V dňoch 9. – 10.septembra 2020 sa v Moskve pod vedením ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova uskutočnilo pravidelné zasadnutie Rady ministrov zahraničných vecí Šanghajskej organizácie pre spoluprácu /ŠOS/ (Shanghai Cooperation Organisation – SCO).
Na zasadnutia sa zúčastnili ministri zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky, Indickej republiky, Kazašskej republiky, Kirgizskej republiky, Pakistanskej islamskej republiky, Ruskej federácie, Tadžickej republiky, Uzbeckej republiky, ako aj generálny tajomník ŠOS a riaditeľ výkonného výboru Regionálnej protiteroristickej štruktúry (SCO Regional Anti-Terrorist Structure).
Ministri zahraničných vecí diskutovali o súčasnom stave a analyzovali vyhliadky pre ďalší rozvoj aktivít ŠOS v podmienkach prebiehajúceho šírenia sa koronavírusovej infekcie vo svete. Podčiarkli potenciál organizácie ako efektívnej platformy reagujúcej na vznikajúce výzvy, s cieľom prekonať politické, sociálne, obchodné a ekonomické dôsledky pandémie COVID-19, opierajúc sa o zásady vzájomnej dôvery, vzájomného prospechu, rovnosti, vzájomných konzultácií, rešpektovania rozmanitosti kultúr a o snahy na spoločnom rozvoji.
Ministri zahraničných vecí taktiež schválili návrh vyhlásenia Rady hláv členských štátov ŠOS v súvislosti so 75. výročím víťazstva v Druhej svetovej vojne. Jednomyseľne zdôraznili fakt, že spoločné víťazstvo národov nad nacizmom, fašizmom a militarizmom a vznik Organizácie Spojených národov (OSN) v roku 1945 umožnili vytvoriť stabilný a efektívny systém medzinárodných vzťahov, ktorý spoľahlivo zaručoval mierový rozvoj ľudstva. Zdôraznili význam 75. výročia založenia OSN a opätovne potvrdili pevnú podporu centrálnej koordinačnej úlohe OSN, ako aj Bezpečnostnej rade OSN pri posilňovaní medzinárodného mieru a bezpečnosti, stimulovaní globálneho rozvoja, a v ochrane ľudských práv.
Ministri zahraničných vecí konštatovali, že členské štáty ŠOS majú v úmysle zintenzívniť úsilie zamerané na formovanie multipolárneho svetového poriadku založeného na princípoch medzinárodného práva, zahŕňajúc Chartu OSN, na multilateralizme, rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti, odmietajúc konfrontácie a konflikty, s cieľom posilniť globálnu a regionálnu stabilitu. Predstavitelia rezortu diplomacie členských štátov opätovne potvrdili relevantnosť iniciatív na podporu interakcie v budovaní nového typu medzinárodných vzťahov založených na vzájomnej úcte, spravodlivosti, rovnosti, vzájomne prospešnej spolupráci, a taktiež vyzdvihli potrebu formovania spoločnej vízie vytvorenia spoločenstva so spoločným osudom jedného ľudstva.
Ministri uvítali a podčiarkli výsledok špeciálnych udalostí na vysokej úrovni v rámci formátu OSN-ŠOS, ktoré sa konali 19. novembra 2019 v New Yorku a 2.marca 2020 vo Viedni. Vyzdvihli dôležitosť podpísania Memoranda o porozumení medzi Regionálnou protiteroristickou štruktúrou ŠOS a Úradom OSN pre boj proti terorizmu (United Nations Office of Counter-Terrorism – UNOCT) v New Yorku z 19. februára 2020.
Ministri zahraničných vecí vyjadrili hlboké znepokojenie nad rastúcim rozsahom a zvyšujúcim sa vzájomným prepojením medzinárodného terorizmu i jeho financovaním, separatizmu, extrémizmu, obchodovania s drogami, nadnárodného organizovaného zločinu a počítačovej kriminality, zároveň zdôraznili potrebu zintenzívniť spoločné úsilie v boji proti bezpečnostným rizikám a hrozbám.
