Všeobecne sa dá povedať, že o Rusku sa na Slovensku síce veľa rozpráva, ale už menej vie. Rusko je často ponímané v kategóriách čiernobieleho videnia sveta s nostalgiou alebo antipatiou. Toto vnímanie Ruska ale vychádza najmä z dojmov a predpokladov a už menej z reálneho poznania. Okrem politologickej alebo historickej odbornej literatúry sú pre poznanie Ruska dôležité aj osobné poznatky ľudí, ktorí Rusko dôverne poznajú ani nie tak z turistického zájazdu, ale z hlbokej, prežitej a dlhodobej osobnej prítomnosti. Toto poznanie je samozrejme do určitej miery obmedzené a subjektívne, ale na druhej strane umožňuje priamy dotyk s realitou, ktorú napríklad politologické štúdia nemôže poskytnúť.
Osobné poznatky a skúsenosti z dlhodobého pobytu v Rusku ponúka aj cestopis Cesta na Tajmyr aneb po Jeniseji k Severnímu ledovému oceánu krajem šamanů, starověrců, komunistických lágrů a morbidní postsovětské nostalgie, ktorého autorom je F. R. Hrabal-Krondak. Zaujímavý charakter knihy v predhovore vystihol Libor Dvořák: „Dojmy a poznatky ze svého pozoruhodného, často dobrodružného putování nekonečným terénem největší země světa autor popisuje střízlivě, věcně, nejednou s důležitými historickými odbočkami a paralelami, a vytváří tak možná poněkud mozaikovitý, ale zároveň plastický obraz toho, co všechno se dá v Rusku objevit.“
Autor celkovo strávil v Rusku veľa mesiacov a krajinu skutočne precestoval. Táto kniha prináša zážitky z jeho deviatej cesty po Rusku, ktorá trvala 4 mesiace a bola dlhá 22 000 kilometrov. Cestoval bežnými dopravnými prostriedky a pohyboval sa medzi obyčajnými ľuďmi. Nie je to žiadna vzrušujúca exotika, ale poctivo pozorovaný každodenný život. Svoje cestovateľské poznatky a zážitky autor dopĺňa historickými a politickými vsuvkami, upozorňuje na rôzne súvislosti a netají sa so svojim vyhraneným a negatívnym názorom na ruskú politickú realitu. Aj to je dôležitou súčasťou tohto príbehu, nie zdanlivý odstup, ale jasne vyjadrený postoj. Je to reflexia ruskej reality Hrabala-Krodnaka, ktorá tak vytvára celkový rámec knihy. Pri čítaní môžeme konfrontovať svoje poznanie a postoje s názormi autora, súhlasiť, polemizovať, alebo ich odmietať. Každopádne ale tento aspekt knihy núti na zamyslenie. Sám autor v tomto smere uvádza: „…aby se informace o ruské realitě dostaly mezi širší veřejnost, která je do značné míry pod vlivem různych Sputniků a proruských webů…resp. „cestopisy“ spíchnutými horkou jehlou z pera chytrolínů, kteří poznali Rusko doslova jen z rychlíku (či okna offroadu) během dvoutýdenní „expedice“.
Na záver výstižné slová režiséra Václava Marhoula z obalu knihy: „Toto je daleko, daleko více než jen cestopis. Mohu napsat jej jedno…Doporučuji…Doporučuji…Doporučuji!
Ukážka z knihy dostupná tu: Tajmyr-ukážka z knihy
* * * * *