V historickej fikcii Václava Erbena „Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad“ sa mladý Jiřík zúčastňuje na významnom rokovaní. V jeho priebehu sa rozhodne s mladíckou nerozvážnosťou vystúpiť, ale jeho poručník Hynce Ptáček z Pirkštejna ho zadrží so slovami „…nám nejde o osud Českého království, ale o náš osud v něm“. Táto veta dobre vystihuje myslenie veľkej časti politikov nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti. Do tejto galérie teraz vstupuje aj Boris Johnson, ktorého poslaním na mieste britského premiéra nie je riešiť Brexit, ale zachrániť konzervatívnu stranu.
Proces referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ spustil politický tragéd David Cameron, ako nástroj riešenia najmä vnútrostraníckych problémov. Dnes je notoricky známe, že Boris Johnson bol jedným z tých, ktorí v kampani účelovo klamali pre získanie podpory obyvateľstva pre odchod Británie z EÚ. Faktom je, že sa im to do veľkej miery podarilo a referendum rozhodlo v prospech brexitu. Iniciátori a aktéri tohto procesu ale nemali žiadnu reálnu predstavu, žiadny plán, ako tento ciel dosiahnuť. Výsledkom preto bolo niekoľkoročné rokovanie, ktorého prácne dosiahnutá dohoda bola na britskej strane viackrát odmietnutá. Jedným z dôvodov bola napríklad často uvádzaná tzv. írska poistka, ktorá môže slúžiť ako názorný príklad toho, že iniciátori brexitu nemali premyslené riešenia ako riešiť problém, ktorý z odchodu Británie z EÚ logicky vyplýva. Pripomínali manžela, ktorý sa rozvedie, ale chce si ponechať kľúče do bytu a nárokuje si prístup do chladničky.
Z pohľadu britských konzervatívcov sa situácia dostala do patovej situácie. Iniciovali a vybojovali brexit, ale nemajú schopnosť ho kultivovane uskutočniť. Blíži sa už raz odložený termín odchodu a na ďalšie rokovanie s EÚ už nie je ani čas a ani ochota EÚ rokovať o formáte guľatej kocky. Spoločnosť je polarizovaná a ani poslanci nedokážu nájsť spoločnú reč. Aká by bola voliteľnosť strany, ktorá ani za niekoľko rokov nedokázala realizovať svoj hlavný cieľ? Tu nastupuje Boris Johnson, pre ktorého sú slova len nástrojom na získanie pozornosti a podpory. Brexit, ako výsledok kompromisu už pravdepodobne nie je riešiteľný. Preto Johnson bude obviňovať EÚ z neochoty dohovoriť sa a tvrdý brexit predloží verejnosti ako úspech, ktorým sa Británia dostala z európskeho chomúta. Aktuálnou úlohou je totiž najmä zachrániť konzervatívnu stranu, ktorá musí splniť to, čo sľúbila. Za každú cenu! Rovnako ako v historickej fikcii Johnsonovi nejde o osud krajiny, ale o jeho osud a osud konzervatívcov vo Veľkej Británii. Je samozrejme možný aj iný vývoj, ale minulosť a spôsob politiky nového britského premiéra veľa dôvodov na optimizmus nedávajú.
* * * * *
Ilustračné foto: pixabay.com