Prezident Vladimír Putin nasadil v Sýrii „novú tajnú zbraň“ – uviedol nedávno internetový portál amerického časopisu Foreign Policy /Putin Has a New Secret Weapon in Syria: Chechens/. Ide zhruba o 1 000 príslušníkov špeciálnych čečenských a ingušských kománd z nepokojnej oblasti severného Kaukazu. Jednotky údajne vznikli z elitných formácií „Špecnaz“ v rámci čečenských ozbrojených síl a z útvarov v Ingušsku, ktoré v Sýrii popri strážnej službe plnia úlohy pri koordinácii obrany vládnych pozícií a pri komunikácii s miestnym obyvateľstvom využívajú ako výhodu svoju sunnitskú moslimskú vieru. Niektorí z nich bojovali po boku separatistov ako „dobrovoľníci“ na východnej Ukrajine a niekoľko práporov čečenských vojakov sa zapojilo aj do krátkej vojny Ruska s Gruzínskom v auguste 2008.
Rastúca úloha moslimskej brigády z Ruska sa považuje za dôležitú najmä v situáciách, keď dochádza k občasnému napätiu medzi Moskvou a jej sýrskymi a iránskymi spojencami. Tak tomu bolo napríklad v decembri 2016, keď Rusko a Turecko sprostredkovali prímerie v záverečnej fáze bojov o Allepo, ale Irán zámerne sabotoval dohodu tým, že iracké a sýrske jednotky pod iránskou kontrolou v bojoch pokračovali. Podobné napätie vzniklo koncom januára po správach, že prezidenta Bašára Assada ranila mŕtvica, tajne ho previezli na liečenie do Bejrutu a Iránci začali intrigovať, aby sa na zoznam Assadových nástupcov dostal jeho brat Maher, ktorého Moskva nepreferuje ako svojho človeka. Incident zvýraznil význam ruských pozemných špeciálnych síl v sýrskom hlavnom meste pre záujmy Kremľa.
Nasadenie kaukazských brigád sa považuje za novú etapu ruskej intervencie v Sýrii, ale využívanie vlastných moslimov Moskvou na rozširovanie jej vplyvu na Strednom východe nie je žiadnou novinkou. Čečenský vodca Ramzan Kadyrov často vystupoval ako prostredník medzi Ruskom a sunnitskými arabskými štátmi. Lákal investorov z krajín Perzského zálivu do čečenského hlavného mesta Groznyj a snažil sa o to, aby čečenská metropola bola centrom medzinárodných sunnitských diskusií na vládnej úrovni, hostila početné medzinárodné fóra, na ktorých čečenskí činitelia vystupovali ako jediní zástupcovia 20 miliónov ruských moslimov. Cieľom podujatí bolo zdiskreditovať salafistický islam, motivujúci väčšinu džihádistov. Dokonca Univerzita v Damašku oznámila otvorenie svojej fakulty v Čečensku.
Podľa časopisu Foreign Policy v Damašku pôsobí ingušský prápor, ktorý kontroloval centrum mesta. Existujú náznaky, že sa stále viac zapája do bojových akcií proti povstaleckým silám v oblasti sýrskej metropole; v marci bola dejiskom ťažkých bojov s povstalcami damašská štvrť Jobar. Doteraz bolo nasadenie čečenskch a ingušských síl „veľmi chirurgické“, teda zasahovali iba na miestach, kde to považovala Moskva pre svoje ciele v Sýrii za dôležité. Očakáva sa, že sa títo kaukazskí špecialisti objavia na viacerých miestach po celej krajine. Okrem nich operujú v Sýrii aj príslušníci ruskej súkromnej vojenskej skupiny – známej pod menom „Wagner“ – ktorú vedie bývalý spravodajský dôstojník GRÚ Dmitrij Utkin; ruské zdroje odhadujú ich početný stav na 2 500 mužov.
* * * * *
Zdroj: http://foreignpolicy.com/2017/05/04/putin-has-a-new-secret-weapon-in-syria-chechens/
Ilustračné foto: pixabay.com