Britský parlament uverejnil 74-stranovú správu o vzťahoch Veľkej Británie s Ruskom, „The United Kingdom’s relations with Russia“, ktorú pripravoval takmer rok Výbor pre zahraničné záležitosti Dolnej snemovne. Poslanci navštívili Moskvu a Petrohrad, kde sa stretli s ruskými ministrami, politikmi, úradníkmi, podnikateľmi, občianskymi aktivistami, novinármi a riaditeľmi kultúrnych inštitúcií. Podobné rozhovory absolvovali aj na Ukrajine, kde okrem Kyjeva navštívili aj Donbas a stretli sa tu aj s pozorovateľmi misie OBSE. Do konzultácií zahrnuli tiež britských diplomatov a podnikateľov, vrátane predstaviteľov britskej exekutívy. Ako osobitného poradcu si vybrali výskumníčku Sarah Lainovú z londýnskeho Royal United Services Institute, ktorá sa špecializuje hlavne na problematiku Ruska a post-sovietskeho priestoru.
Dokument konštatuje, že vzťahy medzi Veľkou Britániou a Ruskom sú najnapätejšie od konca studenej vojny, čo vyplýva z toho, že obe krajiny majú zásadne odlišné vnímanie nedávnej histórie a súčasného medzinárodného poriadku. Napätie medzi Ruskom a Veľkou Britániou pramení z veľkej časti v odlišnej interpretácii udalostí po rozpade Sovietskeho zväzu. Rusko odmieta medzinárodné pravidlá, ako ich chápe Británia a ďalšie západné mocnosti, pričom sa domnieva že má oprávnenú sféru vplyvu v bývalom sovietskom priestore vo východnej Európe a očakáva, že iné národy by mali uznať sféru ruského vplyvu. Británia ako signatár Budapeštianskeho memoranda neakceptovala anexiu Krymu a odmieta tiež ľahostajnosť ruskej vlády k ľudským právam, slobode prejavu a princípom právneho štátu.
Napriek uvedenej charakteristike správa britských poslancov tvrdí, že odmietanie rokovať s ruskou vládou nie je v dlhodobom životnom záujme Veľkej Británie, pretože Rusko je európsky jadrový členský štát Bezpečnostnej rady OSN. Z toho dôvodu by britské ministerstvo zahraničných vecí malo finančne posilniť svoju analytickú a tvorivú politickú kapacitu vo vzťahu k Rusku a dokonca zriadiť osobitnú funkciu štátneho tajomníka, ktorý by bol zodpovedný za vzťahy s Ruskom. Napriek odlišným názorom na Ukrajinu či Sýriu už teraz existuje aktuálna agenda spolupráce Londýna a Moskvy na bilaterálne úrovni. Mala by zahŕňať dialóg o konkrétnych otázkach, ako je napríklad boj proti islamistickému terorizmu a extrémizmu, počítačová alebo letecká bezpečnosť, ale aj problematika ekonomických a kultúrnych vzťahov.
Britská parlamentná správa konkrétne odporúča – so zreteľom na futbalové majstrovstvá sveta na budúci rok v Rusku – aby sa tento turnaj využil na zlepšenie vzťahov Veľkej Británie a Ruska a nebol zneužitý na bojkot športového podujatia. Mali by sa riešiť otázky spolupráce britskej polície s ruskými partnermi, zvýšiť stav zamestnancov britských konzulátov a zvážiť účasť ministrov na podujatiach šampionátu. Okrem toho poslanci v správe deklarovali nevyhnutnosť náboru a školenia špecialistov na Rusko pre rezort diplomacie, podporu takto zameraným think-tankom a univerzitám, ďalej zdokonaľovanie znalosti ruštiny u pracovníkov ministerstva zahraničných vecí, ako aj využívanie externých odborných kapacít expertov na Rusko a Spoločenstvo nezávislých štátov. V návrhoch dokumentu nechýbajú ani odporúčania na rozšírenie výmeny a stáží medzi britskými a ruskými akademickými inštitúciami a tiež rozvoj kontaktov s ruskými malými a strednými firmami a podnikateľmi.
Dokument publikujeme v plnom znení.
Dokument na stiahnutie dostupný tu: UK-RF-relations-2017
Zdroj dokumentu: https://www.publications.parliament.uk/pa/cm201617/cmselect/cmfaff/120/12002.htm
Ilustračné foto: pixabay.com