlohu Ruska ako veľmoci s globálnym dosahom. Hybridná vojna prebieha v mnohých sférach, na rôznych úrovniach a v nekončiacom 24-hodinovom spravodajskom cykle. Od kybernetických konfliktov až po využívanie umelej inteligencie prevažuje propaganda a falošné správy, takže hlavné boje hybridnej vojny prebiehajú mimo fyzickej sféry a v oblasti nových informačných technológií. Rovnako dôležitá je aj ekonomika a tiež vonkajšia stimulácia politických zmien v iných krajinách, čo sa prejavuje zasahovaním do volieb, politických procesov, šírením kompromitujúcich a falošných správ až po ukladanie sankcií.
Dmitrij Trenin upozorňuje, že ruskí stratégovia rozvinuli koncept hybridnej vojny ešte predtým, ako sa začal skutočný konflikt medzi USA a Ruskom na začiatku roku 2014. Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov vo februári 2013 na základe analýzy tzv. farebných revolúcií a „arabskej jari 2011“ napísal, že „dôsledky nových konfliktov sú porovnateľné s dôsledkami skutočnej vojny.“ Na rozdiel od studenej vojny tento konflikt je asymetrický. Rusko má iba málo formálnych spojencov, žiadne satelitné štáty a niekoľko protektorátov (Abcházsko, Donbas, Južné Osetsko a Podnestersko). Hoci Rusko je stále jadrovou superveľmocou, ďaleko zaostáva za Spojenými štátmi v iných oblastiach. Ekonomicky – s odhadovaným 1,5 % globálneho hrubého domáceho produktu – je trpaslíkom.
Autor štúdie pripomína, že obe krajiny – USA i Rusko – čelia vážnym problémom, ktoré by mohli byť rozhodujúce pri finálnych kalkuláciách hybridnej vojny. Spojené štáty prechádzajú trojnásobnou krízou politického systému, čo nie je spôsobené príchodom Donalda Trumpa do Bieleho domu. Rusko – napriek tomu, že je navonok stabilné – blíži sa k svojej vlastnej veľkej kríze, pretože politický režim, ktorý Putin vytvoril, má neistú budúcnosť. Podľa Dronina drsná nerovnosť, pomalý ekonomický rast, nízka vertikálna mobilita a korupcia na vysokej úrovni predstavujú pre budúce ruské vedenie celý rad vážnych problémov. Výsledok hybridnej vojny by mohol pripomínať pád Sovietskeho zväzu a pokiaľ ide o USA, môžu sa rozhodnúť obmedziť svoje globálne záväzky a zmeniť svoju pozíciu dominantnej krajiny sveta.
Dronin sa domnieva, že Rusko pravdepodobne kompenzuje svoj celkový nižší silový potenciál tým, že zvýši intenzitu konfrontácie. V takomto kontexte treba vylúčiť riziká incidentov, aby sa zabránilo eskalácii americko-ruského antagonizmu. Podľa názoru Dronina ruskí velitelia a velitelia NATO v teréne, na morí i vo vzduchu potrebujú krízové komunikačné prostriedky. Na najvyššej úrovni by mal mať ruský náčelník generálneho štábu priamu linku s predsedom Zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl a mali by pokračovať pravidelné osobné stretnutia týchto dôstojníkov, pretože je to dôležité pre budovanie ich profesionálneho vzťahu. Ale žiadne množstvo vojenskej transparentnosti nemôže kompenzovať absenciu strategickej predvídateľnosti, čo si vyžaduje zachovať existujúce zmluvy o odzbrojení a nedôveru znižovať otvoreným dialógom.
Spracoval: Igor Cibula
* * * * *
Zdroj: http://carnegie.ru/2018/01/25/avoiding-u.s.-russia-military-escalation-during-hybrid-war-pub-75277
Ilustračné foto: pixabay.com