Internetový portál mimovládnej organizácie Project Syndicate prezentoval názor profesora Harvardskej univerzity Josepha S. Nyea, ktorý bol námestníkom amerického ministra obrany pre bezpečnosť, vedu a technológiu a v období 1993-1994 predsedom Národnej spravodajskej rady, poradného orgánu prezidenta USA. Uznávaný politológ v článku s názvom „Understanding the North Korea Threat“ vyvracia mýty o hrozbe severokórejského raketových a jadrových zbraní a kritizuje zveličenia, ktoré bránia jasnej analýze situácie.
Podľa neho môže byť síce diktátor, ale nie je blázon ani samovrah; chápe, že jadrový konflikt s USA by znamenal koniec jeho režimu. Za zveličenie považuje fakt, že Severná Kórea disponuje balistickou strelou, pretože jadrové zbrane vlastní už viac ako 10 rokov a do USA ich mohla dopraviť napríklad nákladnou loďou. Tretím mýtom je podľa profesora Nyea „blaf“, že geografia poskytuje Severnej Kórei eskaláciu dominancie, pretože tisíckami delostreleckých hlavní ukrytých v tuneloch pre hraniciach by mohla spôsobiť katastrofu v metropole Južnej Kórei konvenčnými prostriedkami. Spojené štáty na to prišli už v roku 1994 – dávno predtým, než získala Severná Kórea jadrovú zbraň – keď plánovali preventívny úder, aby zničili závod na úpravu plutónia na Severe v Yongbyon; len spojenci ich odradili kvôli riziku konvenčných odvetných opatrení. Teraz Čína navrhla tzv. dvojité zmrazenie, čo znamená, že Severná Kórea zastaví všetky jadrové a raketové testy a na druhej strane USA zastavia každoročné vojenské cvičenia, ktoré vykonávajú spolu s Južnou Kóreou, pričom by ich mohli obnoviť, keby Pchjongjang zákaz testovania porušil.
Prof. Nye konštatoval, že možnosti politiky USA sú obmedzené. Spomína, že prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť generál-poručík H.R. McMaster bol viackrát citovaný, že ak diplomacia zlyhá, môže dôjsť k preventívnej vojne. Pýta sa však, či obmedzeným zásahom by bola snaha o „dekapitáciu“ (likvidáciu Kim Čong-una) alebo zostrelenie rakiet ? Keby nie, tak straty na životoch by sa mohli pohybovať od desiatok tisíc až po oveľa vyššie čísla. Sankcie naďalej zostávajú možnosťou, ale doteraz nevytvárajú dostatočný tlak na to, aby sa Kimov režim vzdal toho, čo považuje za strategický prínos. Čína pritlačila, ale neprerušila zásobovanie palivom a potravinami. Peking nemá rád im Čong-una, ale nechce chaos – alebo Američanov – na svojich hraniciach. Zmiernenie amerických cvičení bude závisieť od severokórejského správania voči Južnej Kórei. USA by mohli ponúknuť Pchjongjangu rokovanie o mierovej zmluve ak príjme uvoľnenie napätia z Južnou Kóreou. USA a Čína by prijali de facto jadrový štatút Severnej Kórei, ale spoločne potvrdili cieľ dosiahnuť bezjadrový štatút polostrova. Severná Kórea by súhlasila so zastavením testov a všetkých ďalších vývozov jadrových materiálov. Čína hrozí sankciami na potraviny a palivá, keby Severná Kórea podvádzala alebo porušovala dohodu. USA by mali posilniť svoju odstrašujúcu a obrannú kapacitu alianciou s Južnou Kóreou a Japonskom. Prítomnosť takmer 50 000 vojakov USA v Japonsku a približne 28 000 v Južnej Kórei poskytuje dôveryhodné odstrašenie. Kim by nemohol zabíjať Juhokórejčanov ani Japoncov bez toho, aby nelikvidoval Američanov – a to by znamenalo koniec jeho režimu.
* * * * *
Spracoval: Igor Cibula
Zdroj: https://www.project-syndicate.org/commentary/understanding-north-korea-threat-by-joseph-s–nye-2017-12
Ilustračné foto: pixabay.com