Internetový portál denníka The Wall Street Journal v komentári Andrew Browna „China Points Its Korea Rage South, Not North“ poukázal na to, že zatiaľ čo v posledných mesiacoch Severná Kórea zrýchlila tempo raketových testov, hlavným cieľom čínskeho hnevu sa nestal Pchjongjang, ale Soul, ktorý rozhneval Peking tým, že nasadil americký systém protiraketovej obrany, aby sa ochránil pred útokom zo Severu. Číňania sa obávajú, že silný radar protiraketového systému THAAD -Terminal High Altitude Area Defense – určeného na zachytenie a zničenie balistických rakiet krátkeho a stredného dosahu počas „terminálnej“ fázy ich letu – keď klesajú smerom k cieľu – by mohol sledovať ich raketové sily. V Pekingu začali bojkot juhokórejského tovaru a miestni úradníci až po zdravotníckych a bezpečnostných inšpektorov obťažujú firmy z Južnej Kórei.
Minulý týždeň juhokórejská holdingová spoločnosť Lotte Group – ktorá poskytla pozemky na inštaláciu batérie rakiet systému THAAD – prezradila plány predať svoje supermarkety v Číne, aby sa po mesiacoch oficiálneho šikanovania vzdala kľúčového trhu. Automobilky KIA v Číne „zaháľajú“ v dôsledku prudkého poklesu predaja ich áut. Wall Street Journal píše o „ambivalentnom“ postoji Pekingu voči Južnej Kórei. Ekonomicky sú tieto dve krajiny previazané: Čína je najväčším obchodným partnerom Južnej Kórei a hlavným zdrojom jej turistov. Južná Kórea poskytuje Číne kľúčové špičkové komponenty, ako sú polovodiče. Napriek tomu v čase krízy – aká bola napr. keď v roku 2010 severokórejské torpédo potopilo juhokórejskú loď – Peking odmieta spolupracovať so Soulom proti Severu.
Podľa názoru komentátora Browna čínski predstavitelia sa môžu cítiť ponižovaní a frustrovaní jadrovými pokusmi v Severnej Kórei, ale naďalej „zostávajú pri svojom nepredvídateľnom spojencovi tvárou v tvár rastúcim provokáciám.“ Vysiela to mätúci signály mnohým čínskym subjektom, ktoré udržiavajú ekonomiku Pchjongjangu nad vodou – bankám, štátnym podnikom, obchodným spoločnostiam a orgánom, ktoré ich usmerňujú. Napriek absencii štátom organizovaného protiúderu čínska verejná mienka sa posúva proti Pchjongjangu. Dokonca aj vlastenecky orientované médiá strácajú trpezlivosť. Pekinský denník Global Times vyzval vládu, aby objasnila Severnej Kórei, že ak bude napadnutá, poskytne jej obranu, ale ak by Pchjongjang vyvolal konflikt ohrozením USA raketami, vtedy „Čína zostane neutrálna.“
Tlak na tvrdšiu líniu voči Pchjongjangu prichádza tiež z akademickej obce. Riaditeľ Inštitútu medzinárodných štúdií na jednej z najstarších čínskych univerzít v Nankingu Ču Feng v časopise Foreign Affairs napísal: „Je načase, aby Čína raz a navždy urobila významný posun vo svojej politike.“ Podľa citovaného akademika Čína musí „prehodnotiť svoju impotentnú a pomýlenú politiku.“ Avšak čínska vláda navrhuje koncepciu „zmrazenie za zmrazenie“ – teda Severná Kórea zastaví vývoj jadrových zbraní, ak budú zastavené spoločné vojenské cvičenia USA a Južnej Kórei. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová označila túto myšlienku za „urážku.“ Denník Wall Street Journal podotýka, že napätie medzi Čínou a Južnou Kóreou značne komplikuje medzinárodné snahy vyvíjať tlak na Pchjongjang, aby zanechal „jadrovú politiku na pokraji vojny.“
* * * * *
Spracoval: Igor Cibula
Zdroj: https://www.wsj.com/articles/china-points-its-korea-rage-south-not-north-1505483487
Ilustračné foto: pixabay.com