Predstavitelia rezortu diplomacie podčiarkli neprípustnosť používania moderných informačných technológií, predovšetkým internetu, na šírenie teroristickej a extrémistickej ideológie a na zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénnych štátov. Taktiež navrhli vypracovanie pravidiel, princípov a noriem pod záštitou OSN pre zodpovedné správanie sa štátov v informačnom priestore, ako aj vypracovanie univerzálnych právne záväzných nástrojov zameraných na zabránenie využívania informačno-komunikačných technológií na trestné účely. Základ pri vypracovaní má vychádzať z návrhov a vyhlásení Summitov ŠOS (zasadnutí Rady hláv členských štátov ŠOS) o boji proti šíreniu teroristickej, separatistickej a extrémistickej ideológie, vrátane siete internet, ako aj o spolupráci v oblasti medzinárodnej informačnej bezpečnosti.
Ministri podčiarkli neustálu pripravenosť ŠOS prispievať k boju medzinárodného spoločenstva proti nelegálnej výrobe, obchodovaniu a zneužívaniu omamných a psychotropných látok, a následne odsúhlasili návrh príslušného vyhlásenia Rady hláv členských štátov ŠOS.
Opätovne potvrdili dodržiavanie princípov nedeliteľnosti bezpečnosti členskými štátmi ŠOS a vyzdvihli dôležitosť potreby posilňovať existujúce mechanizmy na udržanie globálnej a regionálnej stability, ako aj dôležitosť kontroly strategických zbraní. Ministri poznamenali, že členské štáty ŠOS, ktoré sú zmluvnými stranami Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons) sa usilujú dôsledne dodržiavať jej ustanovenia, komplexne a vyvážene presadzovať všetky ciele a princípy v nej stanovené.
Ministri zahraničných vecí vyjadrili podporu pre trvalo udržateľnú realizáciu Spoločného komplexného akčného plánu pre iránsky jadrový program (Joint Comprehensive Plan of Action – JCPOA) a vyzvali všetky strany tohto dokumentu, aby dôsledne plnili svoje povinnosti týkajúce sa jeho komplexného a účinného vykonávania v súlade s rezolúciou BR OSN 2231.
Ministri uviedli, že nadobudnutie platnosti Protokolu o bezpečnostných zárukách k Zmluve o zóne bez jadrových zbraní v strednej Ázii (Central Asian Nuclear-Weapon-Free Zone Treaty) z 6. mája 2014 významne prispeje k zaisteniu regionálnej bezpečnosti a posilneniu režimu nešírenia jadrových zbraní.
Zdôraznili dôležitosť udržiavať kozmický priestor bez prítomnosti akýchkoľvek druhov zbraní, ako aj dôležitosť uzavrieť právne záväzný medzinárodný dokument s cieľom zabrániť pretekom v zbrojení vo vesmíre.
Ministri opätovne potvrdili význam Dohovoru o zákaze vývoja, výroby a hromadenia zásob bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní a o ich zničení (Convention on the Prohibition of the Development, Production and Stockpiling of Bacteriological (Biological) and Toxin Weapons and on their Destruction – BTWC) pre zaistenie globálnej bezpečnosti. Taktiež podčiarkli potrebu skorého obnovenia rokovaní o protokole k BTWC, ktorý okrem iného ustanovuje účinný mechanizmus na overovanie dodržiavania povinností podľa BTWC. Vyzdvihli potrebu urýchleného začatia multilaterálnych rokovaní o medzinárodnom dohovore o boji proti činom chemického a biologického terorizmu na Konferencii o odzbrojení v Ženeve pod záštitou OSN (Conference on Disarmament).
