„Kniha Martina Pollacka je zbierkou príbehov o ľuďoch, ktorí na konci 19. Storočia emigrovali do Ameriky. Máme pred sebou brutálny obraz stretu zaostalej provincie s počiatkami globalizácie. Pollack s citom, avšak neľútostne, búra dva nostalgické mýty o haličskej dedine a americkej zasľúbenej zemi.”
Timothy Snyder
O knihe…
Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov. A zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu. Na Spiši, v Bukovine, ale najmä v Haliči, v najbiednejších krajoch Rakúsko-Uhorska zostávali prázdne domy, zatiaľ čo podpalubia lodí smerujúcich do Ameriky boli prepchaté utečencami, ktorí v neľudských podmienkach snívali svoj sen o lepšom živote.
Martin Pollack v knihe Americký cisár presne a do hĺbky popisuje nástroje a fungovanie obchodu, v ktorom obyčajný človek hrá iba úlohu oklamaného a okradnutého. Namiešal do nej množstvo historických faktov a podporil ich silnými príbehmi konkrétnych ľudí. Americký cisár je dôležité čítanie nielen o predvojnovom období, ale aj o dnešku, vo výbornom preklade Michala Hvoreckého.
O autorovi…
Historik, publicista, spisovateľ a prekladateľ Martin Pollack sa narodil roku 1944 v hornorakúskom Bad Halle. Najprv sa vyučil za stolára, no neskôr sa zapísal na univerzitu. Vyštudoval slavistiku a východoeurópske štúdiá vo Viedni a Varšave. Dlho žil v Juhoslávii a Poľsku, kde pôsobil ako spravodajca časopisu Der Spiegel. Šikanovanie komunistického režimu zažil na vlastnej koži, keď sa na jeseň 1980 pokúsil informovať o štrajkoch Solidari . Od osemdesiatych rokov intenzívne prekladal z poľského jazyka do nemčiny, najmä dielo Ryszarda Kapuścińského, a výrazne prispel k medzinárodnej sláve tohto reportéra. Od roku 1998 žije Pollack v slobodnom povolaní. Vo svojej autentickej a štylisticky brilantnej literatúre faktu sa intenzívne vyrovnáva s nacistickou minulosťou svojej rodiny aj krajiny, skúma vysťahovalectvo, zabudnuté menšiny Rakúsko-uhorskej monarchie, sporné pohraničné územia či tragické ľudské osudy v kľúčových okamihoch dejín. Za svoje dielo získal mnoho významných poľských, rakús ch aj medzinárodných ocenení (Karl-Dedecius-Preis, Georg-Dehio-Buchpreis a ďalšie).
Ukážka z knihy dostupná tu: Americký cisár úryvok
www.absynt.sk