Riaditeľ americkej CIA William J. Burns predniesol 1. júla v Ditchley Foundation v Oxfordshire v Anglicku prednášku na tému „Transformovaný svet a úloha spravodajstva“ („A World Transformed and the Role of Intelligence“). Jeho vystúpenie publikujeme v plnom znení.
Dokument na stiahnutie dostupný tu: DCIA-Ditchley-Remarks-01-July-2023
Stručný súhrn jeho vystúpenia
Burns uviedol, že svet sa od konca studenej vojny zásadne zmenil a súčasnosť vyžaduje schopnosť orientovať sa vo svete, ktorý má tri charakteristické črty.
Prvou je výzva strategickej konkurencie zo strany rastúcej a ambicióznej Číny – a Ruska, ktoré ukazuje, že upadajúce mocnosti môžu byť prinajmenšom rovnako rušivé ako tie rastúce.
Druhou sú problémy prekračujúce hranice, ako sú pandémie a klimatická kríza, ktoré sú čoraz extrémnejšie a existenčné.
Treťou je revolúcia v technológii, ktorá mení spôsob života s možnosťami a rizikami, ktoré ešte nedokážeme úplne pochopiť.
Tieto jedinečné výzvy si niekedy navzájom odporujú, pričom spolupráca na spoločných globálnych problémoch je stále dôležitejšia a zložitejšia, a súčasne je ale táto často obeťou strategickej konkurencie.
Rusko a Čína
Vo vzťahu k súčasnej agresii Ruska na Ukrajine Burns uviedol, že je chybou podceňovať Putinovu fixáciu na kontrolu nad Ukrajinou a jej rozhodnutiami. Putin sa domnieva, že bez toho nie je možné, aby Rusko bolo mocnosťou, alebo aby on bol veľkým ruským vodcom.
Táto vojna je strategickým zlyhaním Ruska – jeho vojenské slabosti boli odhalené; jeho hospodárstvo bude v nasledujúcich rokoch vážne poškodené; jej budúcnosť ako mladšieho partnera a ekonomickej kolónie Číny je formovaná Putinovými chybami; ruské revanšistické ambície otupilo NATO, ktoré sa len zväčšovalo a posilňovalo.
Podľa Burnsa ruská agresia predstavuje hrozivú skúšku. Čína je však jedinou krajinou, ktorá má v úmysle pretvoriť medzinárodný poriadok a má stále viac ekonomickej, diplomatickej, vojenskej a technologickej moci, aby tak urobila.
Z hľadiska globálneho pohľadu sú hlavným „multiplikátorom hrozieb“ klimatické zmeny a tieto dve hrozby – geopolitickú a nadnárodnú – nie je možné oddeliť.
Spravodajstvo
Spravodajstvo sa musí prispôsobiť geopolitickým aj technologickým zmenám vo svete.
Kvalitné spravodajské informácie pomohli prezidentovi Bidenovi zmobilizovať a udržať silnú koalíciu krajín na podporu Ukrajiny. Dobrá spravodajská služba pomohla Ukrajine brániť sa s takou pozoruhodnou statočnosťou a odhodlaním. Súčasťou novej stratégie činnosti spravodajských služieb je aj odtajnenie niektorých informácii, ktoré sťažili niektoré Putinovy zámery.
Nespokojnosť časti ruskej verejnosti s vojnou na Ukrajine vytvára pre CIA možnosť jej využitia. Nedávno na CIA na Telegrame informovala, ako ju môžu Rusi bezpečne kontaktovať na dark webe. Za prvý týždeň mala táto informácia 2,5 milióna zobrazení.
Putinova vojna na Ukrajine je najbezprostrednejšou výzvou v strategickej súťaži, ale Čína je pre USA najväčším geopolitickým a spravodajským rivalom a najdôležitejšou dlhodobou prioritou. CIA preto zriadila nové misijné centrum zamerané výlučne na Čínu. Je to jediné misijné stredisko pre jednu krajinu ktoré CIA má.
Boli posilnené diskrétne spravodajské kanály s Čínou, ktoré sú dôležitým prostriedkom na zabránenie zbytočným nedorozumeniam a neúmyselným kolíziám.
Spravodajská činnosť sa nachádza uprostred najhlbšej transformácie od studenej vojny. V ére inteligentných miest a všadeprítomného technického dohľadu je špionáž veľkou výzvou. Táto technológia špionáž sťažuje, ale aj vytvára nové možnosti. Platformy technického zberu informácii sú v dnešnom spravodajskom svete nesmierne dôležité. Ale vždy budú činnosti, ktoré môže vykonať iba človek.
Pre analytikov vytvára revolúcia v umelej inteligencii a množstvo informácií z otvorených zdrojov nové príležitosti. Keď je umelá inteligencia správne využitá, dokáže nájsť vzory a trendy v obrovskom množstve údajov v otvorených zdrojov, čo ľudská myseľ nedokáže. Toto umožňuje analytikom sústrediť sa na poskytovanie odôvodnených úsudkov a poznatkov o tom, čo je pre politikov najdôležitejšie.
Ďalšou kritickou prioritou v tejto novej ére je prehĺbiť spravodajské partnerstvá na celom svete a obnoviť záväzok k spravodajskej diplomacii. Vo svojom jadre je spravodajská profesia o ľudských interakciách a neexistuje žiadna náhrada za priamy kontakt na prehĺbenie väzieb s našimi najbližšími spojencami, komunikáciu s našimi najväčšími protivníkmi a kultivovať všetko medzi nami.
* * * * *
Source: https://www.cia.gov/static/62739354dfed5cc1942997d3f1899d94/DCIA-Ditchley-Remarks-01-July-2023.pdf
Image: https://pixabay.com/sk/photos/papier-star%C3%BD-text%C3%BAra-pergamen-1074131/, by ChrisFiedler,