V dňoch 9. – 10. júna 2018 sa v čínskom meste Qingdao (Čching-tao) uskutočnilo zasadnutie Rady hláv štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS) /Shanghai Cooperation Organisation – SCO/. Zasadnutie sa uskutočnilo pod vedením prezidenta Čínskej ľudovej republiky Xi Jinping (Si Ťin-pching). Na zasadnutí prijali účasť hlavy štátov Čínskej ľudovej republiky, Ruskej federácie, Kazašskej republiky, Kirgizskej republiky, Tadžickej republiky, Uzbeckej republiky, Indickej republiky a Pakistanskej islamskej republiky. India a Pakistan nadobudli status plnoprávnych členov ŠOS v roku 2017, v rámci zasadnutia Rady hláv štátov ŠOS v Astane.
Počas summitu lídri krajín prijali „Deklaráciu Qingdao“, ktorá odráža stanoviská členských štátov v riešení aktuálnych otázok regionálnej i globálnej politiky. Deklarácia obsahuje 17 dokumentov týkajúcich sa spolupráce medzi krajinami, boja s terorizmom, drogami, epidémiami a znečistenia životného prostredia.
V spoločnom vyhlásení predstavitelia členských štátov opakovane vyjadrili podporu v uregulovaní konfliktu v Afganistane, v Sýrii, na Strednom východe, na Kórejskom polostrove a v Ukrajine, na základe všeobecne uznávaných noriem a zásad medzinárodného práva. Počas zasadnutia bola taktiež podčiarknutá vážnosť trvalo udržateľnej realizácie spoločného komplexného akčného plánu pre riešenie situácie týkajúcej sa iránskeho jadrového programu.
Členské štáty ŠOS podporili úsilie vlády a národa Afganskej islamskej republiky, zamerané na zabezpečenie bezpečnosti, hospodárskeho rozvoja krajiny, boja proti terorizmu, extrémizmu a drogovej kriminality. Taktiež zhrnuli výsledky stretnutí Kontaktnej skupiny „ŠOS-Afganistan“, ktoré sa uskutočnili 11. októbra 2017 v Moskve a 28. mája 2018 v Pekingu, a dohodli sa na ďalšej aktivizácii mechanizmov dialógu a spolupráce zahŕňajúc moskovský formát konzultácie. Členské štáty ŠOS uvítali výsledok medzinárodnej konferencie na vysokej úrovni o Afganistane pod názvom „Mierový proces, spolupráca v sfére bezpečnosti a regionálna interakcia“, ktorá sa konala v Taškente 27. marca 2018, a ktorej výsledok prispel k procesu obnovenia mieru a stability v krajine.
V súvislosti s riešením sýrskej otázky, najvyšší predstavitelia členských krajín ŠOS potvrdili, že jedinou alternatívou ukončenia krízy je implementácia všeobecného politického procesu Sýrčanmi, ktorá by mala byť vykonaná v súlade s ustanoveniami rezolúcie 2254 Bezpečnostnej rady OSN, na základe potreby zvrchovanosti, nezávislosti a územnej celistvosti Sýrie. Členské štáty podporili mierové rokovania v Ženeve pod záštitou OSN, a taktiež podčiarkli efektívnosť Astanského procesu a vyzvali všetky konfliktné strany, aby prijali praktické kroky pre implementáciu Memoranda o vytvorení zóny deeskalácie s cieľom vytvoriť priaznivé podmienky pre politické urovnanie situácie v Sýrii. V tejto súvislosti uvítali členské štáty výsledky Kongresu sýrskeho národného dialógu, ktorý sa konal v Soči 30. januára 2018, ako dôležitý vklad k podpore politického procesu v Sýrii. Členské štáty rázne vystúpili proti používaniu chemických zbraní a vyzdvihli dôležitosť implementácie Konvencie o zákaze vývoja, výroby, hromadenia a použitia chemických zbraní a o ich zničení, a taktiež dôležitosť komplexného, nestranného a objektívneho vyšetrovania chemických útokov, prípravy záverov, založených na spoľahlivých a dôveryhodných dôkazoch, schopných prejsť testami.
Členské štáty ŠOS považujú za dôležité trvalo udržateľnú implementáciu Spoločného komplexného akčného plánu pre riešenie situácie týkajúcej sa iránskeho jadrového programu a vyzvali účastníkov, aby prísne dodržiavali svoje záväzky s cieľom zabezpečiť ich plné a účinné vykonávanie, ako aj podporu mieru a stability vo svete i v regióne.