Predstavitelia rezortu diplomacie členských krajín ŠOS uvítali úsilie o dosiahnutie politického riešenia situácie v Afganistane prostredníctvom dialógu a inkluzívneho mierového procesu pod vedením samotných Afgancov a vedený samotnými Afgancami. Členské štáty ŠOS opätovne potvrdili pripravenosť a podporu v rozšírení spolupráce medzi všetkými zainteresovanými štátmi a medzinárodnými organizáciami s ústrednou koordinačnou úlohou OSN, s cieľom rozvíjať Afganistan ako stabilný, mierový, bezpečný a demokratický štát, vrátane podpory interakcie v rámci Kontaktnej skupiny „ŠOS – Afganistan“.
Opätovne potvrdili svoje spoločné stanovisko, že politické urovnanie konfliktu v Sýrii sa musí uskutočňovať na základe rešpektovania zvrchovanosti, nezávislosti, jednoty a územnej celistvosti štátu prostredníctvom medzisýrskeho dialógu s pomocou OSN, tak ako to ustanovuje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN 2254. Zdôraznili význam medzinárodného úsilia na podporu obnovy postkonfliktnej Sýrie.
Ministri zahraničných vecí členských štátov ŠOS poukázali na význam spoločného a inkluzívneho multilaterálneho úsilia, so zámerom obnoviť stabilitu svetovej ekonomiky, a to aj prostredníctvom vytvorenia spravodlivého, nediskriminačného a transparentného prostredia pre obchod a investície. Podčiarkli kľúčovú úlohu Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v diskusiách o agende medzinárodného obchodu a vyslovili sa za rozvoj ďalšej interakcie s cieľom čeliť prejavom jednostranného protekcionizmu, formovať otvorené svetové hospodárstvo a posilniť transparentný mnohostranný obchodný systém založený na pravidlách. V tejto súvislosti bola vyzdvihnutá potreba efektívnej realizácie Programu mnohostrannej obchodnej a hospodárskej spolupráce členských štátov ŠOS (z 2. novembra 2019, Taškent), s cieľom prehlbovať interakcie v záujme vytvorenia širokého vzájomne prospešného, rovnoprávneho a plodného partnerstva v priestore ŠOS.
Ministri zahraničných vecí Kazachstanu, Kirgizska, Pakistanu, Ruska, Tadžikistanu a Uzbekistanu potvrdili svoju podporu novej čínskej iniciatíve „Jeden pás, jedna cesta“ a vyzdvihli súčasnú prácu zainteresovaných štátov na implementácii tohto projektu, ako aj prepojenie Eurázijskej ekonomickej únie a Novej hodvábnej cesty („Jeden pás jedna cesta“).
Zdôraznili efektívnu interakciu sanitárnych a epidemiologických služieb i ministerstiev zdravotníctva členských štátov ŠOS v otázkach ochrany zdravia a zachovania blahobytu obyvateľstva, ako aj v poskytovaní lekárskej, sociálnej a inej pomoci a ochrany obyvateľom v čase pandémie COVID-19. Podčiarkli, že boj proti šíreniu novej koronavírusovej infekcie si vyžaduje rozhodné, koordinované a inkluzívne multilaterálne úsilie s ústrednou úlohou systému OSN, účinnou interakciou členských štátov ŠOS, so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a ďalšími medzinárodnými organizáciami a združeniami. Vyzdvihli dôležitosť odsúhlasenia v rámci ŠOS návrhu Komplexného plánu boja proti hrozbám epidémií v regióne.
Ministri taktiež rokovali o otázkach spolupráce medzi Šanghajskou organizáciou pre spoluprácu a ďalšími medzinárodnými organizáciami a fórami, predovšetkým s OSN a jej špecializovanými inštitúciami, so Spoločenstvom nezávislých štátov (SNŠ), s Organizáciou dohovoru o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), s Eurázijskou ekonomickou úniou (EAEU) a so Združením národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Vyslovili sa za zdokonalenie regulačného a právneho poriadku ŠOS so zainteresovanými štátmi a medzinárodnými organizáciami.
