Zabudnuté africké bojiská (1940 – 1942) je názov knihy autorov Daniela Šmihulu a Richarda Sviteka, ktorú pred nedávnom vydalo české vydavateľstvo Naše vojsko. Publikácia prináša v slovenskom a českom jazykovom prostredí unikátny pohľad na málo známe, ale často významné udalosti, ktoré sa odohrávali počas II. svetovej vojny v Afrike. Táto nebola len o bojoch v Egypte, Líbyi, Maroku a podobne, ktoré sú relatívne všeobecné známe aj našim záujemcom o históriu. Kniha sa zámerne venuje udalostiam, ktoré sú neoprávnene mimo pozornosť. Dakar, Réunion, Madagaskar a ďalšie africké územia boli taktiež zasiahnuté bojmi, ktoré mali väčší či menší vplyv na celkový priebeh vojny a taktiež na opätovné prerozdelenie sveta po jej skončení.
Kniha je členená do štyroch hlavných kapitol. V rámci úvodu do problematiky je veľmi vhodne zaradená časť venovaná stručnému zhrnutiu afrických koloniálnych dŕžav a následne ich rozdeleniu na francúzske a britské. Tento úvod dáva dobrý rámec, ktorý aj menej znalému čitateľovi umožní zorientovať sa v problematike II. svetovej vojny v Afrike, ktorá je hlavným obsahom knihy.
Druhá kapitola „Dakar a Rovníková Afrika“ približuje situáciu v oblasti, kde Dakar bol jeden z najdôležitejších strategických francúzskych prístavov. Osobitosť celej situácie bola aj v tom, že o vplyv v kolóniách súperilo Francúzsko Vichistické so Slobodnými Francúzmi generála de Gaulla. Británia samozrejme nemala záujem, aby francúzske loďstvo padlo do nemeckých alebo talianskych rúk a jej aktivity boli vedené okrem iného aj s týmto cieľom. Tento zložitý komplex vzťahov sa prelína celou kapitolou, ktorá prináša pohľad na vývoj situácie v Kamerune, Čade, Kongu. Veľmi podrobne je charakterizovaný priebeh bojov o už spomínaný Dakar, o Gabon a postup Slobodných Francúzov z Čadu k Stredozemnému moru.
Tretia, najrozsiahlejšia kapitola je venovaná bojom o ostrov Madagaskar. Aj tento ostrov bol v centre záujmu kolaborantského aj odbojového Francúzska ako aj záujmu Veľkej Británie. Snahy o jeho ovládnutie vyvrcholili francúzsko-britskou spojeneckou operáciou „Ironclad“, výsledkom ktorej bolo po polročnom úsilí obsadenie ostrova. Kapitola podrobne popisuje politickú situáciu, plánovanie a prípravu operácie, samotné vylodenie ako aj následné boje na ostrove a jeho obsadenie. Nechýba ani zdôraznenie významu ostrova, ako zdroja nerastných surovín, z ktorých bol grafit použitý pri výstavbe prvého jadrového reaktora v USA.
Štvrtá kapitola je venovaná Francúzskemu Somálsku, Réunionu a Komorským ostrovom. Aj tu nechýba širší kontext udalostí ako aj podrobná charakteristika vývoja v oblastiach.
Okrem samotného sledovania historických udalostí je záujem autorov orientovaný aj na širšie súvislosti. Pozornosť venujú komplikovanosti vývoja v rámci samotného Francúzska, boju medzi kolaborantskou a odbojovou časťou francúzskej spoločnosti, ktorý sa prejavoval aj v jeho kolóniách. Objasňujú súvislosti v rámci zložitého Francúzsko – britského spojenectva, keď sa popri spoločných záujmoch prejavujú aj záujmy rozdielne. Tak dochádza k tomu, že popri spojenectvu sa v niektorých otázkach objavujú rozdielne prístupy a vzniká tak vzájomná nedôvera, ktorá má často dopady až do súčasnosti. No a nechýbajú aj informácie menej významné, ale často zaujímavé, ako napríklad, že známy francúzsky herec Jean Gabin bol príslušníkom divízie Slobodných Francúzov v Afrike.
To, že pre nás málo známe udalosti na bojiskách Afriky si zasluhujú našu pozornosť dobre vyjadrujú autori v závere: „Veď ak by spojenci neboli úspešne obsadili dôležité strategické pozície v Afrike, Hitlerovo Nemecko, spolu so svojimi spojenci Talianskom a Japonskom, by malo uľahčenú cestu ku komunikácii so zvyškom sveta, vrátane zásobovania a výpadov ponoriek a korzárskych krížnikov“.
Pre dobrú orientáciu čitateľov slúži aj register mien a názvov, obrazové prílohy ako aj zoznam použitých zdrojov a literatúry. Drobným nedostatkom je len nesúlad na mapovej prílohe na úvod knihy, kde sú vzdialenosti uvedené v míľach (námorných?,anglických?), ale mierka je v kilometroch.
Súčasťou recenzie by mala byť aj kritika, ale táto by nemala byť samoúčelná. Nie je dôvod hľadať nedostatky za každú cenu, pretože ako celok ide o hodnotný počin. Pre niekoho môže byť nedostatkom niekedy až veľmi podrobný popis niektorých vojenských akcii, pre iného niektoré iné aspekty knihy. To sú ale najmä subjektívne preferencie čitateľa. Metodologicky, koncepčne aj obsahovo je to výborne zvládnutá kniha, ktorá si zasluhuje pozornosť.
Roman Laml
* * * * *
Zabudnuté africké bojiská
Daniel Šmihula, Richard Svitek
Počet strán: 216
Vydavateľstvo: Naše vojsko
Rok vydania: 2019
ISBN: 9788020617873