Najvyšší predstavitelia ŠOS podporili uregulovanie situácie na Kórejskom polostrove výlučne politicko-diplomatickým spôsobom, na základe dialógu a konzultácií. Podporili mierové iniciatívy medzinárodného spoločenstva, vrátane Ruska a Číny, zamerané na normalizáciu situácie, zahŕňajúc denuklearizáciu Kórejského polostrova a zabezpečenie dlhodobého mieru v severovýchodnej Ázii. Vyzdvihli potrebu obnovenia medzikórejského dialógu, a taktiež potrebu opätovného nadviazania kontaktov medzi USA a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou. Taktiež vyzvali všetky zainteresované strany, aby poskytli pomoc v procese rokovaní.
Lídri krajín ŠOS podčiarkli potrebu okamžitého politického uregulovania ukrajinskej krízy na základe úplnej impelemntácie Minských dohôd z 12. februára 2015.
Členské štáty opätovne potvrdili svoju podporu snahám OSN zabezpečiť medzinárodný mier a bezpečnosť. Zdôraznili potrebu dosiahnutia konsenzu v otázke prijatia „Konvencie OSN proti medzinárodnému terorizmu“. Taktiež podporili iniciatívu Kazašskej republiky vyzdvihnúť na platforme OSN „Kódex správania sa pre dosiahnutie sveta bez terorizmu“. Vedúci predstavitelia členských štátov podporili akčný program Uzbeckej republiky zameraný na duchovné a morálne vzdelávanie mladšej generácie a zabráneniu jej účasti na deštruktívnych aktivitách, v rámci prijatia osobitného uznesenia Valného zhromaždenia OSN pod názvom „Vzdelanie a náboženská tolerancia“.
Členské štáty zdôraznili dôležitosť prehĺbenia regionálnej politiky a hospodárskej spolupráce s cieľom zabezpečiť ich trvalo udržateľný sociálno-ekonomický rozvoj, vrátane využitia potenciálu Ekonomickej a sociálnej komisie OSN pre Áziu a Tichomorie, ktorej kľúčovými sférami sú transport, energetika, obchod, informačné a komunikačné technológie.
Vedúci predstavitelia členských krajín Kirgizskej republiky a republiky Tadžikistan predstavili svoje zámery kandidatúry na post nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN.
Členské štáty ŠOS vyjadrili svoju podporu čínskej iniciatívy „Nová hodvábna cesta“, ako aj podporu spoločnej integrovanej realizácie plánov Eurázijskej ekonomickej únie a Novej hodvábnej cesty.
Predsedníctvo v organizácii na nadchádzajúce obdobie prechádza ku Kirgizskej republike. Nasledujúce zasadnutie Rady hláv štátov ŠOS sa bude konať v roku 2019 v Kirgizsku.
* * *
Deklarácia summitu na stiahnutie dostupná tu: SCO-Qingdao-Declaration-2018
Informácia o summitu na stiahnutie dostupná tu: SCO-Qingdao-Information-Report-2018
* * *
Poznámka:
ŠOS je stála medzivládna medzinárodná organizácia, ktorá bola založená v roku 2001 v Šanghaji lídrami šiestich krajín: Čínou, Ruskom, Kazachstanom, Kirgizskom, Tadžikistanom a Uzbekistanom. K hlavným cieľom ŠOS patrí:
- posilnenie vzájomnej dôvery a vytvorenie dobrých susedských vzťahov medzi členskými štátmi;
- efektívna spolupráca v politickej, obchodno-ekonomickej, vedecko-technickej a kultúrnej oblasti, ako aj v oblasti vzdelávania, energetiky, dopravy, cestovného ruchu, ochrany životného prostredia a i.;
- spoločné zabezpečenie a udržanie mieru, bezpečnosti a stability v regióne;
- presadzovanie vytvorenia demokratického, spravodlivého a racionálne nového medzinárodného politického a ekonomického poriadku.
Založeniu ŠOS predchádzal mechanizmus „Šanghajskej päťky” (1996-2001), zameraný na posilnenie vzťahov, vzájomnej dôvery a na zníženie počtu vojenských síl v pohraničných oblastiach Číny s Ruskom, Kazachstanom, Kirgizskom a Tadžikistanom. Mechanizmus bol vytvorený v nadväznosti na zmeny medzinárodno a regionálneho poriadku, ktorý nastal po ukončení Studenej vojny. V rokoch 1996 a 1997 vedúci predstavitelia piatich štátov v Šanghaji a v Moskve podpísali „Dohodu o vybudovaní dôvery vo vojenskej oblasti v pohraničných oblastiach” a „Dohodu o vzájomnom znížení ozbrojených síl v pohraničných oblastiach”. Táto spolupráca vo forme každoročných stretnutí v Almate, v Biškeku a v Dušanbe, v rokoch 1998-2000 vyústila postupne do vytvorenia ŠOS.
* * * * *
Zdroj: http://eng.sectsco.org/documents/
Ilustračné foto: http://kremlin.ru/events/president/news/57716/photos/54115