Strategická koncepcia bola prijatá na summite NATO v Lisabone, ktorý sa uskutočnil v dňoch 19. – 20. novembra 2010. Koncepcia definuje tri základné úlohy Aliancie:
1) kolektívna obrana v súlade s čl. 5 Washingtonskej zmluvy, ktorá zahrňuje aliančnú protiraketovú obranu obyvateľstva a teritória členských krajín Aliancie a predstavuje nedeliteľnosť bezpečnosti;
2) krízový manažment, ktorý zahrňuje zapojenie vojenských, ako aj nevojenských spôsobilostí pri riešení kríz;
3) kooperatívna bezpečnosť, na základe ktorej Aliancia zostáva základným transatlantickým fórom pre bezpečnostné konzultácie medzi spojencami podľa článku 4 Washingtonskej zmluvy; zahŕňa záväzok Aliancie zvyšovať medzinárodnú bezpečnosť prostredníctvom partnerstiev, kontroly zbrojenia, nešírenia a odzbrojenia, ako aj prostredníctvom politiky otvorených dverí.
Strategická koncepcia charakterizuje bezpečnostné prostredie a identifikuje hrozby. Medzi hlavnými hrozbami sú: šírenie balistických rakiet, jadrových zbraní a ďalších zbraní hromadného ničenia, terorizmus, nestabilita za hranicami euroatlantického priestoru a z nej vyplývajúce riziká, kybernetické útoky, ohrozenie energetickej bezpečnosti, vrátane bezpečnosti energetických dodávok a energetických trás, ďalej vývoj technológií zbraní s dosahom do kozmického priestoru.
Odstrašenie buduje Aliancia na kombinácii jadrových a konvenčných spôsobilostí, pričom je veľmi zreteľne formulované odhodlanie Aliancie ponechať si jadrové zbrane, kým budú vo svete existovať.
Krízový manažment bude Aliancia riešiť prostredníctvom komplexného prístupu. Osobitný význam v rámci krízového manažmentu majú konzultácie medzi spojencami navzájom, ako aj s partnermi.
Partnerstvá dostali v Strategickej koncepcii široký priestor a zahŕňajú tak vzťahy s inými organizáciami, ako aj s krajinami. Strategická koncepcia zdôrazňuje vzťahy NATO s OSN a s EÚ, pričom podčiarkuje strategické partnerstvo medzi NATO a EÚ, ich komplementárnu a vzájomne podpornú úlohu. Strategická koncepcia poskytuje osobitné miesto vzťahu Aliancie s Ruskom, pričom vyjadruje vôľu budovať skutočné strategické a konštruktívne partnerstvo na princípe reciprocity, transparentnosti, predvídateľnosti a vzájomnej dôvery. Strategická koncepcia sa venuje aj rozvoju spolupráce v rámci formátov Euroatlantickej partnerskej rady a Partnerstva za mier, Stredomorského dialógu, Istanbulskej iniciatívy pre spoluprácu. Pozornosť chce Aliancia venovať krajinám Zálivu, ako aj vzťahom s Ukrajinou, Gruzínskom. Strategická koncepcia vyjadruje vôľu Aliancie uľahčiť integračný proces krajín západného Balkánu.
Strategická koncepcia zaväzuje Alianciu pokračovať v svojej reforme a transformácii. Aliancia má zoštíhľovať svoje štruktúry, zlepšovať svoje pracovné metódy a maximalizovať efektívnosť, vyhýbať sa duplicite, sústrediť sa na rozvoj spôsobilostí, maximalizovať schopnosť nasadenia síl v operáciách, ktoré majú byť riadené a kontrolované prostredníctvom integrovanej vojenskej veliteľskej štruktúry.
Strategickú koncepciu NATO publikujeme v slovenskom aj anglickom jazyku.
Strategická koncepcia NATO 2010 v slovenskom jazyku dostupná tu: Strategická-Koncepcia-NATO-2010-sk
Strategická koncepcia NATO 2010 v anglickom jazyku dostupná tu: Strategic-Concept-NATO-2010-eng
* * * * *
Zdroje a ilustračné foto:
- https://www.nato.int/nato_static_fl2014/assets/pdf/pdf_publications/20120203_strategic-concept-2010-eng.pdf
- www.rokovania.sk/File.aspx/Index/Mater-Dokum-176462
- https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_110496.htm