Ministri rokovali o otázkach obsahovej a organizačnej podpory pre nadchádzajúce zasadnutie Rady hláv štátov ŠOS (pre nadchádzajúci Summit ŠOS), vrátane návrhov záverečných dokumentov. Osobitný význam pripísali politickej Deklarácii, ktorá stanovuje dohodnuté prístupy členských štátov k prioritným úlohám na podporu spolupráce v oblastiach politiky, bezpečnosti, hospodárstva a humanitárnych vzťahov, ako aj návrhu Akčného plánu na roky 2021-2025 týkajúceho sa implementácie Stratégie rozvoja Šanghajskej organizácie pre spoluprácu do roku 2025.
V dňoch 4. – 9. septembra 2020 sa v Moskve uskutočnilo taktiež zasadnutie Rady národných koordinátorov členských štátov ŠOS. Osobitý dôraz sa kládol na vypracovanie návrhu Akčného plánu pre implementáciu Stratégie rozvoja ŠOS do roku 2025, ako aj na rozvoj zahraničných vzťahov organizácie. V tejto súvislosti národní koordinátori diskutovali o návrhoch memoránd o spolupráci Šanghajskej organizácie pre spoluprácu s Európskou hospodárskou komisiou OSN (United Nations Economic Commission for Europe – UNECE), Konferenciou OSN o obchode a rozvoji (United Nations Conference on Trade and Development – UNCTAD), Ekonomickou a sociálnou komisiou OSN pre Áziu a Tichomorie (United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific – ESCAP), Eurázijskou ekonomickou komisiou (Eurasian Economic Comission – EEC) a Medzinárodnou úniou cestnej dopravy (International Road Transport Union – IRU).
V meste Kubinka (Moskovská oblasť) sa 4.septembra 2020 uskutočnilo aj spoločné zasadnutie ministrov obrany členských štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, Spoločenstva nezávislých štátov a Organizácie dohovoru o kolektívnej bezpečnosti. V rámci zasadnutia bolo zdôraznené, že ide o prvé stretnutie na tejto úrovni v histórii medzinárodných kontaktov týchto troch organizácií. Ministri obrany zdôraznili, že stretnutie sa stalo dôležitou etapou v rozvoji dialógu medzi vedúcimi predstaviteľmi rezortov obrany týchto troch organizácií o otázkach zaistenia mieru a stability v eurázijskom priestore. Vyzdvihli, že interakcia ŠOS-ODKB-SNŠ je jasným prejavom rovnocennéhoa a vzájomne prospešného multilaterálneho partnerstva. Na zasadnutí diskutovali o aktuálnych otázkach medzinárodnej a regionálnej bezpečnosti, o konsolidácii úsilia v predchádzaní hrozieb vypuknutia vojen a ozbrojených konfliktov, a o ďalšom posilňovaní vojenskej spolupráce v súčasných podmienkach. Na zasadnutí rokovali aj o možných opatreniach na zabezpečenie vzájomnej pomoci a vytvorení kapacít reagujúcich na biologické hrozby. Osobitnú pozornosť venovali aj výmene skúseností pri prekonávaní následkov šírenia koronavírusu COVID-19. Ministri obrany sa dohodli na rozšírení spolupráce v boji proti terorizmu a uviedli, že prvé spoločné cvičenia by sa mali uskutočniť koncom septembra tohto roku na strategickom veliteľskom stanovisku „Kaukaz – 2020“. Vedúci predstavitelia rezortov obrany podpísali spoločné komuniké, ktoré odráža konsolidované prístupy zúčastnených strán k zachovaniu medzinárodného mieru a bezpečnosti.
* * * * *
Zdroje: http://rus.sectsco.org/news/20200910/675025.html,
http://rus.sectsco.org/news/20200910/675000.html,
http://rus.sectsco.org/news/20200905/674466.html
Ilustračné foto: http://rus.sectsco.org/news/20200910/675025.html