V dňoch 30. novembra – 1. decembra 2018 sa v Buenos Aires konal v poradí XIII. summit G20 /1/. Témou summitu pod vedením predsedníctva Argentíny bolo „Budovanie konsenzu pre spravodlivý a udržateľný rozvoj“ – „Building consensus for fair and sustainable development“. Predsedníctvo bolo založené na 4 hlavných prioritách: budúcnosť práce, infraštruktúra pre rozvoj, trvalo udržateľná potravinová budúcnosť a uplatňovanie stratégie rodovej rovnosti. V hlavnom meste Argentíny sa konal historicky prvý summit G20 na juhoamerickom kontinente.
G20 predstavuje efektívne fórum globálnej regulácie, ktoré posilnilo medzinárodnú finančnú architektúru a prepracovalo finančný systém. Najsilnejšie svetové ekonomiky skupiny G20 tvoria 85% celosvetovej ekonomickej produkcie. Krajiny G20 tvoria 66% svetovej populácie a ich globálny vplyv predstavuje 75% medzinárodného obchodu a 80% globálnych investícií.
V rámci summitu si lídri ekonomicky najvyspelejších krajín sveta pripomenuli 10. výročie založenia skupiny G20 na úrovni najvyšších predstaviteľov. Počas rokovaní zástupcovia ekonomicky najsilnejších štátov sveta prijali spoločnú deklaráciu „G20 Leaders’ declaration: Building consensus for fair and sustainable development”, ktorá obsahuje 31 hlavných bodov. Najvyšší predstavitelia 19 najväčších národných ekonomík a Európskej únie sa opätovne zaviazali spolupracovať na zlepšení medzinárodného poriadku, ktorý je schopný efektívne reagovať na rýchlo meniaci sa svet. Lídri krajín opätovne potvrdili svoj záväzok využiť všetky politické nástroje na dosiahnutie silného, udržateľného, vyváženého a inkluzívneho rastu. Uvítali výrazný celosvetový hospodársky rast, poznamenali niektoré kľúčové riziká, vrátane finančnej zraniteľnosti ako aj geopolitických záujmov štátov.
Deklarácia summitu dostupná tu: Buenos-Aires-Leaders-Declaration-12-2018
Akčný plán dostupný tu: Buenos_Aires_Action_Plan-12-2018
Lídri krajín vyzdvihli dôležitosť maximalizovať prínos digitalizácie a nových technológií pre inovačný rast. Podčiarkli význam nových transformačných technológií, ktoré posilňujú hospodársky rast a zvyšujú životnú úroveň. Dohodli sa na implementácii politík týkajúcich sa zlepšenia situácie zamestnanosti mladých ľudí, ako aj na prijatí konkrétnych krokov zameraných na odstránenie detskej práce, nútených prác, obchodovania s ľuďmi a moderného otroctva.
Vyzdvihli úlohu infraštruktúry, ktorá je kľúčovou hnacou silou hospodárskej prosperity, trvalo udržateľného rozvoja a inkluzívneho procesu, a zároveň sa zaviazali riešiť pretrvávajúce nedostatky v oblasti financovania infraštruktúry prostredníctvom mobilizácie súkromných investícií.
V oblasti potravinovej bezpečnosti opätovne potvrdili svoj záväzok v riešení problémov, s cieľom odstrániť hlad a všetky formy podvýživy. Prezident Argentíny Mauricio Macri zdôraznil, že potravinová bezpečnosť je dôležitým elementom v procese dosiahnutia stability a mieru, a krajiny G20 sú kľúčovými aktérmi v celosvetovom potravinovom systéme. Územia krajín G20 predstavujú približne 60% celkovej poľnohospodárskej pôdy a takmer 80% svetového obchodu s potravinami a poľnohospodárskymi komoditami.
Lídri krajín sa zaviazali posilniť postavenie žien a znížiť rodové rozdiely o 25% do roku 2025.
Predstavitelia G20 vyzdvihli kľúčovú úlohu Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organisation – WHO), podporili aktivity WHO a zaviazali sa prispieť k odstráneniu HIV/AIDS, tuberkulózy a malárie. Taktiež sa dohodli na vypracovaní akčného plánu pre implementáciu zdravotných aspektov Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj.
