„Znepokojujúci, provokatívny opis tragického príbehu, ktorý bol v médiách často marginalizovaný.“
Edward Lucas, The Economist
Vojnový reportér Wojciech Jagielski sa zúčastnil ozbrojených konfliktov v Afganistane, Tadžikistane, Čečensku a Gruzínsku, na základe ktorých napísal 7 literárnych reportáží. Napriek tomu, že je často prirovnávaný k najvýznamnejšiemu predstaviteľovi tohto literárneho žánru Ryszardovi Kapuścińskému, vytvoril si vlastný neopakovateľný štýl založený na majstrovskom opise a schopnosti nájsť kľúčové informácie, ktoré dotvárajú obraz udalostí. V knihe Noční pútnici budeme konfrontovaní nielen s politickými prevratmi príznačnými pre africký kontinent, ale aj s úlohou novinára a jeho zodpovednosťou za ďalší osud hlavných hrdinov.
Noční pútnici sú deti, ktoré v šíkoch partizánskych armád vyvražďujú svojich príbuzných, ale sú to aj deti, ktoré osamotené putujú každú noc do blízkych miest, aby sa zachránili pred únosom. Aký je návod na uzdravenie? V tradičných pestrých rituáloch odpustenia alebo v pomoci humanitárnych organizácií?
Zdanlivo rutinnú úlohu reportéra tlačovej agentúry napísať správu o prezidentských voľbách v Ugande prehlušia historické súvislosti – krvavý boj o moc, detskí vojaci v službách partizánskych vodcov. Pripútajte sa, pristávame na letisku v Kampale.
„Uganda bola spustošená občianskou vojnou a partizáni Armády Božieho odporu pod vedením Josepha Konyho naďalej páchali vojnové zločiny – taký je kontext tejto statočnej práce vojnového reportéra. Mrazivé fakty zvláda Jagielski so strohým štylistickým gestom, s dôstojnosťou, akú si obete zaslúžia.“
Publisherʼs Weekly
O autorovi:
Wojciech Jagielski (*1960) – novinár a reportér, absolvent žurnalisti a politológie na Varšavskej univerzite. V rokoch 1986 a 1991 pracoval v Poľskej tlačovej agentúre a ďalších 21 rokov, do marca 2012, bol redaktorom Gaze Wyborczej. V súčasnosti opäť pracuje pre Poľskú tlačovú agentúru. Zaoberá sa problematikou Afriky , Strednej Ázie a Kaukazu. Ako pozorovateľ a novinár sa zúčastnil ozbrojených konfliktov v Afganistane, Tadžikistane, Čečensku a Gruzínsku.
Je autorom siedmich kníh v žánri literárna reportáž: Dobre miejsce do umierania (1994, Dobré miesto na smrť), Modlitwa o seszcze (2002, Modlitba za dážď), Wieże z kamienia (2004, Kamenné veže), Nocni wędrowcy (2009, Noční pútnici), Wypalanie traw (2012, Pálenie trávy), Trębacz z Tembisy (2013, Trubkár z Tembisy), Wszystkie wojny Laury (2015, Všet Laurine vojny).
Hoci je často prirovnávaný k Ryszardovi Kapuścińskému, od začiatku smeruje vlastnou tvorivou cestou. Noční pútnici je prvá kniha Wojciecha Jagieského, ktorá bola preložená do slovenského jazyka.
„Jagielskeho dojemný, krásny a dych vyrážajúci opis pohnutých dejín Ugandy, príbehu mnohých konfliktov, ktoré v človeku vyvolávajú neutíchajúci súcit s obeťami. Osudy hlavných hrdinov kladú otázku, do akej miery môže súčasná vláda poskytnúť dlhodobé riešenia pre generácie tých, ktorí prežili.“
Maria E. Burnett, Human Rights Watch Africa Division
Pripravené v spolupráci s vydavateľstvom Absynt /www.absynt.sk/