Internetový portál amerického časopisu Foreign Affairs v článku The Trouble With Arming Ukraine analyzuje problémy, ktoré by mohli vzniknúť, keby Spojené štáty poskytli ukrajinskej armáde tzv. smrtiace zbrane. Tí, ktorí vo Washingtone volajú po takomto riešení, argumentujú tým, že americké zbrane by posilnili Kyjev a prinútili ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby rokoval o spravodlivom politickom urovnaní, ktoré by ukončilo vojnu v Donbase. Podľa amerického časopisu realizácia návrhu by však mohla byť nebezpečná pre Ukrajinu i pre Spojené štáty. Doterajšie skúsenosti – konkrétne intenzívna intervencia Moskvy na záchranu separatistov v bojoch pri Ilovajsku, Novoazovsku a Debalceve -naznačujú, že Putin bude i naďalej posilňovať chránencov Ruska v Donbase, keby úspechy boli na strane ukrajinskej armády.
Časopis podotýka, že Rusko už vydržalo politickú izoláciu a ekonomické sankcie Západu kvôli anexii Krymu a podpore vojny na východnej Ukrajine, ale neurobilo žiaden významný ústupok ani „neobetovalo“ povstalcov v Donbase. Neexistujú argumenty o tom, že by sa Putinovo správanie oproti minulosti nejako zmenilo. Spojené štáty môžu však čeliť trom chybným rozhodnutiam. Po prvé, Washington by mohol dodávať ešte viac zbraní Ukrajine v nádeji, že ovplyvní Putinovou uvažovanie, ale ten môže ľahko poskytnúť povstalcom v Donbase dodatočnú palebnú silu. Po druhé, USA by mohli prehĺbiť svoju vojenskú angažovanosť vysielaním vojenských poradcov alebo dokonca vojakov na front na posilnenie ukrajinskej armády, ale potom by Rusko mohlo hovoriť o americkom „klamstve.“
Tretie riešenie by mohlo byť také, že Spojené štáty by sa mohli rozhodnúť nereagovať na eskaláciu so strany Ruska so zreteľom na geografickú nevýhodu a obmedzené strategické záujmy. Znamenalo by to zmierenie sa so situáciou, „opustenie“ Ukrajiny a znehodnotenie argumentu, že americká a európska bezpečnosť závisia od výsledku vojny v Donbase. Prívrženci vyzbrojovania Ukrajiny tvrdia, že vývoj nikdy nedosiahne tento bod, pretože ich cieľom je iba vynútiť si politické riešenie, ktoré je pre Ukrajincov prijateľné a ktoré ukončí vojnu, čo stála približne 10 000 ľudských životov. Podľa nich to však neznamená, že Kyjev by mohol „rozdrviť“ povstalcov v Donbase – a odmietajú možnosť, že by Američanmi vyzbrojená Ukrajina mohla byť povzbudená k tomu, aby sa o to pokúsila.
Foreign Affairs uvádza argument, že vyzbrojovanie Ukrajiny neprebieha vo „vákuu“, pretože počínanie Spojených štátov na Ukrajine by mohlo ovplyvniť to, čo urobí Rusko inde. Moskva by mohla reagovať tým, že vyvinie väčší tlak na Pobaltie, usilovať o zisky v Severnej Kórei či v Iráne – alebo do konca vyzbrojovať Taliban. Ak sa uvádzané následky zdajú niekomu nereálne, treba si spomenúť na množstvo nepredvídaných výsledkov amerických vojenských intervencií. Vo Vietname, Kosove, Afganistane, Iraku a Líbyi protivníci nereagovali spôsobom, aký Washington očakával – alebo došlo k nezamýšľaným nebezpečným následkom. Rusko na druhej strane prekvapilo Spojené štáty vyslaním svojich vojakov do Gruzínska v roku 2008, na Krym v roku 2014 a do Sýrie v roku 2015.
* * * * *
Spracoval: Igor Cibula
Zdroj: https://www.foreignaffairs.com/articles/ukraine/2017-10-11/trouble-arming-ukraine?cid=int-lea&pgtype=hpg
Ilustračné foto: pixabay.com