Internetový portál denníka Nezavisimaja gazeta uverejnil článok člena ruskej Akadémie vojenských vied Alexandra A. Bartoša „Ruská rozviedka v boji proti hybridným hrozbám“, ktorý uvádza, že „zvýšenie miery hybridnej vojny vedenej proti Rusku spôsobuje, že tento druh medzištátnej geopolitickej konfrontácie je jednou z najakútnejších hrozieb pre národnú a medzinárodnú bezpečnosť.“ Názory autora si zaslúžia osobitnú pozornosť, pretože vo svojej podstate vyjadrujú základný pohľad Kremľa na aktuálnu situáciu vo svete a hodnotenie predpokladov pre vypuknutie vojny. Podľa ruského experta „použitie komplexu hybridných hrozieb ako nástroja vonkajšieho tlaku na vytvorenie nestability v štáte prestáva byť len hrozbou pre národnú bezpečnosť, ale predstavuje silný destabilizačný faktor pre celý systém medzinárodnej bezpečnosti“:
Podľa Bartoša hybridná vojna proti Rusku sa rozvíja nielen na národnom území, ale aj priľahlých prihraničných regiónoch i v oblastiach, ktoré sa nachádzajú tisícky kilometrov od ruských hraníc. Zdôrazňuje potrebu venovať pozornosť aktivite spravodajských služieb a uskutočňovanie hybridných vojenských operácií v rámci krajiny aj „na vzdialených scénach“ – na Strednom východe, v strednej a juhovýchodnej Ázii i v Latinskej Amerike. Operácie geopolitických protivníkov Ruska môžu zahŕňať vojensko-civilnú zložku, rozviedku a kontrarozviedku, ovplyvňovanie obyvateľstva i zdrojov, využívanie poradcov i „žoldnierov.“ Hybridná vojna neprebieha vo veľkom meradle, ale operácie sa vedú „cudzími rukami“, ako sú napríklad neformálne občianske skupiny, tzv. piata kolóna alebo aj „vplyvoví agenti.“
Preto konfrontácia s hybridnými hrozbami Rusku by mala zahŕňať rozpracovanie a systémovú realizáciu komplexu vzájomne prepojených, formou i obsahom rozličných politických, diplomatických, vojenských, ekonomických, informačných a iných opatrení zameraných na predchádzanie alebo znižovanie vplyvu vnútorných a vonkajších faktorov, ktoré prispievajú k vzniku hrozieb. Autor zdôrazňuje, že so zreteľom na vlastnosti hybridných hrozieb hlavný dôraz v domácej sfére by sa mal klásť na posilnenie jednoty ruskej spoločnosti, sociálnej stability, etnickú harmóniu a náboženskú toleranciu, odstránenie štrukturálnej nerovnováhy v ekonomike a jej modernizáciu, zvýšenie obranyschopnosti krajiny. Rovnako dôležité je zlepšiť schopnosť štátu reagovať na konflikty nelineárneho charakteru.
Osobitnú pozornosť si vyžadujú názory ruského experta, že prioritným smerom spoločných aktivít Ruska v rámci politických a bezpečnostných aliancií (CSTO, CIS a SCO) by malo byť zabezpečenie schopnosti včas odhaliť a odstrániť hrozby „farebných revolúcií.“ Na tento účel by sa v rámci spoločnej stratégie mali vypracovať plány na prípravu odhalenia potenciálnych hrozieb a mali by sa zaviesť metódy výmeny informácií medzi spojencami a partnermi, s predpokladom spoločných krokov v boji proti financovaniu „farebných revolúcií.“ V takomto rámci by sa mala preskúmať možnosť vojenskej odpovede na hybridné hrozby, ktoré vyvolávajú potrebu posilnenia spolupráce a koordinácie pri prevencii a reakciách na krízy, vyvolané hybridnými hrozbami.
* * * * *
Spracoval: Igor Cibula
Zdroj: http://nvo.ng.ru/spforces/2017-10-06/1_968_scouting.html
Ilustračné foto: pixabay.com