Medzinárodný časopis The Diplomat – ktorý sa venuje geo-politickým trendom v ázijsko-pacifickej oblasti – komentoval návštevu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Pekingu, kde iba niekoľko dní predtým bol hosťom saudsko-arabský kráľ Salmán. Podľa autorky komentára Shannon Tiezzi* Netanjahuových hostiteľov priťahuje jedinečná geografická poloha Izraela, stabilný politický a spoločenský poriadok tejto krajiny, ako aj moderné technológie, životne dôležité pre úspešné ekonomické zapojenie Číny na Strednom východe. Pre Čínu je Izrael blízkym priateľom USA a „satelit“ stredovýchodnej politiky Washingtonu. Zároveň vníma Izrael ako dôležitý most, ktorý môže pomôcť prepojeniu Číny s krajinami Západu.
V rozhovore pre denník The Times of Israel premiér Netanjahu povedal, že stále silnejšie ekonomické vzťahy Izraela s Čínou môžu predsa len zmeniť tradične protiizraelské hlasovacie postupy tejto krajiny v medzinárodných organizáciách, ako je OSN. Neočakáva však, že by sa zmenili názory Pekingu na izraelsko-palestínsky konflikt a na zmluvu o obmedzení iránskeho jadrového programu z roku 2015, teda otázky, kde sa postoje Izraela a Číny rozchádzajú. Ale vyzdvihol posilnenie vzájomných bilaterálnych vzťahov, pričom citoval vyjadrenie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, že „silné ekonomické väzby môžu pomôcť diplomacii.“ Izrael očakáva, že Čína bude zohrávať stále väčšiu úlohu na Strednom východe, čo naznačuje aj pozvanie saudsko-arabského kráľa Salmána do Pekingu.
Netanjahuova návšteva bola oficiálne načasovaná tak, aby sa uskutočnila pri príležitosti 25. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi Izraelom a Čínou. Izraelského premiéra sprevádzali štyria ministri a desiatky podnikateľov, ktorí majú záujem o prepojenie „izraelských technológií a čínskeho marketingu a priemyselnej sily.“ Bol podpísaný viac ako tucet dvojstranných dohôd, ktoré predpokladajú posilnenie vzájomnej spolupráce v oblasti „kontroly znečisťovania ovzdušia, odpadového hospodárstva, monitorovania životného prostredia, čistenia vody a tiež v high-tech odboroch.“ Izrael prejavil interes o plánované železničné spojenie medzi Áziou a stredomorskými prístavmi. Peking oficiálne deklaroval vytvorenie čínsko-izraelského „inovatívneho strategického partnerstva.“
Premiér Netanjahu v citovanom rozhovore pre denník The Times of Israel upozornil na možnosť, že Izrael a Čína budú mať trojstrannú spoluprácu v tretích krajinách: „Výslovne sme hovorili o Afrike. Čína je v Afrike, významne sa tam prezentuje. A Izrael sa vracia do Afriky s veľkou dynamikou. Vlastne mám v úmysle uskutočniť za pár mesiacov druhú cestu do Afriky, tentoraz do západnej Afriky. Už spolupracujeme s inými krajinami, ako sú Nemecko a Taliansko. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by nemali spolupracovať Izrael a Čína, aby sme využili naše vzájomné skúsenosti na pomoc africkým štátom. Dohodli sme sa, že naše príslušné ministerstvá zahraničia začnú na túto tému diskusiu.“ Pragmatické uvažovanie Netanjahua svedčí o tom, že si uvedomuje aj ekonomické príležitosti, ktoré môže priniesť spolupráca s Čínou.
* * * * *
* http://thediplomat.com/2017/03/israel-and-china-a-marriage-made-in-heaven-says-netanyahu/
Ilustračné foto: pixabay.com