Zhoršená bezpečnostná situácia v Európe vyvolaná útokom Ruska na Ukrajinu má dopady na bezpečnostnú politiku jednotlivých krajín. Prehodnotením švajčiarskej bezpečnostnej politiky sa zaoberala aj spolková vláda, ktorá na svojom zasadnutí 7. septembra 2022 schválila dodatočnú správu k Správe o bezpečnostnej politike 2021.
Švajčiarska vláda zastáva názor, že politika neutrality, ako bola definovaná a realizovaná od prijatia správy o neutralite z 29. novembra 1993, zostáva v platnosti. Rozhodnutia, ktoré vláda prijala od vypuknutia ukrajinského konfliktu, ako napríklad prijatie sankcií Európskej únie proti Rusku, sú zlučiteľné s politikou neutrality Švajčiarska. To dáva vláde dostatočný manévrovací priestor, aby mohla reagovať na udalosti.
Švajčiarsko má v úmysle, pri zachovaní neutrality, dôslednejšie zosúladiť bezpečnostnú a obrannú politiku Švajčiarska s medzinárodnou spoluprácou. Správa uvádza možnosti rozšírenia spolupráce v oblasti bezpečnostnej a obrannej politiky v Európe, konkrétne s NATO a EÚ, ktoré by mali slúžiť na posilnenie vlastných obranných spôsobilostí pri zachovaní neutrality. Ide napríklad o zvýšenú účasť na cvičeniach, rozšírenie kapacít vojenskej spolupráce do oblastí súvisiacich s obranou, zintenzívnenie partnerského statusu s NATO či účasť armády v projektoch EÚ, ako je napríklad kapacita rýchleho nasadenia EÚ (na evakuačné a stabilizačné operácie). Okrem toho by sa mala podporovať modernizácia spôsobilostí a zdrojov armády.
Aktuálnu švajčiarsku reflexiu bezpečnostnej situácie prináša taktiež správa spravodajskej služby (Nachrichtendienst des Bundes/Federal Intelligence Service) „Švajčiarska bezpečnosť 2022“ (Sicherheit Schweiz 2022/Switzerland’s Security 2022), ktorá bola zverejnená 27. júna 2022. Podľa tohto dokumentu sa očakáva, že ruská útočná vojna proti Ukrajine bude mať trvalý vplyv na medzinárodnú bezpečnosť. Podľa Švajčiarska je jeho bezpečnosť naďalej formovaná najmä rastúcou rivalitou medzi veľmocami. Rusko svojim útokom na Ukrajinu vo februári 2022 nielen hrubo porušilo medzinárodné právo, ale zničilo aj desiatky rokov starý európsky bezpečnostný poriadok. Zvýšilo sa riziko priameho vojenského konfliktu medzi Ruskom a NATO. Vojna na Ukrajine zmenila európsku politiku. EÚ prijala niekoľko sankčných balíkov, prijatím strategického kompasu v marci 2021 EÚ stanovila akčný plán na posilnenie bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ. Nemecko urobilo obrat vo svojej politike voči Rusku a oznámilo masívne zvýšenie svojich výdavkov na obranu. Švédsko a Fínsko podali žiadosť o vstup do NATO. Zvýšilo sa vojenské ohrozenie Európy zo strany Ruska. EÚ a NATO pravdepodobne vyjdú z tejto krízy posilnené vo svojej úlohe bezpečnostného aktéra, zatiaľ čo ostatné inštitúcie v bezpečnostnej architektúre Európy, ako OBSE a Rada Európy budú oslabené. V Európe taktiež došlo k zmene vo vnímaní Číny. Rovnako ako USA, EÚ a európski spojenci v NATO teraz pripisujú väčšiu váhu strategickým aspektom vzostupu Číny ako svetovej mocnosti. USA vnímajú Čínu ako svojho jediného strategického rivala. Obmedzenie Ruska a posilnenie východného krídla NATO však spočiatku viaže viac amerických zdrojov, ako sa plánovalo, aj keď sa zdá, že európske štáty sú pripravené na lepšie vyvážené transatlantické rozdelenie bremena. Dokument sa venuje aj ďalším aspektom švajčiarskej bezpečnosti, ako je terorizmus, kybernetické hrozby a podobne.
Správu o bezpečnosti Švajčiarska publikujeme v plnom znení.
Dokument na stiahnutie dostupný tu: Swiss-Security-2022
* * * * *
Zdroj: https://www.newsd.admin.ch/newsd/message/attachments/72371.pdf
Ilustračné foto: pixabay.com