Centrum excelentnosti NATO pre strategickú komunikáciu (NATO StratCom COE) publikovalo správu o ruských informačných operáciach mimo informačného prostredia západných krajín. Správa skúma informačné operácie v rámci piatich vybraných krajín ako prípadových štúdií: Egypt, Mali, Keňa, Južná Afrika a Spojené arabské emiráty. Krajiny boli vybrané na základe ich medzinárodného významu a reprezentujú prierez kritických národných problémov týkajúcich sa ruských informačných operácií, medzi ktoré patrí potravinová neistota (Egypt, Mali, Keňa), energetická bezpečnosť (SAE), obchodné a investičné vzťahy s Ruskom (Mali, Egypt, SAE), vojenské aspekty (Mali) ako aj ich politický význam pre Západ a Ukrajinu. Zohľadnil sa aj politický režim dotknutých krajín a stabilita vlád.
Centrum excelentnosti NATO pre strategickú komunikáciu (NATO StratCom COE) začalo fungovať v januári 2014. Jeho poslaním je poskytovať príspevok k zlepšeniu strategických komunikačných schopností v rámci Aliancie a spojeneckých krajín. Je tvorené nadnárodnými a medzisektorovými účastníkmi z civilného a vojenského, súkromného a akademického sektora a využitím moderných technológií, virtuálnych nástrojov na analýzy, výskum a rozhodovanie. Centrum pôvodne založili Lotyšsko, Estónsko, Nemecko, Taliansko, Litva, Poľsko a Spojené kráľovstvo v roku 2014. Holandsko a Fínsko sa pripojili v roku 2016, Švédsko v roku 2017, Kanada v roku 2018 a Slovensko začiatkom roku 2019. Dánsko a USA sa pripojili v roku 2020. Maďarsko sa pripojilo v roku 2021 a v procesu pripájania sa je Francúzsko a Austrália. Centrum nie je súčasťou veliteľskej štruktúry NATO a nie je podriadená žiadnemu inému subjektu NATO. Centrum ako také preto nehovorí za NATO.
* * *
Dokument na stiahnutie je dostupný tu: Russian-info-operations
* * * * *
Source and Image: https://stratcomcoe.org/publications/russian-information-operations-outside-of-the-western-information-environment/306