V dňoch 3. – 5. septembra 2017 sa pod predsedníctvom Čínskej ľudovej republiky uskutočnil IX. summit skupiny BRICS. Summit sa konal v meste Sia-men (Xiamen), ktoré je súčasťou juhovýchodnej provincie Fu-ťien (Fujian). Témou tohtoročného summitu bolo „Silnejšie partnerstvo pre jasnejšiu budúcnosť“ – „Stronger Partnership for a Brighter Future“. Predsedníctvo bolo založené na štyroch hlavných prioritách: I. Praktická hospodárska spolupráca BRICS; II. Globálne hospodárske riadenie, III. Medzinárodný mier a bezpečnosť, VI. Všestranné priateľské výmeny, s cieľom zblížiť ľudí a posilniť vzájomné porozumenie.
Prezident Čínskej ľudovej republiky Xi Jinping, brazílsky prezident Michel Temer, ruský prezident Vladimír Putin, indický premiér Narendra Modi a juhoafrický prezident Jacob Zuma počas rokovaní na summite prijali na základe konsenzu tzv. Xiamen Declaration, ktorá obsahuje 71 hlavných bodov. /Deklaráciu publikujeme v plnom znení/
Lídri krajín opäť potvrdili záväzok BRICS voči OSN k podpore globálneho rozvoja, k zachovaniu medzinárodného mieru, a k podpore a ochrane ľudských práv. Zdôraznili dôležitý prínos krajín BRICS v mierových operáciách OSN, ako aj význam mierových operácií OSN pre medzinárodný mier a bezpečnosť. Taktiež zdôraznili multilateralizmus a dôležitosť spravodlivejšieho demokratického medzinárodného poriadku, založeného na centrálnej úlohe OSN a dodržiavaní medzinárodného práva, v súlade s cieľmi a princípmi zakotvenými v Charte OSN, ako aj relevantnosť spoločného úsilia v riešení globálnych tradičných i netradičných bezpečnostných problémov, s cieľom zabezpečiť medzinárodný a regionálny mier a stabilitu, a vybudovať jasnejšiu spoločnú budúcnosť svetového spoločenstva.
Predstavitelia členských krajín vyjadrili spokojnosť s výsledkami spolupráce vo forme vytvorenia Novej rozvojovej banky „New Development Bank“ (NDB), zhodli sa na uľahčení vzájomného prepojenia trhu, finančnej integrácie, ako aj na prepojení infraštruktúry medzi krajinami skupiny BRICS, na prepojení i posilnení koordinácie makroekonomických politík, na zlepšení medzinárodných finančných a menových systémov, a na prijatí inovačných modelov rastu, s cieľom dosiahnuť prepojený rozvoj a prispievať k otvorenejšej svetovej ekonomike, ktorá umožňuje všetkým krajinám a národom podieľať sa na výhodách globalizácie. Taktiež vyjadrili iniciatívu pre dialóg a kooperáciu s krajinami prostredníctvom spolupráce „BRICS Plus“ v rámci „South-South co-operation.
V rámci deklarácie zdôraznili dôležitosť aktívneho zapájania sa do úsilia o implementáciu a zlepšenie medzinárodných noriem v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí; korupcii; financovaniu terorizmu; šíreniu zbraní hromadného ničenia; zdôraznili záväzok organizácie riešiť svetový problém v boji proti globálnej hrozbe spôsobenej nedovolenou výrobou a obchodovaním s drogami; vyzdvihli strategický význam energetickej otázky; ako aj snahu o urýchlenie implementácie Agendy 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj OSN. Podčiarkli dôležitosť ochrany životného prostredia, závažnosť globálnej zmeny klímy a úsilie predchádzať katastrofám i ďalším výzvam, ktorým čelí ľudstvo a vyzvali všetky krajiny, aby plne implementovali Parížsku dohodu o klimatických zmenách prijatú v rámci Rámcového dohovoru OSN.
Lídri krajín odsúdili jednostranné vojenské zásahy, ekonomické sankcie a svojvoľné využívanie jednostranných donucovacích opatrení, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom a všeobecne uznávanými normami medzinárodných vzťahov, a dôrazne poznamenali, že žiadna krajina by nemala zvyšovať svoju bezpečnosť na úkor bezpečnosti iných. V rámci deklarácie zdôraznili záväzok chrániť svetový mier a bezpečnosť, dodržiavať základné normy medzinárodného práva, ciele a zásady Charty OSN, vrátane suverénnej rovnosti a nezasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín.
Vrcholní predstavitelia skupiny BRICS vyzdvihli potrebu rozsiahlej reformy OSN vrátane Bezpečnostnej rady OSN, s cieľom podporiť účinnosť a efektívnosť organizácie, ako aj zvýšiť zastúpenie rozvojových krajín tak, aby mohla adekvátne reagovať na globálne výzvy. Čína a Rusko opakovane zdôraznili dôležitý význam, ktorý prikladajú úlohe Brazílie, Indie a Juhoafrickej republike v medzinárodných záležitostiach a podporili ich snahu hrať väčšiu úlohu v OSN.
V nadväznosti na rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN 2254 (2015), lídri krajín taktiež vyzdvihli dôležitosť trvalého riešenia krízy v Sýrii prostredníctvom politického procesu „Syrian-led, Syrian-owned“ zameraného na ukončenie konfliktu v krajine, ktorý zaručuje zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť Sýrie.
Taktiež zdôraznili naliehavú potrebu spravodlivého, trvalého a komplexného vyriešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu s cieľom dosiahnuť mier a stabilitu na Blízkom východe.
V rámci deklarácie prejavili uznanie ľudu i irackej vláde za obnovenie Mosulu, a za pokrok dosiahnutý v boji s terorizmom. Zároveň, opätovne potvrdili záväzok v udržiavaní zvrchovanosti, územnej celistvosti a politickej nezávislosti Iraku, a podporili irackú vládu a jej obyvateľov.
