Atmosféru eskalovanej rusofóbie vo Washingtone vnímajú negatívne aj triezvo uvažujúci americkí analytici a komentátori, ktorí sa nenechali strhnúť vybičovanými emóciami prívržencov Hillary Clintonovej v médiách. Katrin vanden Heuvelová v denníku Washington Post* označila „neo-maccarthyovskú hystériu okolo Ruska za kontraproduktívnu.“ Jej narážka na republikánskeho senátora Josepha Raymonda McCarthyho má pripomenúť Američanom začiatok päťdesiatych rokov, keď zúrila studená vojna a tento extrémistický antikomunista vznášal unáhlené a nepodložené obvinenia proti politickým oponentom. Novinárka napísala, že zbavenie Michaela Flynna funkcie poradcu prezidenta pre národnú bezpečnosť „posilnilo šialenstvo“ o možnom ruskom zasahovaní do prezidentských volieb. Konštatovala, že dôkazy o ruskom zasahovaní, verejne prezentované k dnešnému dňu, neobsahujú žiadnu informáciu, ktorá by toto obvinenie potvrdzovala.
Označila za „bizarné“ názory v redakčnom článku Washington Post zo 14.februára 2017, podľa ktorých obyčajný kontakt s ruskými predstaviteľmi je nejakým spôsobom hanebný, ak nie priamo zločin – a to znamená, že navrhnúť lepšie vzťahy s Ruskom je pre nového prezidenta „virtuálna velezrada.“ Pripomenula, že Trump hovoril pozitívne v priebehu volebnej kampane o ruskom prezidentovi Putinovi, pretože sa usiluje o zaradenie Ruska do boja proti Islamskému štátu. Ak Flynn upokojoval ruského veľvyslanca, že Obamove sankcie od zámeru Trumpa neodradia, tak robil iba to, čo by mal robiť každý prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť. Ale komunikáciu s ruským veľvyslancom alebo domnelými „ruskými spravodajskými funkcionármi“ o zámeroch prezidenta sotva možno označiť za podvratnú.
Katrin vanden Heuvelová upozornila, že úniky tajných informácií zo spravodajskej komunity majú oslabiť prezidenta ústavne zvoleného americkým ľudom a predstavujú „zlovestný precedens.“ Prehnaná ruská hrozba pomáha ospravedlniť nafúknuté vojenské rozpočty a zjednotiť podráždených spojencov. V tejto súvislosti uviedla nedávne vyjadrenie bývalého amerického veľvyslanca pri NATO Roberta Huntera“ „Obvinenia o ruskom zasahovaní do predvolebnej kampane v USA majú byť nástrojom na obmedzenie, ak nie ochromenie pokusov prezidenta Trumpa zmeniť klesajúci kurz vzťahov USA a Západu s Ruskom.“ Komentátorka poznamenala, že priaznivci Clintonovej nafukujú význam údajných ruských hackerov, aby ospravedlnili jej bolestivú porážku.
Pozornosť si zaslúžia závery komentátorky, že „lepšie vzťahy s Ruskom sú v našom národnom záujme. Spolupráca v oblasti šírenia jadrových zbraní, kontroly zbraní, terorizmus a ďalšie otázky sú životne dôležité pre našu národnú bezpečnosť. Konsolidácia zóny mieru v Európe nemôže nastať bez ruskej angažovanosti. Rusko ako popredný producent ropy musí byť súčasťou globálneho úsilia o riešenie klimatických zmien.“ Katrin vanden Heuvelová tiež konštatovala, že „cudzie zásahy do amerických volieb sú neprijateľné“, ale úniky tajných informácií na diskreditáciu zvoleného prezidenta sú zlým precedensom. Je potrebné nezávislé vyšetrovanie, ale nie „hystéria studenej vojny, ktorá zarazí diskusie, očierňuje skeptikov a podkopáva všetko úsilie o dohodu s Ruskom v našom vlastnom národnom záujme.“
* https://www.washingtonpost.com/opinions/neo-mccarthyite-furor-around-russia-is-counterproductive/2017/02/21/2e9857c2-f7a8-11e6-be05-1a3817ac21a5_story.html?utm_term=.510459e8f952
Ilustračné foto: pixabay.com