Celkom 23 členských štátov EÚ podpísalo 13. novembra 2017 spoločné oznámenie o stálej štruktúrovanej spolupráci (Permanent Structured Cooperation – PESCO).
Spoločné oznámenie podpísali tieto členské štáty: Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Španielsko a Švédsko. Ostatné členské štáty sa môžu pripojiť neskôr.
Spoločné oznámenie je prvým formálnym krokom na vytvorenie stálej štruktúrovanej spolupráce. Stanovujú sa v ňom:
- zásady stálej štruktúrovanej spolupráce a predovšetkým sa zdôrazňuje, že „stála štruktúrovaná spolupráca je ambiciózny, záväzný a inkluzívny európsky právny rámec pre investície do bezpečnosti a obrany územia EÚ a jej občanov“,
- zoznam „ambicióznych a významnejších spoločných záväzkov“, ktoré sa členské štáty dohodli prijať, vrátane „pravidelného zvyšovania rozpočtov na obranu v reálnom vyjadrení s cieľom dosiahnuť dohodnuté ciele“,
- návrhy týkajúce sa riadenia stálej štuktúrovanej spolupráce so zastrešujúcou úrovňou, pričom sa zachová súdržnosť a ambícia tejto spolupráce, ktoré doplnia špecifické postupy riadenia na úrovni projektov.
Ďalšie kroky:
Rada teraz musí prijať rozhodnutie o zriadení stálej štruktúrovanej spolupráce prostredníctvom posilnenej kvalifikovanej väčšiny. Takéto rozhodnutie by sa mohlo prijať na najbližšom zasadnutí Rady pre zahraničné veci (11. decembra).
Prvý zoznam projektov, ktoré sa budú vykonávať v rámci stálej štruktúrovanej spolupráce, by zúčastnené členské štáty mali schváliť po tom, ako sa táto spolupráca zriadi. Môžu pokrývať oblasti ako napríklad odborná príprava, rozvoj spôsobilostí a operačná pripravenosť v oblasti obrany.
Možnosť stálej štruktúrovanej spolupráce v oblasti bezpečnostnej a obrannej politiky bola zavedená Lisabonskou zmluvou. Predpokladá sa v nej možnosť užšej spolupráce viacerých členských štátov EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany. Tento stály rámec pre spoluprácu v oblasti obrany umožní, aby tie členské štáty, ktoré chcú a sú schopné spoločne rozvíjať obranné spôsobilosti, investovali do spoločných projektov alebo zlepšili operačnú pripravenosť a príspevok svojich ozbrojených síl.
Oznámenie o PESCO dostupné tu: Pesco-Notification-11-2017
Súhrnné informácie o bezpečnostnej a obrannej politike EÚ sú dostupné tu: http://mepoforum.sk/kniznica/medzinarodne-organizacie-k/eu-k/zakladne-informacie-o-bezpecnostnej-a-obrannej-politike-europskej-unie/
* * * * *
Zdroj: http://www.consilium.europa.eu/sk/press/press-releases/2017/11/13/defence-cooperation-23-member-states-sign-joint-notification-on-pesco/
Ilustračné foto: pixabay.com