V Soči sa 11. októbra 2017 pod predsedníctvom Ruskej federácie konalo pravidelné zasadnutie Rady hláv štátov Spoločenstva nezávislých štátov – SNŠ (Содружествo Независимых Государств – СНГ; Commonwealth of Independent States – CIS). Rada hláv štátov je najvyšším orgánom spoločenstva, ktorá každoročne na základe rotujúceho predsedníctva prerokúva a rieši principiálne otázky týkajúce sa aktivít a spoločných záujmov členských štátov.
Na summite prijali účasť prezident Ruskej federácie Vladimír Putin, prezident Arménska Serž Sargsyan, prezident Azerbajdžanu Ilham Aliyev, prezident Bieloruska Alexander Lukašenko, prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev, predseda vlády Kirgizska Sapar Isakov, prezident Moldavska Igor Dodon, prezident Tadžikistanu Emomali Rahmon, prezident Turkménska Gurbanguly Berdimuhamedov, prezident Uzbekistanu Šavkat Mirzijojev a predseda Výkonného výboru – Výkonný tajomník SNŠ Sergej Lebedev.
Počas summitu bola vyzdvihnutá dôležitosť dobrých susedských vzťahov medzi krajinami a národmi členských štátov SNŠ. Osobitá pozornosť bola venovaná tradične ekonomickým témam, ako aj otázkam efektívnosti partnerstva.
V úzkom formáte hlavy štátov diskutovali o krokoch zameraných na zlepšenie efektívnosti spoločenstva, ako aj príslušných štruktúr SNŠ; o prehĺbení obchodných a investičných vzťahov; o eliminácii existujúcich prekážok pohybu tovaru a služieb; a o posilnení výmenných programov v oblasti kultúry, vzdelávania, vedy a cestovného ruchu na území SNŠ. V rámci summitu bola vyzdvihnutá dôležitosť príležitostí spustiť nové veľké vzájomne prospešné obchodné projekty.
Počas stretnutia lídri krajín podpísali 18 dokumentov zameraných na ďalšie prehĺbenie spolupráce v rôznych sférach. Prijaté dokumenty obsahujú uznesenia o zlepšení a zefektívnení fungovania Medziparlamentného zhromaždenia SNŠ; o vymedzení právomocí medzi Radou hláv štátov SNŠ a Radou hláv vlád SNŠ; rozhodnutie o nariadení Rady ministrov zahraničných vecí SNŠ a Hospodárskej rady SNŠ. V rámci programu „Tematických rokov SNŠ“ bolo prijaté vyhlásenie o podpore rodiny a tradičných rodinných hodnôt, ktoré predstavoval rok 2017, ako aj vyhlásenie roku 2018 za „Rok kultúry“, rok 2019 za „Rok knihy“ a rok 2020 za „Rok 75. výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne 1941-1945“. V rámci programu „Kultúrne hlavné mestá Spoločenstva“, Rada hláv štátov rozhodla vyhlásiť za kultúrne hlavné mestá SNŠ v roku 2018 mesto Goris (Arménsko), v roku 2019 mesto Brest (Bielorusko) a v roku 2020 mesto Šymkent (Kazachstan).
V oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti boli prijaté dokumenty zahŕňajúce spoluprácu a úzku koordináciu členských štátov SNŠ v sfére prevencie legalizácie príjmov z trestnej činnosti, financovania terorizmu a šírenia zbraní hromadného ničenia, ako aj v oblasti protikorupčnej spolupráce. V rámci summitu boli taktiež podpísané dokumenty o úprave spoločného systému protivzdušnej obrany štátov SNŠ s cieľom riešiť úlohy bezpečnosti vzdušno-kozmickej obrany. V nadväznosti na zasadnutie Rady ministrov zahraničných vecí SNŠ, Výkonný tajomník SNŠ Sergej Lebedev uviedol, že sa rozhodlo pokračovať v práci nad textom znenia Dohovoru o spolupráci v oblasti výskumu a využívania kozmického priestoru a návrh následne predložiť Rade hláv štátov SNŠ v roku 2018.
V rozšírenom formáte najvyšší predstavitelia predstavili priority predsedníctva na rok 2018, ktoré od 1. januára 2018 preberá Tadžikistan a na rok 2019, ktoré pripadá republike Turkmenistan. V rámci rozšíreného formátu bola zdôraznená potreba vypracovať strednodobý akčný plán zameraný na posilnenie partnerstva v politickej a diplomatickej oblasti. Lídri členských krajín zdôraznili potrebu zdokonaliť režim voľného obchodu, dôsledne eliminovať prekážky pohybu tovaru a služieb, zjednodušiť colné postupy a to aj prostredníctvom vzájomnej spolupráce s Eurázijskou hospodárskou komisiou. Taktiež vyzdvihli dôležitosť zvýšiť úroveň spolupráce a zjednotiť úsilie v kontexte medzinárodných organizácií ako je OSN a OBSE. Hlava štátu Turkmenistan podčiarkla potrebu vytvoriť efektívne mechanizmy spolupráce, ktoré umožnia rozvíjať hospodárske väzby nielen v rámci krajín SNŠ ale rozšíriť ich na kontinentálnu či medzikontinentálnu úroveň. Lídri členských štátov podčiarkli dôležitosť konštruktívneho a aktívneho politického dialógu, dôležitosť podpory regionálnej integrácie, zintenzívnenie spolupráce v oblasti bezpečnosti, ako aj v hospodárskej a kultúrno-humanitárnej sfére. Počas summitu najvyšší predstavitelia štátov rokovali v neposlednom rade aj o transportných a energetických projektoch, o otázkach spojených s migráciou a sociálno-pracovných vzťahoch, o ochrane životného prostredia, o otázkach spojených s terorizmom a extrémizmom, obchodovaním s drogami a iných typoch činností súvisiacich s nadnárodným organizovaným zločinom.
V závere summitu SNŠ bola zdôraznená dôležitosť dodržiavať podobné stanoviská týkajúce sa kľúčových regionálnych i globálnych záležitostí a obhajovať budovanie spravodlivého medzinárodného poriadku založeného na všeobecne uznávaných princípoch medzinárodného práva s ústrednou úlohou OSN.
Po zasadnutí Rady hláv štátov SNŠ sa konalo zasadnutie Najyššej Eurázijskej ekonomickej rady. Lídri členských krajín rokovali o perspektívach ďalšieho rozvoja a o všestrannom prehĺbení integračných procesov v rámci Eurázijskej ekonomickej únie, ako aj o ratifikácii spoločného colného kódexu, ktorý by mal vstúpiť do platnosti od 1. januára 2018. Lídri členských štátov Eurázijskej ekonomickej únie rokovali o formovaní kooperácie v oblasti digitálnej politiky a o otázkach týkajúcich sa spolupráce s inými krajinami a integračnými zoskupeniami. Taktiež boli prijaté rozhodnutia vytvoriť medzištátny program spolupráce v sfére vesmírnych služieb a integrácie existujúcich národných systémov.
* * * * *
Odkaz na oficiálnu stránku SNŠ: http://www.e-cis.info/
Ilustračné foto: pixabay.com