V dňoch 4. – 5. septembra 2016 sa v Chang-čou (Hangzhou) – hlavnom meste provincie Če-ťiang (Zhejiang), ktoré je zároveň ekonomickým, kultúrnym, vzdelávacím, technologickým centrom tejto provincie, konal v poradí XI. summit skupiny G20. Témou tohtoročného summitu pod vedením čínskeho predsedníctva bolo „Smerom k inovácii, oživeniu, vzájomnému prepojeniu a otvorenejšej globálne orientovanej ekonomike“ – “Towards an innovative, invigorated, interconnected and inclusive world economy”.
Počas rokovaní na summite G20 v Číne, prijali lídri najväčších ekonomík sveta (Argentíny, Austrálie, Brazílie, Číny, Francúzska, Indie, Indonézie, Japonska, Juhoafrickej republiky, Kanady, Kórejskej republiky, Mexika, Nemecka, Ruska, Saudskej Arábie, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Spojených štátov amerických -USA, Talianska, Turecka a EÚ – ktorú zastupoval predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker) konsenzus – tzv. the Hangzhou Consensus, založený na štyroch hlavných prioritách:
1. hľadanie novej cesty pre posilnenie rastu G20 – otvorenie nových horizontov pre rozvoj, transformáciu a inováciu ekonomík G20, prospešných nielen pre súčasnú ale i budúcu generáciu;
2. účinnejšie a efektívnejšie globálne hospodárske a finančné riadenie – presadzovanie inovatívnych koncepcií a politík rastu, predovšetkým prostredníctvom koordinácie fiškálnych, menových, štrukturálnych i sociálnych politík;
3. medzinárodný obchod a investície – budovanie otvorenej a viac globalizovanej svetovej ekonomiky, podpora svetového obchodu a investícií, a to aj prostredníctvom posilnenia multilaterálneho obchodného systému a odmietnutia protekcionizmu;
4. vzájomne prepojený rast – zabezpečenie hospodárskeho rastu v prospech všetkých krajín, všetkých ľudí, žien, mládeže, znevýhodnených skupín, riešenie otázky nerovnosti, odstránenie chudoby a vytváranie viac kvalitných pracovných miest.
Záverečné komuniké obsahuje 48 hlavných bodov konsenzu a zoznam dohodnutých/prijatých dokumentov. Predmetom rokovaní boli v neposlednom rade taktiež otázky týkajúce sa opatrení, podpory a záväzkov v riešení klimatických zmien, ako aj ratifikácie Parížskej zmluvy o klimatických zmenách; výsledku britského referenda o zotrvaní Spojeného kráľovstva v EÚ a následné potenciálne dôsledky; dôrazne odsúdenie terorizmu vo všetkých podobách a prejavoch; ako aj otázky migračnej a utečeneckej krízy.
V roku 2017 sa bude v poradí XII. summit G20 konať v Nemecku a v roku 2018 predsedníctvo preberie Argentína.
Historicky prvý summit skupiny G20 sa uskutočnil v roku 2008 vo Washingtone. Na rokovaniach G20 sú prítomné hlavy jednotlivých členských štátov alebo predsedovia vlád, na úrovni samostatných stretnutí rokujú ministri financií a guvernéri centrálnych bánk. Rokovania prebiehajú obvykle aj za účasti predstaviteľov rôznych medzinárodných organizácií vrátane OSN (United Nations – UN), Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD), Medzinárodného menového fondu (International Monetary Fund – IMF), Svetovej banky (World Bank), Svetovej obchodnej organizácie (World Trade Organisation – WTO), Rady pre finančnú stabilitu (Financial Stability Board – FSB), Medzinárodnej organizácie práce (International Labour Organisation – ILO), Združenia národov juhovýchodnej Ázie (Association of Southeast Asian Nations – ASEAN), Africkej únie (AU), ale aj za účasti predstaviteľov výhradne pozvaných štátov.
Dokumenty summitu:
- Agenda summitu na stiahnutie dostupná tu: agenda-g20-china-2016
- Záverečné komuniké summitu dostupné tu: leaders-communique-g20-china-2016
- Zoznam prijatých dokumentov dostupný tu: agreed-documents-g20-china-2016
Zdroj: www.g20.org