O knihe…
V USA ju nazývali „černoškou“, a keď sa vrátila domov do Nigérie, dostala meno „Amerikánka“. Kým teda vlastne je? A kde je jej skutočné miesto?
Chimamanda Ngozi Adichie je skutočnou hviezdou nielen súčasnej svetovej literatúry, ale prerazila aj do popkultúry. Jej myšlienky sa dostali do textov piesní Beyoncé i na tričká módnej značky Dior. Mimoriadnu pozornosť si získali jej prednášky v rámci platformy TED, ako aj svetoznáma esej Všetci by sme mali byť feminist(k)ami. Chimamanda Ngozi Adichie rozpráva priamo a bez prikrášlenia. Diskriminácia je u nej diskrimináciou a rasizmus rasizmom. Neexistuje žiadne ALE. Taký je aj jej román Amerikánka, v ktorom sa príbeh nevšednej lásky preplieta s tými najbolestivejšími miestami ľudského spolužitia.
Ifmelu a Obinze sa do seba zamilovali ešte na strednej škole. V Nigérii v tom čase dožívala vojenská diktatúra a zdalo sa, že jedinou možnosťou ako prežiť normálny život, je odísť za more. Cesty Ifmelu a Obinzeho sa rozišli a zatiaľ čo ona sa uchytila v USA ako blogerka píšuca o problematike rasy, on ledva prežíval vo Veľkej Británii.
Jej Amerikánka je príbehom ich veľkej lásky, no je aj presnou analýzou zásadných otázok týkajúcich sa rasizmu, identity, diskriminácie, predsudkov i stereotypov. A tak je otázka, či sa Ifmelu a Obinze znova stretnú možno celkom nepodstatná. A možno aj nie je.
Amerikánka je krásny román o tom, kam všade nás môžu zaviesť nevyspytateľné životné chodníčky i o tom, aká nečakaná a silná môže byť túžba po domove.
Kniha vychádza v preklade Kristíny Karabovej.
O autorovi…
V roku 2002 sa dostala na shortlist prestížnej Caineovej ceny za africkú literatúru, kam sa prebojovala so svojou poviedkou Ty v Amerike. Román Amerikánka (Americanah, Abysnt 2017) je jej tretím románom. Na pozadí ľúbostného príbehu v ňom analyzuje témy rasizmu v Amerike i hľadania vlastnej identity. Kniha by mala byť onedlho sfilmovaná.
Chimamanda Ngozi Adichie sa venuje aj aktivizmu v oblasti rodovej rovnosti. Veľmi populárnymi sa stali jej vystúpenia na TED. Jeden z nich vyšiel aj knižne pod názvom Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (We should all be feminists, Absynt 2017).
* * * * *
Pripravené v spolupráci s vydavateľstvom Absynt /www.absynt.sk/