Organizované zločinecké skupiny, ktoré pôsobia po celom svete, majú silný vplyv na každodenný život. Sú hrozbou pre medzinárodnú bezpečnosť, ich siete a zločinecké aktivity siahajú ďaleko za hranice štátu, kde majú základňu. Organizovaný zločin ako bezpečnostná hrozba vplýva na vnútornú bezpečnosť každého štátu, regiónu ale aj na celé medzinárodné spoločenstvo.
Svojou činnosťou dokáže medzinárodný organizovaný zločin oslabiť silu štátu, býva často napojený na povstalecké skupiny alebo teroristické organizácie, dokáže premeniť štát na nefungujúceho aktéra, ktorý si nedokáže brániť svoju suverenitu ani vlastné obyvateľstvo. To, že organizovaný zločin je hrozbou pre štát sa dá poukázať na príklade Kolumbie, kde zločin prenikol do štruktúr správy vecí verejných a organizované skupiny tam ovplyvňujú každodenný život, ale aj stabilitu v celom regióne. Z voľakedy fungujúceho štátu sa stal štát zrútený, neschopný poskytnúť ochranu vlastným občanom. Podobným príkladom je aj situácia v Mexiku. Činnosti, ktoré kartely v spomínaných krajinách vyvíjajú, majú silný dopad na vnútornú stabilitu štátu, ale vplývajú na množstvo krajín aj mimo región (napr. tranzitné a cieľové krajiny) . Prepojenosť medzi fungovaním štátu, terorizmom a organizovanou trestnou činnosťou možno uviesť na príklade Afganistanu, kde sa produkcia ópia zvýšila úmerne s potrebami financií pre Taliban.
Medzinárodný organizovaný zločin dokáže ovplyvniť negatívne lokálnu ale aj celosvetovú ekonomiku a spôsobuje hospodárske škody. V dobe globalizácie a prepojenosti celého sveta, dokáže ohroziť organizovaná skupina naozaj širokú škálu aktérov, pričom vzdialenosť a hranice pre nich nepredstavujú žiadnu bariéru. Organizované zločinecké skupiny využívajú každú príležitosť na zarobenie zisku a pružne reagujú na rôzne krízy a konflikty po celom svete, ktoré dokážu využiť v svoj prospech. Hrozba medzinárodne organizovaného zločinu spočíva aj v jeho zložitej štruktúre a ľahkej mobilite v globalizovanom svete.
Medzinárodný organizovaný zločin je bezpečnostná hrozba, ktorej venujú pozornosť aktéri medzinárodného systému a pokúšajú sa nájsť nástroje pre elimináciu tejto hrozby. V rámci systému OSN sa medzinárodným zločinom zaoberá Úrad OSN pre drogy a kriminalitu UNODC. V roku 2000 OSN prijala Dohovor OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu a protokoly k tejto dohode. Konvencia obsahuje definíciu pojmu organizovanej zločineckej skupiny v čl 2. Organizovaná zločinecká skupina je:
- skupina troch alebo viac osôb, ktoré neboli náhodne sformované;
- existujú určitú dobu;
- konajúca v zhode s cieľom spáchať aspoň jeden trestný čin postihnuteľný väzbou najmenej štyroch rokov;
- za účelom získania, priamych alebo nepriamych, finančných alebo iných hmotných výhod.
Pojem medzinárodný/nadnárodný organizovaný zločin zahŕňa nielen trestné činy spáchané vo viac ako jednom štáte, ale aj tie, ktoré sa konajú v jednom štáte, ale sa plánujú alebo sú kontrolované v inom štáte. Ide taktiež o trestné činy spáchané v jednom štáte skupinou, ktorá pôsobí aj v iných štátoch a zločiny spáchané v jednom štáte, ktoré majú podstatný vplyv v štáte inom. Medzinárodnosť sa prejavuje nielen operovaním organizovaných skupín vo viacerých štátoch, ale aj prevádzaním ziskov do zahraničia, ukrývaním sa v zahraničí. Definícia organizovaného zločinu zahŕňa prakticky všetky závažné trestné činnosti motivované ziskom s medzinárodnými dôsledkami. Táto široká definícia berie do úvahy globálnu zložitosť problematiky. Trestné činnosti páchané medzinárodnými organizovanými skupinami zahŕňajú široké spektrum aktivít: obchodovanie s drogami a prekurzormi, nelegálny obchod so zbraňami, obchod s bielym mäsom, ekonomické zločiny, počítačová kriminalita, zločiny páchané v oblasti životného prostredia, šírenie falzifikátov, zločin spojený s ilegálnou migráciou.
Problematikou medzinárodného organizovaného zločinu sa zaoberajú aj Spojené Štáty Americké a v rámci boja proti tomuto zločinu Biely Dom zverejnil Stratégiu pre boj proti nadnárodnému organizovanému zločinu (SCTOC). Stratégia si dáva za cieľ posilniť boj s organizovaným zločinom, pomôcť posilniť boj proti korupcii, zlomiť ekonomickú moc zločincov. Porazenie nadnárodnému zločinu by malo prebiehať aj formou zničenia ich infraštruktúr a zabránením napomáhaniu teroristickým organizáciám. V stratégii sa zdôrazňuje dôležitosť medzinárodnej spolupráce a konsenzu. Podľa SCTOC, nadnárodný organizovaný zločin ohrozuje bezpečnosť využívaním zrútených štátov a konfliktných priestorov, korupciou zahraničných vládnych predstaviteľov a informačných služieb. V nestabilných štátoch ešte viac destabilizuje politické, bezpečnostné a finančné inštitúcie, s využitím počítačovej technológie páchajú sofistikované podvody oslabujúce hospodársku súťaž a ohrozujú tak celý globálny obchod. Nadnárodný organizovaný zločin vytvára potenciál pre presun zbraní hromadného ničenia do rúk teroristov, rozširujú drogy po celom svete, pašujú konvenčné zbrane a obchodujú s ľuďmi.
Európska únia si uvedomuje hrozbu akou je medzinárodný organizovaný zločin. Svoju legislatívu prispôsobila boju proti tejto hrozbe, a to už od prevencie až po samotné vymáhanie práva. Legislatíva Európskej únie je zameraná na obchodovanie s ľuďmi, zbraňami a drogami, na hospodársku a finančnú kriminalitu, korupciu a pranie špinavých peňazí. Vzťahuje sa aj na nové formy organizovaného zločinu, napríklad počítačovej trestnej činnosti alebo zločinom proti životnému prostrediu. Legislatíva EU zameraná na boj proti medzinárodnému organizovanému zločinu sa dá rozdeliť na okruhy, a to na všeobecný legislatívny rámec, a na legislatívu, ktorá sa venuje konkrétnym druhom organizovaného zločinu (napr. Strategická koncepcia boja proti organizovanej trestnej činnosti, Stratégia vnútornej bezpečnosti EU: päť krokov k bezpečnejšej Európe).
Odpoveďou medzinárodného spoločenstva na medzinárodný organizovaný zločin je medzinárodná spolupráca, presadzovanie práva, ale hlavne výmena informácií. Tak ako má medzinárodný organizovaný zločin globálny charakter, tak je aj boj proti tejto hrozbe založený na globálnom prístupe a spolupráci.
ilustračné foto: pixabay.com