Čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti pred niekoľkými dňami oficiálne upozornilo/1/, že zahraničné spravodajské agentúry využívajú crowdsourcing na zhromažďovanie citlivých údajov v Číne, čo predstavuje skrytú, ale vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť. Ministerstvo vyzvalo verejnosť, aby bola ostražitá a nahlasovala podozrivé aktivity.
Crowdsourcing
Crowdsourcing je spôsob zhromažďovania informácií prostredníctvom príspevkov veľkej skupiny ľudí. Tento pojem sa prvýkrát objavil v článku Wired od Jeffa Howea v roku 2006. Toto slovo zdôraznilo nový spôsob spojenia s ľuďmi ochotnými spolupracovať na projekte.
V podstate ide o masu rozptýlených účastníkov, ktorí prispievajú alebo produkujú požadovanú odozvu – vrátane nápadov, ohlasov, mikroúloh a pod. – za odplatu alebo ako dobrovoľníci. Súčasný crowdsourcing často zahŕňa digitálne platformy na prilákanie a rozdelenie práce medzi účastníkov s cieľom dosiahnuť kumulatívny výsledok.
Najznámejším príkladom crowdsourcingového projektov je internetová encyklopédia Wikipedia, alebo navigačný systém Waze. Ide o platformy, ktorých podstata je založená na veľkom množstve dobrovoľných prispievateľov. S jeho využitím sa stretávame aj vo vojne na Ukrajine.
CROSINT
Využívanie crowdsourcingu v spravodajskej činnosti sa začína vymedzovať ako samostatná spravodajská disciplína nazývaná CROSINT (Crowdsourced Intelligence). CROSINT má prienik aj do iných spravodajských disciplín, ale s žiadnou sa plnohodnotne neprekrýva. Spája ľudský rozmer HUMINTu s verejne prístupným priestorom OSINTu. Jeho podstatou je široké a verejné oslovenie veľkého počtu ľudí s cieľom poskytnúť konkrétne, neutajované, zdanlivo málo významné informácie, ktoré ale v konečnom dôsledku umožnia vytvoriť požadovaný, komplexnejší obraz, ktorý má v svojej podstate často citlivý charakter.
V odbornej literatúre je CROSINT definovaný ako: „Model distribuovaného zhromažďovania informácií, ktorý využíva kolektívny potenciál (internetových) skupín, nachádzajúcich sa mimo spravodajskej štruktúry, s cieľom decentralizovať fázu zhromažďovania a spracovania informácií v spravodajskom cykle.“
Misie na zhromažďovanie požadovaných informácií sú rozdelené na menšie, samostatné úlohy a sú distribuované prostredníctvom legitímnych platforiem crowdsourcingu. Nevedomí účastníci sú najímaní, aby vykonávali zdanlivo neškodné úlohy zberu údajov, pričom nepoznajú skutočný zámer za ich úlohami. Tieto čiastkové údaje sa potom prepájajú a analyzujú s cieľom získať požadované informácie.
Táto metóda využíva legálnu a otvorenú povahu online platforiem. Roztrieštením špionážnych úloh sa operácia stáva menej nápadnou a účastníci si neuvedomujú, že prispievajú k zhromažďovaniu spravodajských informácií.
Záver
Koncept CROSINTu je podmienený technologickou úrovňou spoločnosti a umožňuje využitie spravodajského potenciálu civilného obyvateľstva. Jeho limitom je otázka dôveryhodnosti a aktuálnosti získaných informácií a vyžaduje si sofistikovaný manažment zdrojov.
* * *
/1/https://www.globaltimes.cn/page/202412/1324319.shtml /2/https://sproutsocial.com/glossary/crowdsourcing/
/3/https://www.vojenskerozhledy.cz/kategorie-clanku/teorie-a-doktriny/crowdsourcing-strategicko-operacni-zpravodajstvi
* * * * *
Image: https://pixabay.com/illustrations/people-collective-group-knowledge-3285990/, by geralt