O knihe…
Cecilia Vanger, hrdinka trilógie Milénium Stiega Larssona, sedí v kresle a číta knihu Gellerta Tamasa Laserový muž. O čom je kniha na jej kolenách? A prečo sa práve ona dostala na stránky jednej z najpredávanejších kriminálok posledných rokov?
„Chcel som to napísať ja,“ povedal o Tamasovej knihe autor tejto svetovej kriminálnej série Stieg Larsson. Čo ho na nej tak veľmi fascinovalo?
V roku 1991 sa Štokholm mení na mesto strachu. Neznámy útočník ozbrojený laserovou ostreľovacou puškou postupne vystrelí na jedenásť ľudí. Spája ich jediná vec – iná farba pokožky. Gellert Tamas nás vo svojom dokumentárnom románe Laserový muž pozýva priamo do duše vraha, ktorý sa neskôr stal vzorom Andersa Breivika.
Vedľa seba sa paralelne rozvíjajú motívy zo života vraha Johna Ausonia i z priebehu pátrania po tomto nebezpečnom mužovi s ostreľovacou puškou. Vzniká tak skutočná reportážna detektívka, ktorá je jednou z najčítanejších švédskych non-fiction kníh.
Kniha Laserový muž vychádza v preklade Evy Lavríkovej.
O autorovi…
Gellert Tamas (1963), švédsky spisovateľ, novinár a dokumentarista. Od deväťdesiatych rokov spolupracuje s významnými švédskymi novinami a časopismi ako Dagens Nyheter či Aftonbladet.
Na začiatku svojej žurnalistickej kariéry zaznamenával politické a spoločenské zmeny, ktoré prebiehali v krajinách strednej a východnej Európy. Neskôr sa zameral na témy identity, rasizmu, xenofóbie a prisťahovalectva.
V roku 2002 vydal svoju najznámejšiu a najoceňovanejšiu knihu Laserový muž (Lasermannen, slovenské vydanie Absynt 2018). Rozpráva v nej príbeh Johna Ausonia, ktorý na začiatku deväťdesiatych rokov terorizoval Štokholm s ostreľovacou puškou, pričom jeho cieľmi boli výhradne prisťahovalci. Na pozadí tohto príbehu však otvára aj širšie súvislosti švédskeho rasizmu, nenávisti k menšinám a prisťahovalcom.
Príbeh Laserového muža Gellert Tamas v roku 2005 spracoval aj do podoby televíznej dokumentárnej mini-série.
* * * * *
Pripravené v spolupráci s vydavateľstvom Absynt /www.absynt.sk/