Predstavitelia zoskupenia vyjadrili svoje znepokojenie nad situáciou v Jemene a vyzvali všetky strany, aby zastavili nepriateľské útoky a obnovili rokovania podporované OSN. Taktiež vyzvali všetky strany, ktoré sa priamo podieľajú na súčasnej diplomatickej kríze v regióne Perzského zálivu, aby prekonali svoje rozdiely prostredníctvom dialógu a v tejto súvislosti uvítali úsilie kuvajtského sprostredkovania.
Lídri krajín v rámci prijatej deklarácie silne odsúdili jadrový test vedený KĽDR a vyjadrili hlboké znepokojenie nad pretrvávajúcim napätím a pretrvávajúcou jadrovou otázkou na Kórejskom polostrove. Taktiež zdôraznili, že situácia si vyžaduje riešenie postavené výlučne na základe mierových prostriedkov a priamom dialógu všetkých zainteresovaných strán.
V rámci deklarácie prejavili podporu Spoločného komplexného akčného plánu „Joint Comprehensive Plan of Action“ (JCPOA) týkajúceho sa iránskej jadrovej otázky, a zároveň vyzvali všetky príslušné strany, aby plne dodržiavali svoje záväzky a zabezpečili plné a účinné vykonávanie JCPOA na podporu medzinárodného a regionálneho mieru a stability.
Ocenili úsilie afrických krajín, Africkej únie a subregionálnych organizácií pri riešení regionálnych otázok a zachovaní mieru i bezpečnosti v regióne a zdôraznili význam spolupráce medzi OSN a Africkou úniou. Vyslovili podporu implementácie rôznych programov Africkej únie v rámci Agendy 2063 a v pokračovaní jej kontinentálnej agendy pre mier a sociálno-ekonomický rozvoj. Taktiež podporili úsilie o úplné vyriešenie problémov v Konžskej demokratickej republike, v Líbyi, Južnom Sudáne, v Somálsku, v Stredoafrickej republike a v Západnej Sahare.
Dôrazne odsúdili teroristické útoky, ktoré zapríčinili smrť nevinných afganských občanov, a zároveň vyzvali k okamžitému zastaveniu násilia. Opätovne potvrdili podporu obyvateľom Afganistanu v ich úsilí o dosiahnutie mieru a národného zmierenia v rámci mierového procesu „Afghan-led and Afghan-owned“. Podporili úsilie Afganských národných obranných a bezpečnostných síl v boji proti teroristickým organizáciám. V tejto súvislosti taktiež poukázali na obavy týkajúce sa bezpečnostnej situácie v regióne, ako i na násilie spôsobené Talibanom, ISIL/DAISH, Al-Káidou a jej pridruženými skupinami, vrátane Islamského hnutia Východného Turkistanu, Islamského hnutia Uzbekistanu, siete Haqqani, Lashkar-e-Taiba, Jaish-e-Mohammad, Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) a Hizb ut-Tahrir. Odsúdili všetky teroristické útoky na celom svete, vrátane útokov v krajinách BRICS, ako aj terorizmus vo všetkých jeho formách a prejavoch.
Zároveň vyzvali všetky národy, aby prijali komplexný prístup v boji proti terorizmu. Podčiarkli dôležitosť blokovania zdrojov financovania terorizmu napríklad prostredníctvom organizovaného zločinu, prostredníctvom prania špinavých peňazí, dodávok zbraní, obchodovania s drogami a prostredníctvom iných trestných činov, ako aj prostredníctvom zneužitia internetu, sociálnych médií, najnovších informačných a komunikačných technológií teroristickými subjektmi. Zdôraznili fakt, že všetky štáty sú zodpovedné za to, aby zabránili financovaniu teroristických sietí a teroristických činností na ich územiach. Vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby vytvorilo širokú medzinárodnú protiteroristickú koalíciu a podporilo ústrednú koordinačnú úlohu OSN. V tejto oblasti zdôraznili, že boj proti terorizmu sa musí vykonávať v súlade s medzinárodným právom vrátane Charty OSN, v súlade s medzinárodným utečeneckým a humanitárnym právom, a v súlade s ľudskými právami a základnými slobodami.
Podčiarkli fakt, že vesmírny priestor má byť využívaný na mierové účely všetkými štátmi na základe rovnosti v súlade s medzinárodným právom. Poukázali na potrebu posilnenia medzinárodnej spolupráce v oblasti vesmírnych aktivít a podporili medzinárodnú iniciatívu proti umiestneniu zbraní vo vesmíre, s cieľom zachovať vesmír pre budúce generácie.
Predstavitelia členských štátov ocenili a poukázali na dôležitosť úlohy kultúry a kultúrnej rozmanitosti pri podpore trvalo udržateľného rozvoja krajín BRICS. Vyzdvihli význam posilňovania a prehĺbenia vzájomného porozumenia, priateľstva a spolupráce medzi národmi skupiny BRICS v oblasti kultúry, vzdelávania, vedy a techniky, športu a zdravia, ako aj medzi mediálnymi organizáciami a miestnymi samosprávami na základe výmenných programov. Opätovne zdôraznili podporu pre BRICS University League a BRICS Network University pri realizácii spolupráce v oblasti vzdelávania a výskumu.
Taktiež vyjadrili súhlas s posilnením úlohy skupiny BRICS v celosvetovom riadení zdravotníctva, najmä v kontexte Svetovej zdravotníckej organizácie.
Deklarácia summitu na stiahnutie dostupná tu: BRICS-Leaders-Xiamen-Declaration-2017
* * * * *
Zdroj a ilustračné foto: https://www.brics2017.org/English/