Internetový portál ruského denníka Vedomosti v článku „Почему санкции против России внешне неэффективны“ analyzuje účinok sankcií proti Rusku, ktoré podľa expertov spôsobujú zaostávanie ekonomiky v priemere o 1-1,5 % HDP ročne. V tejto súvislosti sa poukazuje na to, že ruský kapitálový trh a rozvoj priemyslu je stále viac závislý na cenách ropy, než na sankciách. Výrazné zhoršovanie situácie sa začalo rok po páde cien ropy, keď sa významne narušil vzťah medzi cenami ropy a prílivom kapitálu do Ruska. Ekonomika sa postupne prispôsobuje sankciám a negatívne účinky sa prejavujú hlavne v obrannom priemysle a v odvetví ropy a zemného plynu, čo predstavuje približne viac ako pol percenta HDP. V niektorých technických oblastiach ropného a plynárenského priemyslu, napríklad ťažbe z kontinentálneho šelfu však straty predstavujú až 90 %.
Najbolestivejšia rana sankcií zasiahla ruský vývoz energií potrubím. Zákaz investícií a poskytovania všetkých služieb, zariadení a technológií, ako aj informácií týkajúcich sa budovania nových a rozšírenia i údržby existujúcich systémov je kritický, napríklad pre hlavné podmorské potrubia, kde existujúce ruské technologické kapacity v súčasnosti nestačia. Dokonca Gazprom pripustil, že sankcie môžu spomaliť realizáciu projektu Nord Stream-2 alebo úplne ho „vykoľajiť.“ Veľa bude záležať na postoji Európskej únie a Číny, ktorí sú v tejto oblasti významnými obchodnými partnermi Ruska. Aspoň v horizonte piatich rokov je naivné očakávať zrušenie sankcií. Podľa rejtingovej agentúry Standard & Poor´s v dôsledku sankcií sa očakáva vzostup neistoty na európskom trhu s plynom.
Pre ruský vojensko-priemyselný komplex sankcie sa ukázali tiež ako bolestivé. Po ich prijatí v júli 2014 boli Rusi nútení nahradiť import asi 700 komponentov z Ukrajiny a 860 systémov dovážaných zo Západu. Proces výmeny ukrajinských súčiastok má byť ukončený v roku 2018 a komponentov zo Západu v roku 2022. Jedným z vážnych problémov ruského zbrojného programu je dovoz elektronických súčiastok pre vesmírne satelity. Napríklad západní predajcovia zastavili v roku 2014 dodávky mikročipov odolných voči radiácii, čo bolo jednou z príčin dvoj-trojročného meškania vypúšťania satelitov vojenského alebo dvojitého určenia. Pripisuje sa tomu aj niekoľko neúspešných štartov rakiet v rokoch 2015-2016. Do roku 20121 väčšinu týchto súčiastok by mali vyrábať v Rusku alebo odoberať od výrobcov v Ázii.
Druhým veľkým problémom bolo ukončenie dodávok pohonných systémov pre lode a vrtuľníky z Ukrajiny a z Nemecka. Dodávky nemeckých dieselových motorov pre lode pohraničnej stráže a námorné korvety nahradili čínski a ruskí výrobcovia. Nedodanie plynových turbínových pohonných jednotiek pre fregaty do Indie bolo vyriešené tak, že motory pre tieto lode si zaobstarali Indovia. Ukrajinské motory pre hlavné ruské vojenské vrtuľníky boli už tiež nahradené produkciou nového závodu, ktorý postavila pri Sankt-Peterburgu spoločnosť Klimov, aby Rusi neboli závislí na produkcii ukrajinskej firmy Motor Sič. Podľa denníka Vedomosti sankcie viedli k dodatočným nákladom vo výške desiatok miliárd rubľov a oneskoreniu dodávok množstva dôležitej vojenskej techniky o celé roky, ale to nemalo prakticky žiaden vplyv na výrobu zbraní pre strategické jadrové sily. Ruskí experti pripúšťajú, že sankcie môžu spôsobiť technologickú izoláciu Ruska, čo sa môže prejaviť znížením potenciálneho rastu ekonomiky.
* * * * *
Spracoval: Igor Cibula
Zdroj: https://www.vedomosti.ru/economics/articles/2017/08/14/729205-sanktsii-neeffektivn
Ilustračné foto: pixabay.com