Vedúci predstavitelia EÚ rokovali 19. a 20. októbra 2017 o migrácii, digitálnej Európe, obrane, vonkajších vzťahoch a Brexite. Prijali nasledujúce závery.
Migrácia
Vedúci predstavitelia EÚ sa zhodli na tom, že ich „komplexná, pragmatická a rázna“ stratégia v oblasti migrácie zameraná na obnovenie kontroly vonkajších hraníc a zníženie počtu úmrtí na mori prináša výsledky a mala by sa konsolidovať.
Zároveň vyzdvihli potrebu ostražitosti v súvislosti so všetkými migračnými trasami a potrebu pripravenosti v súvislosti s reakciou na akýkoľvek nový trend a vývoj.
Počas samitu odzneli aj ďalšie výzvy, okrem iného:
- podporiť priamo postihnuté krajiny EÚ
- úzko spolupracovať s krajinami pôvodu a tranzitu vrátane Turecka a západného Balkánu
- pokračovať v úsilí o zvýšenie počtu návratov
- uplatniť potrebný pákový efekt využitím politík EÚ, napríklad v oblasti obchodu alebo rozvoja, s cieľom zvýšiť mieru návratnosti a zabrániť nelegálnej migrácii
Vedúci predstavitelia EÚ opätovne potvrdili, že podporujú schengenský systém. Konštatovali, že čo najskôr obnovia fungovanie schengenského systému pričom zohľadnia bezpečnostné záujmy krajín EÚ.
Vedúci predstavitelia tiež prisľúbili, že na samite v decembri budú pokračovať v rokovaniach o reforme dublinského systému s cieľom dosiahnuť konsenzus v prvej polovici roku 2018.
Trasa cez centrálne Stredozemie
Vďaka úsiliu EÚ a jej členských štátov, a to najmä Talianska, počet nelegálnych príchodov po trase cez centrálne Stredozemie v treťom štvrťroku 2017 klesol v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2016 o takmer 70 %.
Počas samitu vyzvali vedúci predstavitelia EÚ všetky zainteresované strany, aby v tomto úsilí pokračovali, okrem iného:
- prostredníctvom spolupráce s Líbyou a jej susednými krajinami zameranej na posilnenie kontroly hraníc a podporu miestnych komunít nachádzajúcich sa pri migračných trasách
- zvýšením úsilia o zaistenie stálej prítomnosti EÚ v Líbyi
- zabezpečením primeraného a cieleného financovania projektov súvisiacich s migráciou v severnej Afrike.
Digitálna Európa
Európska rada, vychádzajúc zo záverov digitálneho samitu, ktorý sa uskutočnil 29. septembra v Tallinne, zdôraznila, že je „pripravená urobiť v záujme digitalizácie Európy všetko, čo bude treba“.
Vedúci predstavitelia preskúmali spôsoby, ako by EÚ mohla využiť príležitosti a riešiť výzvy, ktoré prináša digitalizácia. Dohodli sa na niekoľkých prioritách zameraných na budovanie úspešnej digitálnej Európy, napr.:
- dosiahnuť, aby verejnej správa a verejný sektor v plnej miere vstúpili do digitálneho veku
- dokončenie stratégie digitálneho jednotného trhu do konca roka 2018
- vybudovanie prvotriednej infraštruktúry a komunikačnej siete
- spoločný prístup ku kybernetickej bezpečnosti
- zintenzívnenie úsilia v boji proti terorizmu a internetovej trestnej činnosti
- dosiahnutie efektívneho a spravodlivého systému zdaňovania, ktorý bude vyhovovať potrebám digitálneho veku
- Európska rada vyzvala inštitúcie, aby urýchlili legislatívnu činnosť, a členské štáty, aby implementovali príslušné právne predpisy EÚ a prijali všetky opatrenia nevyhnutné pre formovanie nového digitálneho veku.
Obrana
Vedúci predstavitelia EÚ obnovili rokovania o stálej štruktúrovanej spolupráci (PESCO) v oblasti obrany. Členské štáty, ktoré majú záujem o účasť na PESCO, sa vyzývajú, aby informovali Radu a vysokého predstaviteľa o svojich zámeroch. S realizáciou PESCO by sa tak mohlo začať do konca roka.
Pokiaľ ide o Program rozvoja európskeho obranného priemyslu, Európska rada chce, aby sa dohoda v Rade dosiahla do konca tohto roka.
Európska rada tiež uvítala začatie skúšobného kola koordinovaného výročného preskúmania v oblasti obrany (CARD), ktorým by sa mala posilniť spolupráca EÚ v oblasti obrany.
Vonkajšie vzťahy
Európska rada vyzvala KĽDR, aby sa vzdala svojho jadrového programu a programu balistických rakiet, pričom zdôraznila, že trvalý mier a denuklearizácia Kórejského polostrova sa musí dosiahnuť mierovými prostriedkami.
Európska rada opätovne potvrdila, že je pripravená v plnej miere dodržiavať dohodu o iránskom jadrovom programe, a schválila vyhlásenie Rady pre zahraničné veci zo 16. októbra 2017.
Rokovania o Brexite
Európska rada (článok 50) vo formáte EÚ 27 vyzvala na dosiahnutie väčšieho pokroku v oblasti práv občanov, írskych hraníc a finančných záväzkov. Lídri EÚ-27 sa dohodli, že začnú vnútorné prípravy na druhú fázu rozhovorov v Brexite.
* * *
Závery z rokovania Európskej rady 19.10.2017 (migrácia,bezpečnosť a obrana, digitalizácia, vonkajšie vzťahy: Európska rada-závery-19-10-2017
Závery z rokovanie Európskej rady 20.10.2017 (Brexit): Európska rada-závery-20-10-2017
* * * * *
Zdroj: http://www.consilium.europa.eu/sk/meetings/european-council/2017/10/19-20/
Ilustračné foto: https://pixabay.com/en/europe-continent-flag-union-policy-2175169/