Zdôraznili veľké pohyby utečencov, ktoré sa stali globálnym problémom s humanitárnymi, politickými, sociálnymi a hospodárskymi dôsledkami. Podčiarkli dôležitosť spoločných krokov zameraných na riešenie základných príčin ich vysídlenia.
Opätovne potvrdili svoj záväzok transformačného procesu k trvalo udržateľnému rozvoju, s cieľom podporiť Agendu 2030 pre udržateľný rozvoj OSN.
Vedúci predstavitelia krajín G20 sa taktiež zaviazali k dlhodobému znižovaniu emisií skleníkových plynov a rokovali o zosúladení medzinárodných finančných tokov.
V rámci summitu, signatári Parížskej dohody o klimatických zmenách opätovne potvrdili jej dôležitosť a zaviazali sa k jej úplnej implementácii, odrážajúc spoločné, ale i diferencované zodpovednosti a príslušné schopnosti, v závislosti od ich rôznych vnútroštátnych okolností. USA opätovne potvrdili svoje rozhodnutie odstúpiť od Parížskej dohody.
Vedúci predstavitelia krajín G20 zdôraznili kľúčovú úlohu energetických zdrojov pri formovaní našej spoločnej budúcnosti. Podčiarkli dôležitosť trvalo udržateľných a obnoviteľných energetických zdrojov. Dohodli sa na vytvorení pružnejších a transparentnejších systémov v oblasti energetickej efektívnosti. Zároveň vyjadrili podporu univerzálneho prístupu k energetickým zdrojom, s cieľom odstrániť energetickú chudobu.
Opätovne potvrdili záväzok naďalej posilňovať celosvetovú finančnú bezpečnostnú sieť s centrálnou úlohu Medzinárodného menového fondu – MMF (International Monetary Fund – IMF). Zdôraznili potrebu reformy Svetovej obchodnej organizácie (World Trade Organisation – WTO), s cieľom zlepšiť jej fungovanie a efektívnosť.
Vyzdvihli potrebu implementácie všetkých krajín G20 Protikorupčného akčného plánu G20 v súlade s Dohovorom OSN proti korupcii.
Opätovne potvrdili silné odsúdenie terorizmu vo všetkých jeho formách a prejavoch. Dohodli sa na zintenzívnení úsilia v boji proti financovaniu terorizmu, šíreniu zbraní a praniu špinavých peňazí. Vyzvali digitálny priemysel k spolupráci v boji proti zneužívaniu internetu a sociálnych médií pre teroristické účely.
Na summite zvyčajne príjmajú účasť aj predstavitelia OSN (United Nations – UN), Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD), Medzinárodného menového fondu (International Monetary Fund – IMF), Svetovej banky (World Bank), Svetovej obchodnej organizácie (World Trade Organisation – WTO), Rady pre finančnú stabilitu (Financial Stability Board – FSB), Medzinárodnej organizácie práce (International Labour Organisation – ILO), Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (Asia-Pacific Economic Cooperation – APEC). Argentína osobitne pozvala na summit G20 taktiež predstaviteľov Španielska, Čile, Holandska, Karibského spoločenstva (Caribbean Community), Združenia národov juhovýchodnej Ázie (Association of Southeast Asian Nations – ASEAN), Africkej únie (AU), Nového partnerstva pre rozvoj Afriky (New Partnership for Africa’s Development – NEPAD), Medziamerickej rozvojovej banky (Inter-American Development Bank – IDB) a Rozvojovej banky Latinskej Ameriky (Development Bank of Latin America – CAF).
V roku 2019 predsedníctvo preberie Japonsko a v roku 2020 sa bude konať v poradí 15.summit v Saudskej Arábii.
__________________________________________________
/1/G20 zahŕňa 20 vedúcich krajín s rozvinutými a rozvíjajúcimi sa ekonomikami: Argentínu, Austráliu, Brazíliu, Čínu, Francúzsko, Indiu, Indonéziu, Japonsko, Juhoafrickú republiku, Kanadu, Kórejskú republiku, Mexiko, Nemecko, Ruskú federáciu, Saudskú Arábiu, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Spojené štáty americké, Taliansko, Turecko a Európsku úniu.
* * * *
Zdroje: https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/international-summit/2018/11/30-01/, https://www.gpfi.org/sites/default/files/documents/Buenos_Aires_Action_Plan.pdf