Rada EÚ pre zahraničné veci
17. 6. 2019
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Hlavné výsledky
Aktuálne udalosti
Vysoká predstaviteľka a ministri zahraničných vecí diskutovali o najnaliehavejších otázkach medzinárodných vzťahov. Poukázali na situáciu vo Venezuele, pričom vyjadrili obavy nad naďalej sa zhoršujúcou politickou a humanitárnou situáciou. Zopakovali výzvu o politické riešenie rokovaniami v rámci venezuelskej ústavy, ktoré by v konečnom dôsledku viedlo k slobodným, spravodlivým a dôveryhodným prezidentským voľbám, a svoju podporu v tomto smere.
Vysoká predstaviteľka a ministri zahraničných vecí spomenuli aj Helmsov-Burtonov zákon, pričom zdôraznili záväzok EÚ chrániť svoje podniky a využiť všetky vhodné opatrenia na riešenie dôsledkov Helmsovho-Burtonovho zákona, a to aj vo vzťahu k svojim právam v rámci WTO a využívaním blokovacieho štatútu EÚ.
Diskutovali aj o situácii v Moldavskej republike po vytvorení novej vlády. Opätovne zdôraznili, že EÚ je pripravená spolupracovať s reformnou vládou na základe dohody o pridružení medzi EÚ a Moldavskom.
Vysoká predstaviteľka sa zmienila aj o prvom výročí Dohody z Prespy, ktorú Grécko a Severné Macedónsko podpísali presne pred rokom.
Globálna stratégia EÚ
Ministri zahraničných vecí a ministri obrany diskutovali o globálnej stratégii EÚ na základe tretej výročnej správy o pokroku, ktorú vypracovala vysoká predstaviteľka: Globálna stratégia EÚ: po troch rokoch, výhľad do budúcnosti. Zhodnotili pokrok dosiahnutý za posledné tri roky a diskutovali o budúcich perspektívach. Rada tiež prijala závery o opatreniach EÚ na posilnenie multilateralizmu založeného na pravidlách.
- Posilnenie multilateralizmu – prijaté závery Rady dostupné tu: Posilnenie-multilateralizmu
Ministri sa tiež venovali spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany a uvítali zásadný pokrok, ktorý sa dosiahol pri zvyšovaní bezpečnosti Únie a posilňovaní jej úlohy ako garanta bezpečnosti a globálneho aktéra, a to aj prostredníctvom jej spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky. Rada prijala závery o bezpečnosti a obrane v kontexte globálnej stratégie EÚ.
- Bezpečnosť a obrana – prijaté závery Rady dostupné tu: Bezpečnosť a obrana
- Globálna stratégia EÚ: po troch rokoch, výhľad do budúcnosti – dostupný tu: eu_global_strategy_2019
Účinnosť spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky
Ministri zahraničných vecí diskutovali o účinnosti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky (SZBP). Prebiehajúce významné zmeny v globálnom prostredí a výzvy, ktorým Európska únia čelí v dnešnom svete, si vyžadujú ešte účinnejšiu zahraničnú politiku. Ministri sa preto venovali praktickým návrhom na zvýšenie účinnosti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ (SZBP). Uvažovali najmä nad tým, ako by sa mohla ešte viac zvýšiť súdržnosť a konzistentnosť, a zvažovali možné spôsoby posilnenia jednoty a účinnosti.
Sudán
Rada rokovala o situácii v Sudáne a prijala vyhlásenie.
- Sudán: vyhlásenie Rady pre zahraničné veci dostupné tu: Sudán-vyhlásenie
Neformálny obed venovaný vývoju na Blízkom východe
Ministri zahraničných vecí si vymenili názory s ministrom zahraničných vecí Jordánska Ajmánom Safádom. Venovali sa najnovšiemu vývoju v regióne vrátane Sýrie, napätiu v oblasti Perzského zálivu a perspektívam mierového procesu na Blízkom východe.
* * * * *
Poznámka:
Rada Európskej únie – Rada EÚ je inštitúciou, ktorá zastupuje vlády členských štátov. Neformálne sa nazýva aj Rada; je orgánom, v rámci ktorého zasadajú ministri z jednotlivých krajín EÚ, aby prijímali právne predpisy a koordinovali politiky.
Zdroj: https://www.consilium.europa.eu/sk/meetings/fac/2019/06/17/?utm_source=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Foreign+Affairs+Council%2c+17%2f06%2f2019